Utorok 24.11.2020
Dnes má meniny 
Emília
°C
07.07.2020 01:59

Kraj už má mandát na údržbu ciest k turisticky atraktívnym lokalitám


Snímka zdroj: (tasr).


Hoci má Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) turisticky atraktívne miesta, už dlhé roky sa obce a mestá či súkromný sektor trápia so stavom komunikácií, ktoré k nim vedú.


Kraj im nevedel pomôcť, nemal totiž mandát na údržbu, keďže nebol ich majiteľom alebo nemal v správe tieto cestné telesá. Krajskí poslanci na pondelňajšom rokovaní v Banskej Bystrici schválili materiál, ktorý kraju prináša možnosť participovať na údržbe a správe významných komunikácií vedúcich k turisticky atraktívnym lokalitám, ktoré sú dlhodobo v zlom stave z dôvodu nejasných majetkových vzťahov.

„Dnes sme našli a schválili spôsob, ako turistickým lokalitám napomôcť a zabezpečiť k nim celoročný kvalitný prístup. Je to malý krok samosprávy, no skutočne veľký krok v praxi. Chceme byť čo najviac v kraji a riešiť skutočné problémy a podnety, čo sa nám aj takýmito opatreniami darí stále viac,” konštatoval podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Jednou z prvých komunikácií, ktoré sa dočkajú zásahu, je komunikácia v Banskej Bystrici vedúca na Šachtičky.

„Som nadšený, že sme moju myšlienku spred roka dokázali zhmotniť do reálneho materiálu, ktorý sme dnes schválili. Vďaka patrí vedeniu kraja a poslancom, ktorí materiál podporili v hlasovaní. Dáva nám to konečne nástroj, ako v teréne pomôcť a zabezpečiť zjazdnosť vybraných komunikácií v stave, v akom si to turisticky atraktívne lokality vyžadujú,” zdôraznil krajský poslanec za okres Banská Bystrica Martin Turčan.

„Cesta na Šachtičky je v zlom stave a turisti, ako aj Banskobystričania desiatky rokov doplácajú na majetkovo-právne problémy sťaženým prístupom k vyhľadávanej lokalite. Som rád, že táto tepna k oddychu, relaxu a športovému vyžitiu ľudí dostane možnosť byť udržiavaná zo zdrojov samosprávneho kraja. Toto sú skutočné opatrenia na podporu turizmu, lebo ich okamžite pocítia ľudia,” dodal Turčan.

Podobnú formu pomoci dostanú každý rok vybrané komunikácie, napríklad rekreačné stredisko na Prednej Hore v okrese Revúca, stredisko Skalka pri Kremnici, cesta medzi Hriňovou a Detvou cez Skliarovo.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.03.2017
Handlová vyzvala obyvateľov, aby jej nahlasovali výtlky na komunikáciách
Samospráva Handlovej dnes spustila výzvu s názvom Jarný výtlkozber. Prostredníctvom nej žiada obyvateľov mesta, aby jej nahlásili výtlky na mestských komunikáciách po zimnom období.
viac
12.01.2018
Obec Hriňová bude v roku 2018 pokračovať v obnove komunikácií
Viac ako 317 000 eur investovala vlani Hriňová do údržby, opráv a rekonštrukcie miestnych komunikácií a chodníkov či do výstavby parkovacích plôch. Hriňová, ktorá má v rámci Slovenska piaty najväčší kataster, spravuje totiž až 178 kilometrov ciest.
viac
03.08.2019
Banskobystrickej doprave pomôže zrekonštruovaná cesta k nemocnici
Kraj zrekonštruoval úseky na cestách z Kremnice na Skalku, z Banskej Bystrice na Kordíky, Králiky, Španiu Dolinu a Tureckú. Súčasťou rekonštrukcie sú aj veľmi frekventované úseky ciest v Banskej Bystrici na Tajovského ulici.
viac
15.08.2019
V Trenčianskom kraji sa opravia cesty a mosty za rekordne vysokú sumu
V rámci súvislých opráv ciest II. a III. triedy plánuje župa zo svojho rozpočtu zrekonštruovať celkom 44 úsekov ciest, 6 mostných objektov a 2 oporné múry. Financie na ďalšie opravy ciest získal TSK z eurofondov. Koncom októbra tohto roka by tak motoristi mohli využívať časť vynovených komunikácií.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.05 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.81 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.14 %