Sobota 02.03.2024
Dnes má meniny 
Anežka
°C
30.11.2023 07:55

Knižnicu Mikuláša Mišíka v Prievidzi čaká slávnostné otvorenie


Snímka zdroj: codnes.sk


Komplexnejšie poskytovanie služieb čitateľom či vytvorenie otvoreného miesta pre všetkých – aj toto boli niektoré z dôvodov, prečo vznikol plán zlúčiť tri pobočky Mestskej knižnice Mikuláša Mišíka v Prievidzi do jednej centrálnej knižnice v bývalom Kine Baník.


Po mesiacoch rekonštrukcií a sťahovania otvorí nová Centrálna knižnica svoje dvere verejnosti v utorok 5. decembra.

Plán Centrálnej knižnice sa začal rodiť v období, keď sa mesto rozhodlo zachovať budovu bývalého Kina Baník pre svoje účely, čo si však vyžadovalo opravu a rekonštrukciu. V tejto fáze sa zrekonštruovalo kompletné foyer, teda toalety, kompletná elektroinštalácia, steny vrátane stierok a vymaľovania, nová podlaha, vybúrali sa nenosné priečky, prerobilo sa vstupné schodisko s bezbariérovým vstupom a vynovila sa aj fasáda budovy. V priebehu vonkajších prác sa do vstupného foyeru bývalého kina postupne nasťahovali všetky tri pobočky mestskej knižnice.

„Vytvorili sme jeden kompaktný celok – novú mestskú knižnicu vo vstupnom foyeri bývalého Kina Baník - modernú a súčasným podmienkam vyhovujúcu knižnicu s perspektívou prilákať nových a zároveň udržať aj súčasných návštevníkov,“ hovorí o projekte Mgr. Dana Horná, riaditeľka KaSS a dodáva, „ jeden veľký viacúčelový priestor sme pritom rozdelili na 3 sekcie: Literatúru pre detského čitateľa, dospelého čitateľa a miesto na besedy, aktivity, tvorivé dielne, čitáreň, prednášky, workshopy a podobne.“

Výhodou Centrálnej knižnice bude efektívnejšie narábanie s finančnými prostriedkami, ktoré sa využívajú na zakúpenie kníh a časopisov. Tie nebudeme potrebné deliť na 3 pobočky a knižničný fond sa tak obohatí o viac titulov.

Knižnica vďaka presťahovaniu získala aj úplne nové priestorové možnosti na organizovanie najrôznejších podujatí. „Počas letných mesiacov môžeme využiť na aktivity aj terasu a zrekonštruované Mierové námestie. V neposlednom rade máme možnosť v priestore kina realizovať iné kultúrno-spoločenské aktivity v divadelnej sále bez kompromisov a problémov zo strany cudzieho nájomcu,“ dodáva Horná.

Knižnica sa chystá aj iné formy práce, nielen s detským čitateľom, ale aj dôchodcami, mamičkami s najmenšími deťmi a multižánrovým podujatiam.

Otváracie hodiny knižnice budú, oproti doterajšiemu času na pobočkách, predĺžené denne o 2,5 hodiny počas pracovných dní od 9:00 – 17:00 hod.

Autor: Zdroj: Infolist mesta Prievidza


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.11.2018
V Prievidzi otvoria v septembri prvú strednú zdravotnícku školu na hornej Nitre
V Prievidzi vznikne od budúceho školského roku stredná zdravotnícka škola (SZŠ). Bude treťou v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) a prvou na hornej Nitre. Zriadenie SZŠ na Vinohradníckej ulici v Prievidzi schválili na pondelkovom zasadnutí poslanci Zastupiteľstva TSK.
viac
19.10.2019
Nové priestory potešia detských čitateľov
Podkrovie Liptovskej knižnice Gašpara Fejérpataky-Belopotockého v Liptovskom Mikuláši prešlo výraznou obnovou, ktorá poteší najmä detských čitateľov. V priestore podkrovia vzniklo moderné oddelenie detskej literatúry, kútik pre najmenších aj zóna hier a oddychu.
viac
06.05.2020
Trnavská župa bude postupne otvárať kultúrne inštitúcie
V súvislosti s uvoľňovaním preventívnych opatrení v boji proti ochoreniu COID-19 bude trnavská župa postupne otvárať svoje kultúrne inštitúcie. Otvorené budú múzeá, galérie a knižnice. Osvetové centrá, hvezdáreň či divadlo, ktorých činnosť je založená na hromadných akciách, ostávajú zatvorené.
viac
14.06.2023
Letnú sezónu v Liptovskom Mikuláši otvoria v polovici júna
Letnú sezónu v Liptovskom Mikuláši otvoria v polovici júna počas Stoličných dní. Tie sa budú konať na Námestí osloboditeľov od štvrtka 15. júna. Informovala o tom hovorkyňa Liptovského Mikuláša Viktória Čapčíková.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.98 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %