Piatok 21.06.2024
Dnes má meniny 
Alojz
°C
11.06.2024 07:55

Na Akademickom Zvolene sa predstavia domáci i zahraniční folkloristi


Ilustračná snímka. Foto: TASR/Andrej Galica


Súťažným večerom v Divadle Jozefa Gregora Tajovského (DJGT) a následným Festivalovým večerom na Námestí SNP sa začne pod Pustým hradom prehliadka študentského folklóru.


Ako za organizátorov informoval hovorca Technickej univerzity vo Zvolene (TUZVO) Ján Lichý, 26. ročník Akademického Zvolena bude začiatkom júla.         

Dodal, že sa na ňom zúčastní viacero kolektívov folkloristov zo slovenských univerzít i zo zahraničia. Medzi účastníkmi tohtoročného festivalu budú vysokoškolské folklórne súbory, ako Borievka z Košíc, domáca Poľana zo Zvolena, Mladosť z Banskej Bystrice, Zobor z Nitry i Ekonóm z Bratislavy. Ďalej sa predstavia Stavbár zo Žiliny, Technik z Bratislavy či Trnafčan z Trnavy. K zahraničným účastníkom budú patriť folklórne súbory Dukát zo Srbska, Pastrina z Bulharska, La Veurdeé z Francúzska či Ivan Planina z Bosny a Hercegoviny.         

Akademický Zvolen sa sa začne v divadle v utorok 9. júla. To isté, s inými účinkujúcimi sa zopakuje na druhý deň, v stredu 10. júla. Prijatie predstaviteľov zúčastnených folklórnych súborov rektorom Technickej univerzity zo Zvolene a primátorom mesta je na programe vo štvrtok 11. júla, keď sa po krojovanom sprievode mestom uskutoční aj galakoncert.         

Festival vysokoškolských folklórnych súborov Akademický Zvolen je trvalou súčasťou kultúrno-spoločenského života tohto regiónu už od roku 1973. Je súťažný, laureát získa tradičné ocenenie Zvolenskú fujaru. Zameriava sa na rozvoj tradičných kultúrnych hodnôt slovenského ľudu v oblasti zvykov, spevu, tanca a hudby, a tiež na ich tvorivú konfrontáciu s ľudovou kultúrou iných krajín.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.08.2016
Absencia rýchlostnej cesty R2 negatívne ovplyvňuje populáciu v regióne
Absencia rýchlostnej cesty R2 v regióne západného Novohradu negatívne ovplyvňuje úroveň populácie v obciach mikroregiónu Podjavorie, ktorý je jeho súčasťou. Uviedol to starosta obce Mýtna v okrese Lučenec Pavel Greksa, podľa ktorého hlavne mladí ľudia z celej oblasti neustále odchádzajú.
viac
06.12.2016
Lokálna mena živec po 2,5 roku končí
Na konci tohto roku končí po zhruba dva a pol roku od zavedenia lokálna mena živec. Obchodníci si živce budú môcť spätne zameniť za eurá do konca januára 2017.
viac
28.04.2017
Územný plán Zvolena si možno pozrieť aj na internete
Mesto na digitalizácii územného plánu pracovalo od októbra 2014 do júna 2015. Následne sa pripravoval webový portál, ktorý už je plne k dispozícii.
viac
10.07.2019
Začal Akademický Zvolen, vystúpia súbory z Austrálie, Španielska, Litvy, Srbska
Súťažným večerom v Divadle J. G. Tajovského a následným Festivalovým večerom na Námestí SNP, začala v utorok vo Zvolene najväčšia prehliadka študentského folklóru - 24. ročník Akademického Zvolena 2019.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %