Štvrtok 08.12.2022
Dnes má meniny 
Marína
°C
28.10.2022 03:20

Na Bielej púti urobili priechod pre migrujúce obojživelníky


Ilustračná snímka: (tasr).


Bezpečná trasa pre migrujúce obojživelníky pribudla na prístupovej komunikácii na Bielu púť v Demänovskej Doline. Tamojšie horské stredisko za nový priechod zaplatilo 46 000 eur.


Cieľom je zabrániť úhynu žiab pod kolesami áut. Informoval o tom Marián Galajda zo spoločnosti Tatry mountain resorts, ktoré je prevádzkovateľom strediska.

Vodná nádrž Biela púť je na jar cieľom migrácie žiab zo širokého okolia. "Obojživelníci budú zvodmi nasmerovaní do vybudovaného bezpečného žľabu popod obslužnú komunikáciu a následne do ďalšieho priestoru pod hlavnou cestou. Ten im vďaka premosteniu umožní bezpečnú trasu k nádrži s vodou a späť k lesu," priblížil riaditeľ strediska Jiří Trumpeš.

V najfrekventovanejšom úseku pri zvodidlách inštalovali 250 zvodových stien spevnených oceľovými výstuhami. Zároveň odfrézovali časť cesty, do ktorej uložili žľab, umožňujúci bezpečný priechod obojživelníkov popod cestu.

Miroslav Králik zo zhotoviteľskej spoločnosti podotkol, že oproti obyčajným žľabom majú tieto väčší prierez, a to 500 krát 500 milimetrov. Žľab tak bude pevnejší. "Živočíchy v ňom nebudú pociťovať otrasy a bude sa aj ľahšie čistiť od prípadných nánosov," doplnil.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
14.11.2016
Lyžiari si v Liptovskom Jáne nezalyžujú asi ani počas tejto zimy
Lyžiarske stredisko v turisticky atraktívnej Jánskej doline na Liptove pravdepodobne nespustí svoju prevádzku ani v nadchádzajúcej zimnej sezóne.
viac
11.09.2017
Cyklobusy budú premávať až do konca septembra
Aj po skončení letných prázdnin stále jazdia na cestách župné cyklobusy. Počas víkendov a sviatkov môžu cyklisti využiť unikátny spôsob prepravy až do nedele 1. októbra 2017.
viac
18.11.2018
Hrad Ľupča má bielu pani a obec Slovenská Ľupča legendu o žene bez hlavy
Hovorí sa, že každý "dobrý" hrad má svoju povesť a patrí k nim aj ľupčiansky. Legiend o ňom a niekdajšom panstve je viac. TASR ich prostredníctvom publikácie Ľupčianske povesti z roku 2001 priblížila Ivana Uhlík, referentka správy pamiatkových objektov hradu Ľupča.
viac
13.09.2022
Bratislavu a Košice opäť prežiari Biela noc, 13. ročník sa začne 16. septembra
Festival súčasného umenia Biela noc sa vracia do Bratislavy a Košíc s bohatým medzinárodným zastúpením. Trinásty ročník podujatia sa začne v Bratislave v piatok 16. septembra, následne sa presunie do Košíc 23. septembra.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.30 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.12 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.58 %