Nedeľa 03.03.2024
Dnes má meniny 
Bohumil, Bohumila
°C
04.01.2017 11:00

Mesto Kežmarok vstúpilo do nového roka bez úverov


Ilustračná snímka: (int).


Kežmarskej radnici sa v roku 2016 podarilo ušetriť dostatočné zdroje na doplnenie rezervného fondu a koncom decembra splatila zostatok jej jediného bankového úveru.


Za dvojročné obdobie mesto splatilo oba zdedené úvery od predchádzajúceho vedenia. Prvý, z ktorého sa čiastočne platila realizácia bytového domu Košická 10, bol splatený už v roku 2015. Druhý úver v celkovej výške viac ako 109 000 eur podpísala radnica v roku 2007 na dofinancovanie výstavby bytovky na ulici Weilburská 1 a 3. "Jednorazovo sme banke vyplatili zostávajúcu sumu 75 600 eur, čiže do nového roku vstupujeme bez úverového zaťaženia," uviedol primátor Kežmarku Ján Ferenčák.      

Rok 2017 označil primátor na ostatnom zasadnutí mestského zastupiteľstva za investičný. Poslanci schválili historicky najvyšší rozpočet vo výške viac ako 21,4 milióna eur. Z celkového balíka tvoria kapitálové výdavky 7,4 milióna eur. "Ak všetko pôjde podľa plánu, v roku 2017 nebudeme nútení zobrať si úver. Veľkú časť rozpočtu tvoria projekty, v ktorých sme boli úspešní, a teda na ich financovanie použijeme externé zdroje," poznamenal primátor. Podľa jeho ďalších slov sa bude najviac investovať do športových zariadení, rekonštrukcií materských škôl i revitalizácie vnútroblokov. V rozpočte je zahrnutá výmena mosta na sídlisku Sever, ale aj dobudovanie cyklochodníkov.       

Aj v roku 2017 mesto plánuje výstavbu nájomných bytov bežného štandardu pre mladé rodiny. Predpokladaná investícia je 1,2 milióna eur. Bytovka sa začne stavať po schválení žiadosti o dotáciu na výstavbu z Ministerstva dopravy a výstavby SR a získaní úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.06.2020
Kežmarskí poslanci sa zaoberali zmenou rozpočtu a menovali aj náčelníka MsP
Mestské zastupiteľstvo v Kežmarku sa zaoberalo plánovanou zmenou rozpočtu, ktorý ovplyvnila pandémia, vymenovaním nového náčelníka mestskej polície (MsP) či znížením poplatku za prenosnú parkovaciu kartu pre prevádzkovateľov ubytovacích zariadení.
viac
21.12.2020
Pezinok bude v budúcom roku hospodáriť s rozpočtom 24,7 milióna eur
Mesto Pezinok bude v roku 2021 hospodáriť s rozpočtom 24,7 milióna eur. Bežný a kapitálový rozpočet je schodkový, preto sa na dofinancovanie použijú prostriedky z rezervného fondu. Mestský rozpočet schválili pezinskí poslanci na svojom decembrovom zasadnutí.
viac
19.01.2021
Mesto Medzilaborce predstavilo projekt novej stanice
Jedným z investičných zámerov mesta Medzilaborce na rok 2021 je výstavba vlakovej a autobusovej stanice. Má nahradiť vlani zbúranú takzvanú malú železničnú stanicu.
viac
04.06.2021
Banskobystrická župa pokračuje v historicky najväčšej rekonštrukcii ciest
Takmer 600 kilometrov zrekonštruovaných ciest II. a III. triedy z vlastných zdrojov bude mať na svojom území Banskobystrický samosprávny kraj ku koncu tohto kalendárneho roka.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.00 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.93 %