Streda 24.07.2024
Dnes má meniny 
Vladimír
°C
20.06.2024 02:30

KSK otvoril v Kysaku audiovizuálne envirocentrum KlimaPark


Na snímke žiačky sledujú obsah premietaný na veľkoplošnej LED stene v interaktívnej miestnosti počas otvorenia osvetového audiovizuálneho envirocentra v Škole v prírode v Kysaku 18. júna 2024. Foto: TASR - Veronika Mihaliková


Košický samosprávny kraj (KSK) otvoril v areáli Školy v prírode v Kysaku v utorok osvetové audiovizuálne envirocentrum KlimaPark. Slúžiť bude na podporu vzdelávania v oblasti environmentálnej výchovy.


Žiaci aj verejnosť sa tu dozvedia viac o zmenách klímy, jej negatívnych dosahoch, ako aj opatreniach zameraných na ochranu životného prostredia. Vzdelávať sa tu je možné zábavným a interaktívnym spôsobom.        

"Je to multifunkčný priestor, ktorý bude slúžiť rôznym skupinám detí, či už škôlkarom, žiakom základných škôl, stredných škôl a ďalším skupinám. Budú sa tu môcť organizovať rôzne eventy. Sú tu rôzne interaktívne prvky ako 4D panoramatické kino alebo interaktívne prvky z rôznych technológií. Zároveň je toto centrum energeticky úsporné, spĺňa najvyššie štandardy," uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.        

Environmentálne centrum vzniklo po rekonštrukcii budovy bývalého skladu a posilňovne v areáli školy v prírode. Práce sa začali vo februári minulého roka. Na ploche 140 metrov štvorcových sa nachádza zelená strecha. Rekonštrukciou prešla aj fasáda. Stavebníci použili pri prácach použité udržateľné materiály, ktoré znižujú negatívny dosah na životné prostredie.        

Návštevníci KlimaParku nájdu v budove štyri samostatné miestnosti s interaktívnymi audiovizuálnymi prvkami. "Konkrétne sa tu nachádza multifunkčná prednášková sála, ktorá je vybavená audiovizuálnou technikou, 4D panoramatické kino, miestnosť s veľkoplošnou videostenou pre realistické 3D vizualizácie a tiež interaktívna herňa," priblížil Trnka.        

Interaktívne miestnosti KlimaParku sprostredkujú návštevníkom autentický zážitok z intenzívnych zrážok, poukazujú na prírodné katastrofy súvisiace s osídľovaním, rozvojom priemyslu, produkciou nadmerného množstva odpadu či topením ľadovcov. V spolupráci s Agentúrou na podporu regionálneho rozvoja Košice, n. o. tiež vzniklo desať informačných programov, ktoré sú zamerané na zníženie negatívnych dôsledkov zmeny klímy.        

Podľa riaditeľky Školy v prírode v Kysaku Zuzany Labancovej je KlimaPark pre nich veľkým prínosom. Edukatívnou formou môže deťom priblížiť klimatické zmeny, ktoré im doteraz prezentovali v starej triede v budove školy v prírode. "Toto je úplne iná úroveň celého edukatívneho procesu. Klimacentrum v teoretickej rovine pomôže deťom predstaviť a nejakým spôsobom zobraziť klimatické zmeny a už je len na nich, aby to potom preniesli aj do praxe," doplnila Labancová.        

Výstavbu KlimaParku Kysak realizoval KSK z Kohézneho fondu, z ktorého získal 1.880.000 eur, ďalších približne 200.000 eur spolufinancoval zo svojho rozpočtu. KlimaPark Kysak bude otvorený celoročne, poslúži žiakom i verejnosti, ale aj na organizáciu konferencií, táborov, školských výletov či seminárov.        

Kraj plánuje v areáli vybudovať ďalšie športoviská, vrátane cyklistickej dráhy - pumptracku, ktorej účelom bude okrem športového vyžitia aj prípadné odklonenie povodňovej vlny. Jej realizácia je plánovaná v najbližšom období.

 

 

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.11.2020
KSK začína rekonštruovať zrútený most medzi Kysakom a Veľkou Lodinou
Košický samosprávny kraj (KSK) ukončil súťaž na výber zhotoviteľa, ktorý odstráni sutiny zrúteného mosta medzi Kysakom a Veľkou Lodinou. V najbližších dňoch by sa mali k mostu presunúť mechanizmy, ktoré budú realizovať práce.
viac
07.05.2021
Provizórny most pri Kysaku demontujú, od soboty bude slúžiť obchádzka
Po dočasnom premostení cez rieku Hornád medzi Kysakom a Veľkou Lodinou už vodiči od soboty (8. 5.) 7.00 h neprejdú. Z dôvodu rekonštrukčných prác bude doprava opäť presmerovaná na obchádzkovú trasu. Informoval o tom v piatok Úrad KSK.
viac
19.10.2022
Na podporu filmovej tvorby spojenej s regiónom kraj vyčlení 150 000 eur
Na podporu vzniku audiovizuálnych diel, ktoré popri svojej umeleckej hodnote zviditeľnia Košický kraj ako zaujímavú filmársku lokalitu, pôjde v budúcom roku 150 000 eur.
viac
09.03.2023
V Kysaku vyrastie KlimaPark za takmer dva milióny eur
V areáli Školy v prírode v Kysaku vzniká KlimaPark. Študenti sa tam budú učiť o klíme v interaktívnom prostredí.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %