Sobota 13.04.2024
Dnes má meniny 
Aleš
°C
12.03.2021 01:35

MAS majú obavy z animačných aktivít


Ilustračná snímka.


Miestne akčné skupiny (MAS) na Slovensku majú možnosť čerpať finančné prostriedky na tzv. Animačné aktivity.


„Majú pomôcť pri organizovaní rôznych aktivít v územiach. Ich cieľom  je sprostredkovať informácie o MAS a ich význame pri implementácii programu LEADER pre obyvateľov, návštevníkov a aj pre účastníkov podujatí,” vysvetľuje Daniela Bednárová z MAS TOPOĽA na východe Slovenska.

Hoci viaceré miestne akčné skupiny zorganizovali zaujímavé exkurzie, navštívili výstavy, vydali rôzne kalendáre, bulletiny, omaľovánky, zorganizovali športové či kultúrne podujatia ako letné kino, fotografické a výtvarné súťaže, možnosti na animačné aktivity nevyužívajú naplno. Majú obavy z komplikovaných procesov v rámci obstarávania podľa usmernenia riadiaceho orgánu a obávajú sa neoprávnených výdavkov, ktoré kontrolóri nemusia uznať. V mnohom majú pravdu. Pri kontrole animačných projektov dominuje byrokracia, v niektorých prípadoch hraničiaca až so šikanou. Potvrdil to webinár zameraný na skúsenosti miestnych akčných skupín s čerpaním finančných prostriedkov na animačné aktivity, ktorý 10. marca zorganizovala Národná sieť Miestnych akčných skupín (NS MAS).

Kontrolóri podľa skúseností MAS žiadali napríklad zdokladovať verejné obstarávanie na vystúpenie folklórneho súboru, ktoré podľa príručky verejné obstarávanie nepotrebovalo, požadovali doložiť dodací list k faktúram, na ktorých bolo priamo uvedené, že faktúra slúži zároveň ako dodací list, pri kontrole na mieste dve hodiny prepočítavali zvyšok propagačných predmetov vrátane letákov a vizitiek, žiadali bločky alebo výpis z bankového účtu o nákupe jedál pri zahraničnej služobnej ceste, napriek tomu, že MAS nežiadala o preplatenie stravného. Kontrolovali pracovnú zmluvu manažérky a ďalšie doklady, ktoré nemali žiadnu súvislosť s animačnými aktivitami a neuznali výdavok, pretože chýbal úradne overený podpis na splnomocnení pre osobu vykonávajúcu úkony týkajúce sa verejného obstarávania. Asi najodstrašujúcejším príkladom boli tri faktúry vo výške 1 700 eur, ku ktorým prišiel 38 bodový zoznam a kontrola na mieste trvala šesť hodín. „Toto považujeme za zlyhanie individuálneho kontrolóra, ktoré sa nedá paušalizovať, ale stávajú sa aj takéto prípady,” pripomína Lukáš Pavlech z MAS Holeška. 

Podľa podpredsedu NS MAS Petra Nemčeka z MAS Kopaničiarsky región práve skúsenosti mali pre stovku účastníkov veľký význam: „Veľkou pomocou bola práve výmena informácií a skúseností lektorov, ktorí priblížili neuznané výdavky z animácií, požadované doklady k preplateniu žiadostí o platbu za animácie a tiež najčastejšie chyby, ktoré robia MAS v oblasti implementačného procesu.” Ďalšie pripomienky k implementácii animačných aktivít získala Národná sieť MAS aj vďaka dotazníkovému prieskumu medzi miestnymi akčnými skupinami. Zúčastnilo sa ho 50 MAS, z ktorých 40 je združených v Národnej sieti MAS. Národná sieť všetky pripomienky pošle riadiacemu orgánu, Pôdohospodárskej platobnej agentúre. „Chceme komunikovať, aby sa problémy, s ktorými sa stretávame, odstránili. Znížilo by to obavy MAS z týchto aktivít. Pomohlo by tiež, keby kontrolóri boli vyškolení a mali jednotnú príručku. A napokon, uvítali by sme možnosti zálohovej platby na animácie. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa do nich MAS-ky nehrnú,” uzavrel Peter Nemček.  

Autor: (ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.04.2021
NS MAS chce nové pravidlá pre budúce programové obdobie
Národná sieť miestnych akčných skupín (NS MAS) SR pripravila na 23. apríla online konferenciu Ako ďalej LEADER na Slovensku v rokoch 2021-2027.
viac
17.08.2021
Žiadame krízový manažment: Doteraz nebol prefinancovaný ani jediný projekt!
Problémom nie je nepripravenosť žiadateľov, ale neúmerná byrokracia! Zo 140 miliónov eur určených na projekty LEADER boli v programovom období 2014-2020 podané žiadosti za 45 miliónov eur.
viac
05.11.2021
Národná sieť Miestnych Akčných Skupín SR má nové vedenie
Národná sieť miestnych akčných skupín (MAS) SR má nové vedenie. Na valnom zhromaždení 4. novembra ho schválila pätdesiatka delegátov zo všetkých krajov Slovenska. Staronovým predsedom Národnej siete MAS sa stal Štefan Škultéty.
viac
25.01.2022
Čerpanie fondov na Slovensku ničí byrokracia
Prístup LEADER, ktorý je v iných krajinách EÚ úspešným programom na rozvoj vidieka, na Slovensku dlhodobo brzdia pretrvávajúce problémy.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %