Utorok 25.06.2024
Dnes má meniny 
Olívia, Tadeáš
°C
16.06.2023 12:35

Kúpanie v Ružinej podľa obcí skomplikuje málo vody aj zarastené brehy


Snímka zdroj: (tasr).


Letnú turistickú sezónu pri vodnej nádrži Ružiná v okrese Lučenec, ktorú po rekonštrukcii začali napúšťať v lete 2021, bude podľa samospráv aj toto leto limitovať nedostatok vody. Problémom sú tiež zarastené brehy, ktoré v uplynulých rokoch pokryli náletové dreviny či burina.


Podľa Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) je nádrž v súčasnosti naplnená na približne 36 percent a je pripravená slúžiť rekreantom.

"Vodohospodári sa síce vyjadrili, že vodná nádrž je po rekonštrukcii pripravená pre turistov, ale znamená to len to, že z technického hľadiska je vodná nádrž v poriadku a voda môže pritekať. Skutkový stav je taký, že voda nie je v dostatočnej hladine a tobôž nie v priestoroch pláže," skonštatoval Ján Sivok, starosta obce Divín, ktorá leží na severnej strane nádrže.

Pri divínskej strane priehrady sa voda aj po takmer dvoch rokoch napúšťania v súčasnosti nachádza niekoľko desiatok metrov od pôvodného brehu. Podľa slov starostu dno vodnej nádrže po vypustení nádrže vyzeralo ako púštna krajina. "Nasledujúce dva roky tam začali rásť náletové dreviny, trávy, buriny, kríky. Keby tam tá voda aj teraz prišla, minimálne rok, a možno aj viac, to bude bažurina, kým to odhnije," zhrnul Sivok.

V katastri obce Divín sa pri priehrade nachádza aj rekreačné stredisko s kempingom a niekoľkými bufetmi, silnú letnú sezónu tu však tento rok neočakávajú. "Vôbec sa nedá hovoriť o letnej sezóne, tento rok a ani budúci rok. Určite sa to nestihne naplniť, pribúda to veľmi pomaly," uviedol prevádzkovateľ strediska Lukáš Paľko. Ako dodal, ľudí na začiatku rekonštrukcie nádrže lákal pohľad na vypustenú priehradu, postupne však návštevnosť výrazne klesala. "Teraz fungujeme tak možno na desať percent. Z bufetov je otvorený zatiaľ len jeden," dodal Paľko.

V dôsledku reliéfu je na divínskej strane nádrže, kde sú brehy plytšie, vody menej ako pri obci Ružiná, kde sa nachádza aj hrádza priehrady. Starosta Ružinej Jozef Líška však vidí problém v zarastených brehoch. "Vody je dosť, ale na to, aby sa dalo kúpať alebo člnkovať, nie sú spravené žiadne prístupy k vode. Je to zarastené po vyše človeka," povedal Líška. Ako dodal, pláž priamo pri obci udržiavajú, prístup k vode je však vo všeobecnosti pri nádrži komplikovaný.

Vodná nádrž Ružiná je podľa vodohospodárov v súčasnosti naplnená na úrovni približne 249 metrov nad morom, čo je šesť metrov pod maximálnou hladinou. Napĺňanie nádrže po jej rekonštrukcii malo vlani nepriaznivo ovplyvniť hydrologicky suché obdobie, podľa štátneho podniku je však priehrada pripravená slúžiť rekreantom.

"V súčasnosti je dostatok zásob vody v povodí, čo by malo mať priaznivý vplyv na ďalšie napúšťanie nádrže. Odstraňovania náletových drevín a trávy z pozemkov v našej správe budeme realizovať operatívne, respektíve vegetácia, ktorá bude zaplavená vodou, bude slúžiť ako potrava pre vodné živočíchy," skonštatoval hovorca SVP Marián Bocák.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.04.2021
Obnova vodnej nádrže Ružiná pokračuje
Rekonštrukcia vodnej nádrže Ružiná v Lučeneckom okrese pokračuje, v súčasnosti sú práce nastavené tak, aby mohli na stavenisko privážať mechanizmy.
viac
17.05.2021
Vodnú nádrž Ružiná chcú začať napúšťať v júni
Rekonštrukcia vodnej nádrže Ružiná v Lučeneckom okrese pokračuje, v súčasnosti sú práce na dne nádrže tak, aby ju mohli začať napúšťať v júni.
viac
25.10.2021
Rekonštrukcia vodnej nádrže Ružiná je pred dokončením
Rekonštrukcia vodnej nádrže Ružiná v Lučeneckom okrese je pred dokončením. Pre TASR to uviedol hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák.
viac
06.07.2022
Obce v okolí Domaše bez vodovodu trápi sucho, vodu musia dovážať
Pre dlhotrvajúce suchá vysychajú obyvateľom obcí v okolí vodnej nádrže Domaša vo Vranovskom okrese studne. Ako uviedol starosta obce Kvakovce Radovan Kapraľ, pitnú vodu musia v cisternách dovážať už i do hotelov a penziónov v rekreačných oblastiach.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.21 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.14 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.64 %