Piatok 21.06.2024
Dnes má meniny 
Alojz
°C
17.05.2024 04:30

Kraj má záujem o prevádzkovanie ambulantnej pohotovostnej služby


Ilustračná snímka, zdroj: medipravnik.sk


Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) má záujem o prevádzkovanie ambulantnej pohotovostnej služby (APS) pre deti a dorast a prihlási sa do výberového konania na obsadenie určených pevných bodov APS na území kraja.


Rovnako má záujem prevádzkovať aj doplnkový bod APS v okrese Námestovo, ak ministerstvo zdravotníctva poskytne časť financií ušetrených zrušením viacerých pevných bodov APS v kraji. Stanovisko ŽSK poskytla TASR jeho hovorkyňa Eva Lacová.         

"Redukciu bodov APS bez navýšenia paušálnych platieb a bez poskytnutia ušetrených finančných prostriedkov na podporu vytvorenia doplnkových bodov tam, kde je to nevyhnutné z dôvodu zachovania dostupnosti zdravotnej starostlivosti, považujeme za vážne ohrozenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre časť obyvateľov nášho kraja," uviedla Lacová.         

Pripomenula, že ŽSK na základe relevantného argumentu o nedostatku pediatrov súhlasil s úpravou ordinačných hodín na APS pre deti a dorast do 20.00 h s podmienkou zvýšenia paušálnych platieb. "V prípade rušenia pevných bodov APS pre deti a dorast žiadal kraj uvoľnené financie poskytnúť na vytvorenie doplnkových bodov za vopred dohodnutých podmienok a po súhlase s ministerstvom tam, kde z vážnych dôvodov je nevyhnutné zachovanie dostupnosti poskytovania zdravotnej starostlivosti," dodala Lacová.         

Parlament v utorok (14. 5.) schválil novelu, ktorou sa ordinačné hodiny ambulantných pohotovostí pre deti od júla skrátia z 22.00 h na 20.00 h. Pediatri budú zároveň pacientom po novom k dispozícii každý pracovný deň v týždni, z toho minimálne jeden deň do 16.00 h. V troch fázach sa má zredukovať sieť detských APS. V prvej fáze zaniklo šesť pohotovostí, ktoré nemali prevádzkovateľa. Ďalších desať bodov APS má byť vypustených od júla 2024. Tretia fáza, ktorá sa má týkať piatich bodov APS, je naplánovaná od novembra 2024.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.01.2017
Január v znamení kultúry
Žilinská župa naplnila aj prvý mesiac roku 2017 jedinečnými podujatiami regionálnych galérií, knižníc, múzeí, divadiel či kultúrnych stredísk. Kysuce, Orava, Turiec, Horné Považie i Liptov ponúknu zážitky pre každého.
viac
29.03.2019
Čo sa deje v galériách?
Úloha galérií sa v posledných rokoch radikálne zmenila. Návod ako ponúknuť atraktívny obsah a aké sú možnosti komunikácie s návštevníkom predstavili galeristi zo Slovenska a z Čiech na medzinárodnej konferencii, ktorú pripravil odbor kultúry ŽSK.
viac
12.07.2019
Lídrom v návštevnosti je Žilinský kraj
Najviac turistov prilákal na začiatku roka Žilinský kraj. S podielom 24,9% sa stal za prvé tri mesiace najnavštevovanejším spomedzi ôsmich krajov. Za ním nasleduje Bratislavský a Prešovský kraj.
viac
06.09.2021
Stredné školy v kraji zahájili nový školský rok 2021/2022
Vo štvrtok 2. septembra stredné školy v kraji po letných prázdninách opätovne otvorili brány pre svojich žiakov. Celkovo v Žilinskom kraji zasadlo do školských lavíc takmer 29 000 žiakov, z toho v 59-tich župných školách bude v tomto školskom roku študovať 20 672 stredoškolákov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %