Sobota 25.06.2022
Dnes má meniny 
Olívia, Tadeáš
°C
27.05.2022 11:40

Lučenec chce rokovať s rezortom financií o kompenzáciách


Ilustračná snímka: (tasr).


Mesto Lučenec chce Ministerstvu financií (MF) SR predložiť konkrétne požiadavky na kompenzácie z dôvodu vysokej inflácie a enormného nárastu cien energií a stavebných materiálov. Uviedla to samospráva v reakcii na prijatie protiinflačného balíka, ktorý ovplyvní rozpočty obcí a miest.


Primátorkou Lučenca je Alexandra Pivková, ktorá ako poslankyňa Národnej rady (NR) SR za stranu Za ľudí v parlamente návrh rezortu financií podporila.

"Primátorka mesta sa zúčastnila rokovania so zástupcami MF SR počas rokovania NR SR o predmetnom zákone. Na rokovaní s MF SR sa dohodli na kompenzačných mechanizmoch, ktoré uplatní MF SR voči dotknutým samosprávam," uviedol hovorca mesta Andrej Barančok s tým, že samospráva do rokovaní pôjde s konkrétnymi požiadavkami na kompenzácie.

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) vstúpilo pre protiinflačný balík rezortu financií a dlhodobý prístup štátu voči samosprávam do štrajkovej pohotovosti. Mestá a obce upozorňujú, že schválený balík pomoci rodinám negatívne ovplyvní rozpočty samospráv a fungovanie ich základných funkcií. Podporu ZMOS vyjadrilo aj združenie samosprávnych krajov SK8 a Únia miest Slovenska.

Ministerstvo financií sa voči tvrdeniam samospráv ohradilo a argumentuje, že samosprávy nebudú mať menej peňazí, ako majú v súčasnosti. Deklaruje, že štát pomôže každej samospráve, ktorá by sa mohla dostať pre vysoké ceny energií do problémov. "Poctivým samosprávam určite podáme pomocnú ruku, a to rôznymi spôsobmi," poznamenal minister financií Igor Matovič.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.06.2016
Po ostrej diskusii má okres Rimavská Sobota 952 000 eur na opravy ciest
Ostrá diskusia a nahnevaní krajskí poslanci z okresu Rimavská Sobota sprevádzali pondelňajšie (6. 6.) rokovanie Zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) v Banskej Bystrici.
viac
01.06.2018
Okresom Lučenec a Poltár poskytne po milióne eur nad rámec akčného plánu
Po milióne eur na rekonštrukcie a projekty malého charakteru v mestách a obciach poskytne v nasledujúcom období vláda SR okresom Lučenec a Poltár. Na tlačovej konferencii po stredajšom výjazdovom rokovaní vlády vo Fiľakove v Lučeneckom okrese to uviedol premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).
viac
17.01.2022
Lučenec a Balassagyarmat by opäť mohla spájať osobná železničná doprava
Samosprávy mesta Balassagyarmat v severomaďarskej Novohradskej župe a Lučenca majú záujem na rozvoji železničnej dopravy v údolí rieky Ipeľ, a v rámci nej na obnove osobnej železničnej dopravy medzi uvedenými mestami.
viac
03.06.2022
Samosprávne kraje chcú rokovať s premiérom o kompenzácii výpadku v rozpočtoch
Samosprávne kraje chcú rokovať s premiérom aj ministrom financií o tom, akým spôsobom budú vyšším územným celkom vykompenzované výpadky v rozpočtoch v dôsledku prijatia protiinflačnej pomoci.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.99 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.83 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.18 %