Sobota 03.05.2025
Dnes má meniny 
Galina
°C
23.02.2024 02:05

MŽP si uvedomuje riziko, ktoré predstavuje výskyt komára tigrovaného v SR


Snímka zdroj: Skeeze, Pixabay


Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR si uvedomuje riziko, ktoré predstavuje výskyt komára tigrovaného na území Slovenska. V súčasnosti pripravuje výzvu z prostriedkov Environmentálneho fondu, v rámci ktorej bude možné realizovať biologicko-chemické metódy na likvidáciu komárov.


Toto opatrenie môže dočasne pomôcť zvládnuť situáciu s komárom tigrovaným. Pre TASR to uviedol odbor komunikácie envirorezortu.         

"Z hľadiska legislatívy komár tigrovaný nie je uvedený na zozname inváznych nepôvodných druhov ustanovenom národnou legislatívou alebo legislatívou Európskej únie. Preto sa na tento druh priamo nevzťahuje legislatíva týkajúca sa povinnosti regulácie inváznych nepôvodných druhov," priblížilo ministerstvo.         

Komár tigrovaný sa podľa MŽP v posledných storočiach rozšíril do mnohých krajín prostredníctvom prepravy tovaru a medzinárodného cestovania. Vo svete realizujú aktivity na minimalizáciu zamorenia orgány verejného zdravotníctva. Ich cieľom je znížiť najmä riziko prenosu nákazlivých chorôb, ako sú žltá zimnica alebo horúčka dengue. "Tieto opatrenia sú primárne zamerané na zničenie liahnísk komára tigrovaného," skonštatoval rezort.         

Príležitosť na rozmnožovanie komára predstavuje stojatá voda, napríklad v upchaných strešných žľaboch, starých pneumatikách zadržiavajúcich vodu, odpadkoch, vázach alebo iných nádobách s vodou, kalužiach či kvetináčoch. "Veľkú úlohu pre zníženie zamorenia preto zohráva najmä informovanosť verejnosti a jej aktívne zapojenie do preventívnych opatrení," tvrdí MŽP.         

Biomedicínske centrum SAV potvrdilo výskyt ázijského komára tigrovaného na Slovensku. Ide o jeden z najnebezpečnejších inváznych druhov komára, ktorý sa v kontinentálnej Európe vyskytuje. Prenáša 22 rôznych vírusov, ako sú západonílsky vírus, dengue, chikingunya, Zika alebo žltá zimnica. Komára sa na Slovensku podarilo objaviť na základe zberu dát od verejnosti z minulého roka, konkrétne v oblasti Bratislavy. Vedci predpokladajú, že komár je tu usídlený, keďže išlo o viacero nálezov v rámci bratislavskej mestskej časti Ružinov.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.03.2017
Petíciu Za živé rieky odovzdali envirorezortu
Legislatívne zmeny, prepracovanie strategických dokumentov týkajúcich sa ochrany vôd či obmedzenie výstavby elektrární na riekach požaduje od envirorezortu, vlády a parlamentu petičná akcia "Za živé rieky a čistú vodu".
viac
28.10.2020
Všetky kontaktné pracoviská MV SR sú až do odvolania zatvorené
Klientske centrá, oddelenia odkladov, dopravné inšpektoráty a ďalšie pracoviská MV SR sú z dôvodu zákazu vychádzania zatvorené a ich stránkové hodiny sú zrušené. Ich zamestnanci však naďalej pracujú a všetky žiadosti verejnosti vybavujú v zákonom stanovených lehotách.
viac
12.06.2021
Skládku odpadov pri Zohore rozšíria, naďalej ostane pod kontrolou SIŽP
Skládku odpadov pri obci Zohor v okrese Malacky rozšíria. Jej prevádzkovateľ, spoločnosť FCC Zohor, vybuduje kapacitu pre takmer 245.000 kubických metrov bežného, nie nebezpečného odpadu.
viac
04.03.2022
MŽP chce zabezpečiť manažment a ochranu lužných lesov
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR chce zabezpečiť vhodný manažment a ochranu lužných lesov, a to vrátane ich revitalizácie a obnovy. Vyplýva to z Koncepcie vodnej politiky SR do roku 2030 s výhľadom do roku 2050, ktorú predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa