Sobota 25.06.2022
Dnes má meniny 
Olívia, Tadeáš
°C
28.05.2022 01:55

Gombasecká jaskyňa sa ako prvá na Slovensku využívala i na speleoterapiu


Ilustračná snímka


Gombasecká jaskyňa pri obci Slavec v okrese Rožňava patrí k najvýznamnejším jaskyniam Národného parku Slovenský kras. Pre verejnosť bola sprístupnená v roku 1955 a neskôr sa ako prvá jaskyňa na Slovensku využívala i na speleoterapiu.


TASR o tom informovala hovorkyňa Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Kristína Bocková. Gombaseckú jaskyňu objavili v roku 1951 dobrovoľní jaskyniari z Rožňavy, do jej podzemných priestorov prenikli cez Čiernu vyvieračku za pomoci výkopových prác. Jaskyňa bola pre verejnosť sprístupnená o štyri roky neskôr a v roku 1968 sa jej priestory začali využívať aj na speleoterapiu. "Na tento účel však slúžila len desať rokov, pretože priestory na speleoterapiu boli priamo na trase pre návštevníkov, čo spôsobovalo komplikácie," uviedla Bocková.       

Gombasecká jaskyňa je vytvorená koróznou a eróznou činnosťou Čierneho potoka a je súčasťou Silicko-gombaseckého podzemného hydrologického systému. Od jaskyne Silická ľadnica ju oddeľuje doposiaľ neznámy úsek Čierneho potoka. Gombasecká jaskyňa je dlhá viac ako 3000 metrov a typické sú pre ňu najmä tenké sintrové brčká, ktoré dosahujú až trojmetrovú dĺžku.       

Na rozdiel od iných slovenských jaskýň sa v Gombaseckej vyskytujú netopiere len ojedinele v jarnom období. "Pozoruhodný je však nález mnohonôžky, ktorá dĺžkou tela 26 milimetrov predstavuje doteraz najväčšieho troglobionta, teda pravého jaskynného živočícha slovenských jaskýň," dodala Bocková.       

Pred Gombaseckou jaskyňou bol v roku 2021 v súvislosti so 70. výročím jej objavenia vybudovaný i nový prevádzkový objekt vo vstupnom areáli. Za posledné desaťročie jaskyňu navštívilo viac ako 112.000 turistov. Dĺžka sprístupnenej časti jaskyne je 285 metrov, takmer celá trasa sa však počas prehliadky prechádza dvakrát.       

Gombasecká jaskyňa patrí v rámci jaskýň Slovenského a Aggteleckého krasu do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Najvýznamnejšie a najcennejšie jaskyne Slovenského a Aggteleckého krasu boli medzi svetové prírodné unikáty zaradené v roku 1995. Ide o cezhraničnú slovensko-maďarskú lokalitu svetového dedičstva.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.10.2019
Na areál pri Gombaseckej jaskyni sa pozriete z novej vyhliadkovej veže
V Košickom kraji pribudla ďalšia vyhliadková veža, ktorá ponúkne návštevníkom nový pohľad na areál pri Gombaseckej jaskyni.
viac
02.04.2022
Gombaseckú jaskyňu po zimnej prestávke opäť sprístupnili verejnosti
Gombasecká jaskyňa v okrese Rožňava je po zimnej prestávke od piatku opäť prístupná pre širokú verejnosť. Na návštevníkov čaká i nový vstupný areál, ktorý zástupcovia Správy slovenských jaskýň Štátnej ochrany prírody SR koncom marca slávnostne otvorili pri príležitosti 70. výročia objavenia jaskyne.
viac
06.06.2022
Dobšinská ľadová jaskyňa patrí medzi najvýznamnejšie ľadové jaskyne sveta
Jednou z najhodnotnejších zaľadnených jaskýň sveta je aj Dobšinská ľadová jaskyňa. Do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO je ako jedinečný prírodný unikát zapísaná od roku 2000.
viac
13.06.2022
Ochtinská aragonitová jaskyňa je unikátny prírodný jav podzemného krasu
Ochtinská aragonitová jaskyňa, ktorá sa nachádza v Slovenskom rudohorí, predstavuje unikátny prírodný jav podzemného krasu. Informovala o tom hovorkyňa Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Kristína Bocková.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.99 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.83 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.18 %