Piatok 28.01.2022
Dnes má meniny 
Alfonz
°C
22.11.2021 11:20

Kraj opravil ďalších takmer 9 kilometrov ciest v okrese Levoča


Zmodernizovaná dôležitá tepna medzi Lipanmi a Spišským Podhradím. Snímka zdroj: (PSK).


Prešovský samosprávny kraj zmodernizoval ďalších takmer deväť kilometrov ciest v okrese Levoča s dosahom aj na okres Sabinov. Úpravou prešli vozovky v nevyhovujúcom stavebno-technickom stave v úsekoch Bijacovce-Brezovica a obciach Vyšné Repaše a Uloža.


Župa tu na cestné práce vynaložila finančné prostriedky z európskych aj vlastných zdrojov vo výške takmer 1,33 mil. eur.

Vďaka programu IROP a spolufinancovaniu z prostriedkov Prešovského samosprávneho kraja (PSK) sa zrekonštruoval 3,969 km kilometrov dlhý úsek cesty 3. triedy III/3216 Bijacovce – Brezovica. Z hľadiska svojho stavebno-technického stavu bola jednou z najhorších v kraji, dnes má nový asfaltový koberec.

„Som rád, že po všetkých zrealizovaných prácach, má táto významná tepna medzi okresmi Levoča a Sabinov konečne nový asfalt, je kvalitná a bezpečná. Spojenie miest Spišské Podhradie - Lipany, a tým napojenie aj k pamiatke UNESCO Spišskému hradu tak zodpovedá dôležitosti tejto frekventovanej komunikácie, čo určite ocenia všetci obyvatelia dotknutých lokalít aj turisti, ktorí sem zavítajú,“ uviedol po odovzdaní úseku (vo štvrtok 18. novembra) predseda PSK Milan Majerský.

Stavebné práce zahŕňali kompletnú výmenu vozovky, sanáciu odvodnenia, výstavbu nového priepustu, doplnenie bezpečnostných zariadení, zvodidiel a smerových stĺpikov. Náklady sa vyšplhali do výšky viac ako 853-tisíc eur, doplňujúce stavebné práce zafinancoval kraj z vlastného rozpočtu.

„Na tomto úseku sme z vlastných zdrojov preinvestovali navyše ešte takmer 198-tisíc eur. Konkrétne sme vďaka týmto financiám zmodernizovali ďalších osem priepustov, k tomu extra odstránili nevyhovujúci stav vozovky a vytvorili novú vrstvu na dvoch úsekoch spolu v dĺžke 1,2 kilometra,“ dodal predseda PSK.

Celkovo sa v úseku Bijacovce-Brezovica za 365 dní kalendárnych dní preinvestoval viac ako jeden milión eur. Jeho modernizáciou sa všeobecne zabezpečil prístup na základnú cestnú sieť TEN-T z každého regiónu Slovenska a zlepšili podmienky cestnej dopravy pre obyvateľov spádových obcí do okresného mesta Lipany v severnom smere a pre obyvateľov priľahlých miest Prešov a Levoča. Zhotoviteľom cestných prác bola spoločnosť COLAS Slovakia.

V Levočskom okrese krajská samospráva zmodernizovala aj úsek cesty III/3204 v obci Vyšné Repaše. Obnovou prešiel 1,159 km dlhý úsek, na ktorom prešovská župa zo svojho rozpočtu preinvestovala 150 610 eur. Nevyhovujúci stav sa odstránil taktiež na 3,8 kilometrov dlhom úseku cesty 3. triedy v smere do obce Uloža. Konkrétne na úseku od križovatky s cestou I/18. Dielo bolo financované zo zdrojov PSK v celkovej výške 83 206 eur.

***

Prešovský samosprávny kraj v okrese Levoča od roku 2019 doteraz investoval do rekonštrukcie ciest, mostov či priepustov a ďalších cestných prác už vyše 2 milióny eur, pričom opravou tu za toto obdobie prešlo takmer 16 kilometrov ciest. V súčasnosti v okrese prebiehajú práce na cestách za ďalších vyše 700-tisíc eur.

Takmer 1,9 mil. eur si vyžiadali za posledné tri roky investičné akcie spojené s modernizáciou ciest a mostov v okrese Sabinov. Aktuálne sa pracuje na cestných stavbách, v rámci ktorých by sa malo preinvestovať vyše 1,6 mil. eur. Opravuje sa most cez potok Malá Svinka v obci Jarovnice a most cez Vysocký potok na ceste Vysoká, taktiež objekt kanalizácie v obci Lipany či cesta v obci Torysa.

 

Autor: (Daša JELEŇOVÁ, hovorkyňa PSK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.06.2017
Predstavitelia ZMOL-u bojujú za modernizáciu železnice
Iniciatívu za začatie realizácie projektu modernizácie železničnej trate v úseku Paludza – Liptovský Hrádok začalo vyvíjať aj Združenie miest a obcí Liptova.
viac
12.02.2020
V úseku Stakčín - Ulič zmodernizujú infraštruktúru
Cezhraničná spolupráca naprieč slovensko-ukrajinskou hranicou pokračuje realizáciou prvého veľkého infraštruktúrneho projektu.
viac
16.02.2021
Poslanci PSK vyčlenili na opravu mostov a ciest v kraji 5 000 000 eur
Sumu 5 000 000 eur schválili prešovskí krajskí poslanci na svojom pondelkovom online rokovaní pre Správu a údržbu ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK) na opravu desiatich mostov a 15 úsekov ciest v kraji.
viac
27.05.2021
Prešovský kraj opraví cesty v okrese Svidník a Humenné
Prešovská samospráva opraví ďalšie cesty v nevyhovujúcom stave. Do roka zmodernizuje vozovku na úseku Hudcovce – Topoľovka a okresná hranica Svidník – Mičakovce. Do rekonštrukcií preinvestuje 1,8 milióna eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.62 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %