Štvrtok 27.02.2020
Dnes má meniny 
Alexander
°C
25.01.2020 11:05

Na akcie a investície súvisiace so 75. výročím oslobodenia má ísť 2 611 000 eur


Vojenský cintorín Háj-Nicovô v Liptovskom Mikuláši. Snímka zdroj: www.klubvtn.info


Na zabezpečenie podujatí, umeleckých realizácií a investičných akcií súvisiacich so 75. výročím skončenia 2. svetovej vojny by mal štát vyčleniť zo štátneho rozpočtu 2.611.000 eur. Navrhuje to Ministerstvo kultúry (MK) SR v materiáli, ktorý je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.


"Významné výročie je rámcom pre spomienkové a vedecké aktivity, vznik nových audiovizuálnych diel, výstavných a vzdelávacích projektov, a tiež príležitosťou na zveľadenie pamätných miest, ktoré sú späté s druhou svetovou vojnou a jej obeťami,“ priblížil rezort v predloženom návrhu.       

Najväčšiu sumu (500.000 eur) navrhuje rezort vyčleniť na komplexnú obnovu vojenského cintorína s pamätníkom Háj Nicovô v Liptovskom Mikuláši, v meste sa 8. mája uskutočnia aj centrálne oslavy výročia.       

Zrekonštruované majú byť aj ďalšie pamätné miesta, alokácia vo výške 150.000 eur je určená na obnovu areálu pamätníka Jankov vŕšok pri obci Uhrovec. Prostriedky vo výške 50.000 eur vyčlenili na obnovu areálu pamätníka na vrchu Javorina v katastri obce Stráňavy, opravu vyhliadkovej veže i schodiska pamätníka na Dukle i obnovu areálu a pietnych miest Pamätníka obetí fašizmu v banskobystrickej Kremničke.       

Rezort navrhuje takisto oceniť a jednorazovým finančným príspevkom podporiť posledných žijúcich účastníkov Slovenského národného povstania (SNP), zvýšiť sa má takisto alokácia na vojnové hroby (napríklad v lokalitách Martin-Priekopa, Tokajík, Dargov v Košiciach hrob Ľ. Kukorelliho).       

Prostriedky sú určené i na realizáciu umeleckých podujatí, výstav, koncertov, filmov. Ráta sa napríklad s podporou pokračovania série Moje povstanie - 12 krátkych filmov o hrdinstve obyčajných ľudí v SNP stvárnených známymi osobnosťami). "Ďalšie predpokladané podujatia organizované k výročiu v roku 2020 budú financované z vlastných či iných zdrojov, napríklad prostredníctvom verejnoprávneho dotačného Fondu na podporu umenia alebo dotačných schém v pôsobnosti samospráv,“ uviedlo v návrhu ministerstvo.       

Rezort pripomína, že koordináciu podporených celoslovenských, regionálnych a miestnych podujatí zabezpečí pracovná skupina, zložená zo zástupcov ústredných orgánov štátnej správy a ich organizácií, Kancelárie Národnej rady Slovenskej republiky, RTVS i TASR.       

Verejnoprávne médiá budú mediálnymi partnermi podujatí.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.11.2019
Mesto Medzilaborce si pripomína 75. výročie oslobodenia
Pripomenúť si 75. výročie oslobodenia mesta je cieľom Laboreckých dní, ktoré sa od piatku (22. 11.) konajú v Medzilaborciach. Ich vyvrcholením budú spomienkové oslavy a pietny akt kladenia vencov k pamätníku oslobodenia v utorok (26. 11.).
viac
02.01.2020
75. výročie oslobodenia Svidníka
„Ctíme si hrdinov, oslavujeme oslobodenie“ s týmto mottom si na začiatku nového roka pripomenieme pre Svidník mimoriadne dôležité udalosti.
viac
27.01.2020
Rekonštrukcie bojov pripomenuli oslobodenie Levoče pred 75 rokmi
Oslobodenie mesta Levoča a jeho okolia počas druhej svetovej vojny pred 75 rokmi pripomína trojdňové víkendové podujatie v tomto regióne. Súčasťou sobotňajšieho programu bola rekonštrukcia bojov medzi 1. československým armádnym zborom a nemeckým Wehrmachtom o kótu 642 na Starej hrhovskej ceste.
viac
28.01.2020
Zuzana Čaputová vyzvala v Auschwitzi na boj proti fašizmu
Na boj proti fašizmu vyzvala v pondelok prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová, ktorá sa zúčastňuje na slávnostnej ceremónii v bývalom nacistickom koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau pri príležitosti 75. výročia jeho oslobodenia.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.90 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.84 %