Piatok 21.06.2024
Dnes má meniny 
Alojz
°C
02.04.2024 10:05

MK SR začalo kontrolu stavu významných kultúrnych pamiatok na východe Slovenska


Múzeum letectva v Košiciach. Messerschmitt pripomína boje druhej svetovej vojny, Snímka zdroj Teraz.sk


Ministerstvo kultúry (MK) SR začalo kontrolu stavu významných kultúrnych pamiatok na východe Slovenska. Medzi jeho priority patrí obnova hradov, zámkov a kaštieľov. TASR o tom informovala riaditeľka odboru komunikácie rezortu kultúry Petra Bačinská.


Ministerstvo podľa Bačinskej začína s implementáciou politiky vlády v oblasti kultúry prvými krokmi pri obnove a zachovaní kultúrnych pamiatok. "Cieľom našej prvej pracovnej cesty bola identifikácia problémov a zadefinovanie možností nápravy. Zistiť, aký je skutkový stav priamo na mieste, je základom pre ďalšie plány a aktivity ministerstva," uviedol generálny riaditeľ sekcie kultúrneho dedičstva a štátneho jazyka MK Peter Lukáč.         

Jednými z pamiatok, ktoré ministerstvo navštívilo, boli kaštieľ v Betliari a hrad Krásna Hôrka. Rezort pociťuje podľa ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS) dlhodobý investičný dlh Slovenska v oblasti obnovy hradov, zámkov a kaštieľov. "Zámer sprístupniť čo najskôr dolný a stredný hrad po obnove Krásnej Hôrky si bude vyžadovať ďalšie kapitálové zdroje ministerstva," uviedla ministerka.         

V Prešove ministerstvo navštívilo Slovenské technické múzeum - Národnú kultúrnu pamiatku Solivar a Štátnu vedeckú knižnicu v Prešove. Rezort kultúry ponúkol podľa Bačinskej múzeu súčinnosť pri získavaní prostriedkov na vybudovanie parkoviska. Knižnica podľa ministerstva požaduje výstavbu novej budovy. "V porovnaní s plánovanými finančnými prostriedkami však aktuálne odhadovaná cena realizácie vzrástla o viac ako 80 percent. Rezort preto odporúča prepracovanie projektu v rámci možností dostupného financovania," uviedlo ministerstvo.         

Rezort poznamenal, že by bol rád nápomocný pri obnove kupoly planetária a sanácii strechy Múzea letectva v Košiciach, ktoré je súčasťou Slovenského technického múzea v Košiciach. Preň a Štátnu vedeckú knižnicu v Košiciach plánuje vystavať nový depozitár.         

Ministerstvo dodalo, že bude pokračovať v kontrolách národných kultúrnych pamiatok a vzácnych objektov historického kultúrneho dedičstva aj v ďalších regiónoch Slovenska.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.11.2018
Mestské kúpele Grössling si prišli pozrieť tisícky ľudí
Mestské kúpele Grössling, ktoré po rokoch chátrania plánuje hlavné mesto obnoviť, si môže verejnosť pozrieť v pôvodnom stave. Túto jedinečnú možnosť využilo za 2 dni takmer 3 000 ľudí.
viac
20.11.2018
Ministerstvo ocení najlepšie zrekonštruované pamiatky na Slovensku
Ministerstvo kultúry (MK) SR ocení najlepšie zrekonštruované pamiatky na Slovensku. Víťazi súťaže Fénix - Kultúrna pamiatka roka 2017 budú známi na budúci týždeň. TASR o tom informovali z rezortu kultúry.
viac
12.05.2021
Ministerstvo kultúry ocenilo najlepšie zrekonštruované či zreštaurované NKP
Ministerstvo kultúry (MK) SR ocenilo najlepšie zrekonštruované či zreštaurované národné kultúrne pamiatky.
viac
02.06.2021
Za takmer 900 000 eur obnovia neologickú synagógu v Trenčíne
Židovská náboženská obec v Trenčíne zrekonštruuje z grantov Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a zo štátneho rozpočtu neologickú synagógu v Trenčíne.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %