Štvrtok 18.04.2024
Dnes má meniny 
Valér
°C
22.04.2020 02:16

Krajské múzeum v Prešove prešlo v čase krízy do online priestoru


Krajské múzeum v Prešove /Tripolitana/.


Krajské múzeum v Prešove spustilo nové online súťaže. Takýmto spôsobom chce pomôcť rodičom a učiteľom pri vytváraní alternatívneho programu pre deti obmedzované karanténou.


Pripravené sú atraktívne témy, ale aj zaujímavé ceny. Ďalšou novinkou, ktoré múzeum ponúka je pomoc pri oceňovaní starožitností a prehliadka aktuálnych výstav na webe múzea.

Krajské múzeum v Prešove sa takýmto spôsobom snaží vytvoriť nový priestor pre interakciu so svojimi návštevníkmi a tiež sprostredkovať trošku výnimočnosti, ktorá sa tu nachádza. Súťaž je symbolická. Jej cieľom je aktivita počas karantény, snaha priviesť deti k umeniu, či histórii a v neposlednom rade aj uľahčenie práce rodičom a učiteľom.

„Našou snahou je aj v čase fyzicky zatvoreného múzea ostať v kontakte s návštevníkom. Chceli by sme vniesť trocha dynamiky do spomaleného sveta a iniciovať spoluprácu s našim publikom, ktorá má, napriek reálnosti množstva cien, viac symbolický charakter. Snažíme sa tiež v deťoch vzbudiť záujem o samoštúdium histórie a umenia tým, že ponúkame atraktívne témy a námety,“ vysvetľuje PhDr. Ľuboš Olejník, PhD. riaditeľ Krajského múzea v Prešove.

Súťaž má názov “Z chiži do paláca” a pre žiakov v materských školách a na prvom stupni základných škôl bude mať čisto výtvarný charakter. Žiaci na druhom stupni sa môžu tešiť na trojkolovú vedomostnú súťaž.

„Rozbehli sme aj ďalšiu výtvarno - literárnu súťaž v spolupráci so Slovenskými opálovými baňami. Okrem rôznych zaujímavých vecných cien a voľných vstupov čaká na víťazov napríklad aj jazda na koni vo voľnej prírode so sprievodcom. Budeme však radi, ak sa aj verejnosť zapojí darovaním cien pre mladých študentov.” hovorí Olejník.

Podľa jeho slov sa múzeum v tejto krízovej situácii snaží priblížiť svojim návštevníkom. Pripravuje preto videoprezentácie múzejných zbierok, aktivít, či jednotlivých expozícií.

„Každý týždeň pridáme na náš web a facebook 3 nové prezentácie zaujímavostí z múzea a jeho depozitárov. Keď nemôžu ísť ľudia do múzea, tak múzeum príde takouto formou za nimi. Okrem toho spúšťame projekt, ktorým chceme ľuďom pomôcť pri oceňovaní ich starožitností a umeleckých diel. Určíme ich, poradíme im, odhadneme cenu a zaradíme ich do historického kontextu.” dodáva Olejník.

Podľa neho môžu ľudia, ktorí zdedili alebo kúpili nejaké umelecké dielo či predmet poslať jeho fotku do múzea. Tu sa na ňu pozrie tím odborných pracovníkov, ktorí určia autora, odhadnú cenu a popíšu jeho funkciu. Hlavnými partnermi súťaží sú Slovenské opálové bane, Prešovská univerzita v Prešove, ranč Breziny v Pavlovciach a mestá Prešov, Hanušovce nad Topľou, Stropkov, Vranov nad Topľou a Sabinov. Víťazi si svoje ceny môžu prevziať v Rákociho paláci v Prešove po skončení karanténnych opatrení.

Autor: (Rastislav ŽITNÝ, Tripolitana)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.09.2018
V Krajskom múzeu v Prešove vám priblížia osudové roky 1918 a 1968
Poprava 41 vojakov a dvoch civilistov. Takto neslávne prežívali koniec 1. svetovej vojny obyvatelia Prešova. Výstava „V osudových rokoch 1918 & 1968“ v Rákociho paláci ponúka kritický pohľad na udalosti spred sto rokov a na dramatické chvíle z augusta 1968.
viac
27.08.2019
Krajské múzeum v Prešove pozýva návštevníkov na nočnú prehliadku
Krajské múzeum v Prešove predstaví svoje sídlo netradičným spôsobom. Piatková nočná prehliadka Rákociho paláca bude obohatená o vstup do pivníc, ktoré nie sú súčasťou bežnej prehliadky a v ktorých mala šľachta uskladnené kvalitné tokajské vína.
viac
05.06.2020
V Rákociho paláci vystavujú unikátne dielo Jána Lazoríka
Krajské múzeum v Prešove predstaví autentické fotografie zberateľa hmotnej a duchovnej ľudovej kultúry šarišského regiónu Jána Lazoríka. Tie svojou témou približujú ťažký život roľníkov na východnom Slovensku ako aj náročnú cestu obilného zrna až k finálnemu produktu, chlebu.
viac
18.07.2020
Návštevníkov kaštieľa v Hanušovciach prekvapí slovenský unikát
Krajské múzeum v Prešove – Kaštieľ Hanušovce nad Topľou vystavuje jedinečný komplet predmetov svadobného vena rodu Dessewffy.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %