Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
09.01.2023 11:40

Mestská polícia má nové vozidlá, jedno so špeciálnou výbavou


Snímka zdroj: (msp.bratislava.sk).


Mestská polícia v Bratislave má 11 nových vozidiel. Jedným z nich je aj vozidlo so špeciálnou výbavou, ťažným i navíjacím zariadením, ktoré je určené na riešenie krízových situácií v uliciach hlavného mesta, ale aj v ťažšie dostupnom teréne.


Informoval o tom vedúci oddelenia komunikácie mestskej polície Peter Borko.

"Je nesmierne dôležité, aby sme sa na vozidlá mohli spoľahnúť. A to najmä v situáciách, kedy je ohrozený ľudský život a mnohokrát rozhoduje každá jedna sekunda," konštatuje náčelník mestskej polície Miroslav Antal.

Nové vozidlá podľa neho pomôžu policajtom rýchlejšie sa presúvať a chrániť život a zdravie nielen obyvateľov, ale aj samých. Nové vozidlá nahradia najstaršie a najmenej spoľahlivé autá vo vozovom parku. Od obmeny sa očakáva aj šetrenie financií na ich prevádzku a servis. Viaceré vozidlá, ktoré v súčasnosti mestská polícia používa, majú najazdených viac ako 350 000 kilometrov.

Pri mimoriadnych a krízových situáciách bude pomáhať vozidlo so špeciálnym vybavením. Ide napríklad o situácie, ktoré môžu nastať v súvislosti so zimným obdobím, pri povodniach i iných prírodných katastrofách, ale tiež pri demonštráciách a veľkých a rizikových športových alebo kultúrnych podujatiach. Vozidlo bolo pridelené Útvaru zásahovej jednotky a kynológie.

Vozidlo má zabudované ťažné a aj navíjacie zariadenie. "Na korbe máme špeciálnu výbavu, ktorú nemá žiadna iná hliadka mestskej polície," približuje veliteľ útvaru Marek Schürger. Tá je postupne dopĺňaná. Slúži na pomoc hliadkam mestskej polície, ale najmä ľuďom v núdzi, kedy nie je možné počkať na profesionálne záchranné zložky.

V súčasnosti už výbava obsahuje napríklad vyslobodzovaciu techniku ako páčidlá, kliešte na kov, sekeru, hydraulickú sadu, zimné reťaze na osobné autá, vyslobodzovacie pásy, baranidlo, teleskopický rebrík či pohotovostnú prepravnú plachtu pre zranených. Jej súčasťou sú aj záchranné vesty do vody, laná, nočné videnie, hasiaca technika, sady prvej pomoci, nosiče balistických plátov či balistický štít. V pláne je zaobstarať napríklad aj nafukovací motorový čln.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
14.11.2016
Mestskí policajti dostali nové vozidlá s majákmi
V rámci zlepšovania a skvalitňovania služieb mestskej polície na území hlavného mesta SR Bratislavy dostali mestskí policajti päť nových moderných vozidiel.
viac
18.05.2021
Mestská polícia v Handlovej spustila databázu dlhodobo odstavených vozidiel
Handlovská mestská polícia (MsP) spustila v spolupráci s oddelením marketingu mestského úradu verejnú databázu dlhodobo odstavených vozidiel. Opustené autá môžu obyvatelia nahlasovať cez formulár, ktorý zverejnilo mesto na svojom webe. Informovala o tom hovorkyňa mesta Jana Paulínyová.
viac
05.10.2021
Mestská polícia má nové operačné stredisko, v rámci SR je unikátom
V bratislavskej Dúbravke oficiálne otvorili nové operačné stredisko mestskej polície hlavného mesta. V rámci Slovenska je unikátom. Informačný systém je tu totiž prepojený s ostatnými záchrannými zložkami.
viac
05.10.2022
Šéfovia samospráv volajú po posilnení práv MsP v oblasti dopravy
Tragická víkendová udalosť v centre Bratislavy zvýraznila tému rozšírenia právomocí obecnej, resp. mestskej polície (MsP) v oblasti dopravnej kontroly a prevencie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %