Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
11.06.2022 01:05

Most v obci Jezersko sa rekonštruuje. PSK tu preinvestuje 200-tisíc eur


Most v Jezerskom


Prešovský samosprávny kraj aktuálne realizuje v rámci Kežmarského okresu viacero investičných akcií. Jednou z nich je aj rekonštrukcia 48-ročného mosta v obci Jezersko. Na opravu jeho zlého stavebno-technického stavu z vlastného rozpočtu preinvestuje takmer 200-tisíc eur.


Krajská samospráva prostredníctvom svojej organizácie Správy a údržby ciest PSK začala realizovať stavebné práce na mostnom objekte M947 v intraviláne mosta Jezersko. A to vďaka financiám vyčleneným z rozpočtu prešovskej župy vo výške 199 591 eur. Rekonštrukciou mosta sa má dosiahnuť zlepšenie jeho stavebno-technického stavu, ktorý bol klasifikovaný v stupni 5 (zlý).

Takmer 50-ročný objekt s dĺžkou premostenia 12,3 metra dlhodobo vykazoval známky poškodenia. Na oporách jeho spodnej stavby je viditeľné podmytie základov, výkvety a inkrustácie. Zábradlie je skorodované a poškodené s chýbajúcim prvkom.  Koryto vodného toku pod mostom je zanesené s viditeľnou eróziou svahov.

Na mostnom objekte sa v rámci jeho rekonštrukcie odstráni jestvujúci mostný zvršok vrátane valcových nosníkov, zrekonštruujú prechodové oblasti, záverné múriky, krídla a úložné prahy. Vybuduje sa tu spriahajúca doska na nosnej konštrukcii a nový mostný zvŕšok, zrealizuje izolácia mostovky, ako aj rekonštrukcia vozovky pred i za mostným objektom. Pristúpi sa k spevneniu krajnice s odvodnením, realizácii vodorovného a zvislého dopravného značenia, samotného spevnenia koryta potoka a napokon k zhotoveniu obslužného prístupového schodiska pri oboch krajných oporách. Všetky uvedené stavebné práce by mali byť sfinalizované na jar 2023.

Počas ich realizácie platia na danom úseku dopravné obmedzenia v podobe čiastočnej uzávery cesty. Doprava, ktorá je obojsmerne vedená striedavo v jednom jazdnom pruhu, je regulovaná prenosným dopravným značením. Účastníci cestnej premávky tu musia počítať aj so zníženou povolenou rýchlosťou 30 km/h.

Autor: (ts-PSK, Daša Jeleňová, hovorkyňa PSK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.06.2016
Kladné hospodárenie obce neovplyvnila ani kríza
Nová Ves nad Žitavou v okrese Nitra realizuje z vlastných zdrojov každoročne investície v priemere vo výške 45 000 eur.
viac
14.10.2016
Obec obnovuje cesty, investícia je najväčšou v jej histórii
Najväčšiu investíciu v novodobej histórii v Točnici v okrese Lučenec začali realizovať začiatkom leta. Rekonštrukcia miestnych komunikácii vyjde tamojšiu samosprávu na približne 1,06 milióna eur.
viac
04.09.2021
PSK investuje z vlastných zdrojov vyše 3 mil. eur do oblasti školstva
Financie sú určené na rekonštrukcie elektroinštalácií, striech, kotolní, telocviční a stavebné úpravy stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK, ako aj ich materiálno-technické vybavenie. Tohtoročné investičné akcie sa týkajú vyše 40 župných škôl v dvanástich okresoch kraja.
viac
19.04.2023
Do obnovy mosta v Nižnom Hrušove kraj investuje takmer 285 000 eur
Takmer 285 000 eur investuje Prešovský samosprávny kraj (PSK) do obnovy mosta v Nižnom Hrušove v okrese Vranov nad Topľou. Komplexnú obnovu si vynútil zlý stavebno-technický stav objektu, ktorý bol hodnotený v šiestom zo siedmich stupňov. Informovala o tom hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %