Pondelok 04.03.2024
Dnes má meniny 
Kazimír
°C
18.10.2022 01:30

KSK dokončil rekonštrukciu mostov pri jazere Úhorná v okrese Gelnica


Na snímke posledné rekonštrukčné práce na úseku cesty pred obcou Úhorná 17. októbra 2022. Snímka zdroj: (tasr).


Košický samosprávny kraj (KSK) v uplynulých týždňoch ukončil rekonštrukciu mosta pred obcou Úhorná ako aj pri jazere Úhorná v okrese Gelnica. Práce na oboch stavbách stáli dokopy 460 000 eur.


Opravou prešla tiež cesta medzi nimi v dĺžke viac ako dva kilometre. KSK o tom informuje na svojej webovej stránke.

Mosty boli podľa KSK dlhé roky vo veľmi zlom technickom stave a prejazd cez ne predstavoval pre vodičov riziko. S komplexnou rekonštrukciou začali vlani na jeseň, vyžiadali si odklonenie premávky na obchádzkové trasy.

Pôvodný most pred obcou Úhorná zbúrali a vybudovali novú konštrukciu. Stavebné úpravy mosta pozostávali z realizácie prekládky potoka pre odklonenie koryta. "Počasie aj samotný tok vody sa podpísali pod rozpad častí konštrukcií spodnej stavby, ako aj ríms a nosnej konštrukcie. Z tohto dôvodu bolo nerentabilné investovať prostriedky do sanácie objektu," uvádza KSK s tým, že rekonštrukcia tohto mosta stála 260 000 eur.

Most pri jazere je jeden z najstarších v KSK, vybudovaný bol koncom 19. storočia. Pôvodne chceli jeho nosnú konštrukciu zachovať a zosilniť. Došlo však k otvoreniu trhliny na nosnej klenbe a pádu časti rímsy. "Nosná klenba bola na viacerých miestach potrhaná a časti parapetných stienok boli zrútené do potoka. Súčasťou prác okrem zbúrania a výstavby nového mosta bola aj úprava priľahlých úsekov cesty, úprava koryta rieky aj okolia mosta," dodáva kraj. Táto rekonštrukcia stála 200 000 eur.

Z takmer 660 mostov, ktoré má KSK v správe, si podľa neho aktuálne vyžaduje rekonštrukciu vyše 400 z nich.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.09.2019
Trnavská župa začína s rekonštrukciu Krajinského mosta v Piešťanoch
Trnavský župan Jozef Viskupič odovzdal Krajinský most v Piešťanoch spoločnosti, ktorá bude realizovať jeho rekonštrukciu. Dôvodom rekonštrukcie mosta sú poruchy na jeho spodnej časti a súčasťou opráv bude aj modernizácia úseku cesty Banka, ktorá je značne poškodená.
viac
11.05.2020
KSK chce zrekonštruovať most nad železničnou traťou za obcou Kluknava
Most nad železničnou traťou Košice - Žilina za obcou Kluknava v okrese Gelnica plánuje Košický samosprávny kraj (KSK) zrekonštruovať, aktuálne vyhodnocuje ponuky predložené v rámci verejného obstarávania.
viac
08.06.2022
Začala sa rekonštrukcia cesty cez Pačanský kopec, prejazdná bude i v zime
Cesta medzi obcami Krásnohorské Podhradie v okrese Rožňava a Úhornou v okrese Gelnica vedúca cez takzvaný Pačanský kopec sa dočkala rekonštrukcie.
viac
28.06.2023
Kraj dokončil rekonštrukciu mosta v Horných Orešanoch
Komplexnú modernizáciu mosta cez potok Parná na ceste II/502 v obci Horné Orešany dokončil Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Informoval o tom odbor komunikácie TTSK.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.00 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.93 %