Nedeľa 19.01.2020
Dnes má meniny 
Drahomíra, Mário
°C
07.08.2019 01:05

Mesto na obnovu Reduty dotáciu nezískalo, bude hľadať iné zdroje


Reduta v Spišskej Novej Vsi - pýcha mesta. Snímka zdroj: navstevnik.spisskanovaves.eu


Mesto Spišská Nová Ves zatiaľ nezískalo dotáciu na rekonštrukciu budovy Reduty. Potvrdil to primátor mesta Pavol Bečarik s tým, že radnica bude na obnovu historickej dominanty námestia hľadať aj iné zdroje.


 „Sme nastavení tak, že budeme hľadať iné možnosti ako IROP a Interreg, možno cez nedávno vyhlásenú výzvu z fondov EHP a Nórska, prípadne cez nejaké nadácie. Robíme na tom tak, aby sa nám to podarilo. Možno v budúcnosti príde čas aj na úver, ale zatiaľ chceme vyčerpať všetky možnosti, ako to financovať z externých zdrojov,“ objasnil Bečarik.

V prvej etape samospráva žiadala dotáciu viac ako 460.000 eur z programu Obnovme si svoj dom na výmenu okien a dverí, umelecko-remeselnú obnovu okenných výplní a priestoru átria divadla, tiež na vybudovanie exteriérovej rampy pre jeho bezbariérové sprístupnenie. Na tieto práce už bola pripravená aj projektová dokumentácia a vydané povolenie. Pridelenie finančných prostriedkov Spišskej Novej Vsi neschválili v kontexte celkovej výšky disponibilných prostriedkov.         

Primátor vníma negatívne fakt, že aj keď vyjde nejaká výzva, nie všetky samosprávy sú na to pripravené a stihnú žiadosť podať načas. „Je tam množstvo procesov, ktoré treba splniť, vybaviť všetky príslušné vyjadrenia a zabezpečiť inžiniersku činnosť. V prípade Reduty je potrebné urobiť komplexnú prípravu, vrátane znaleckých a pamiatkarských posudkov,“ skonštatoval Bečarik s tým, že celková rekonštrukcia budovy Reduty je finančne aj časovo veľmi náročná a odhadom si vyžiada zhruba päť miliónov eur.       

Problémy robí najmä strecha, celý objekt je potrebné odvlhčiť a v dezolátnom stave je podľa primátora aj vybavenie divadla a vnútorné priestory. „Už len na projektovú prípravu nám treba 300.000 až 400.000 eur. So situáciou sme oboznámili aj predsedu Košického samosprávneho kraja, ktorý je zriaďovateľom Spišského divadla. Sme v poradí, aby sa to možno financovalo zo zdrojov kraja, ale tam sa to tiež nedá urýchliť. Uvidíme, čo sa nám v tom projekte podarí presadiť,“ dodal.       

Snahou mesta je v tejto súvislosti tiež v historickej časti Levočskej ulice vytvoriť uličku remesiel. Zároveň je v pláne aj z vlastných zdrojov na budúci rok zrekonštruovať poslednú časť námestia medzi cirkevným gymnáziom a Redutou. „Štyri chodníky, ktoré sú paralelné so Zimnou a Letnou ulicou, je treba vydláždiť zámkovou dlažbou, upraviť terén, obnoviť lavičky. Tam sú náklady približne 60.000 eur, takže to by sme možno zvládli z nášho rozpočtu a pomocou našich pracovníkov cez mestský podnik, ktorý už je založený,“ dodal na záver Bečarik.       

Reduta v Spišskej Novej Vsi je secesnou stavbou postavenou v rokoch 1899 - 1902. Stála takmer pol milióna vtedajších korún a tešila sa nesmiernemu obdivu. Oslavovali ju ako „chrám krásy, dobra a pravdy“. Dodnes sa na Slovensku zachovalo iba osem takýchto historicky cenných divadelných budov. Ide o trojpodlažnú stavbu s pozdĺžnym pôdorysom, so štyrmi hranolovými nárožnými vežami so stanovou strechou, ktoré sú zakončené ozdobnými helmicami a lucernou. V súčasnosti sa tam okrem Spišského divadla nachádzajú aj výnimočná koncertná sála, reštaurácia a kaviareň, sídlia tam mestské kultúrne centrum i lokálna televízia.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.03.2018
Vďaka dotácii zo SFZ postupne obnovia futbalový štadión
Futbalový štadión v Spišskej Novej Vsi prejde postupne kompletnou rekonštrukciou. Slovenský futbalový zväz (SFZ) totiž schválil mestu dotáciu 750.000 eur.
viac
08.10.2018
V meste pribudne most cez Hornád a trasy pre cyklistov i chodcov
Nový projekt dopravnej mobility v Spišskej Novej Vsi by mal vyriešiť vzťahy motorovej a nemotorovej dopravy. Cieľom je vybudovať moderné cyklistické, pešie a imobilné komunikácie popri rieke Hornád a smerom do historického centra mesta.
viac
25.02.2019
Spišská Nová Ves: Spropagovať mesto pomôže nová spoločenská hra
Spropagovať mesto Spišská Nová Ves a jeho okolie by mala pomôcť nová spoločenská hra. Vedúca kancelárie primátora Andrea Jančíková informovala o tom, že mesto sa tak zaradilo medzi pionierov v oblasti tvorby spoločenských hier na potreby prezentácie.
viac
13.08.2019
Na budovanie cyklotrás chce mesto získať zdroje z IROP
Mesto Spišská Nová Ves chce v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu vybudovať viacero cyklotrás. Primátor Pavol Bečarik v tejto súvislosti uviedol, že samospráva podala žiadosti o pridelenie finančných prostriedkov dohromady na štyri projekty.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.37 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.79 %