Nedeľa 26.05.2024
Dnes má meniny 
Dušan
°C
11.01.2022 04:15

Na hrozby módneho priemyslu upozorňuje januárová výzva


Ilustračná snímka.


Ročne sa vo svete vyrobí asi 80 miliárd kusov oblečenia, pričom až 80 % putuje na skládku. Textilná výroba, ako jedno z najznečisťujúcejších odvetví, vyprodukuje 1,2 miliardy ton CO2 ročne, čo je viac emisií ako z medzinárodných letov a námornej dopravy dokopy.


Tzv. „fast fashion“ (rýchla móda) je neprehliadnuteľnou hrozbou pre našu planétu. O jej dopadoch informuje januárová výzva v rámci pokračujúcej kampane Zatoč s odpadom z dielne Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP).

Vzdelávacia a osvetová kampaň SAŽP, zameraná na predchádzanie vzniku odpadu, pokračuje aj v novom roku. Po vianočnom období majú deti, žiaci, pedagógovia a verejnosť možnosť zapojiť sa do januárovej výzvy venovanej udržateľnej móde. Téma výzvy „Obliekaj sa zodpovedne!“ má tiež poukázať na viaceré hrozby módneho priemyslu, od využívania detskej práce až po znečisťovanie životného prostredia.

Napríklad za rok 2018 predstavoval textilný odpad na Slovensku približne 10,6 kg na jedného obyvateľa, spolu 57 721 ton odpadu z textilu a obuvi. Tento odpad putuje prevažne na skládky, prípadne do spaľovní. Situáciu dlhodobo zhoršuje tzv. „fast fashion“ čiže rýchla móda, ktorá ponúka tisíce štýlov a najnovších trendov, nový tovar na sklade je každých pár dní. Typické sú pre ňu lacné a nekvalitné materiály, čo spôsobuje znehodnotenie oblečenia po niekoľkých vypraniach. Navyše sa z neho pri praní uvoľňujú mikroplasty, ktoré nezachytia ani čistiarne odpadových vôd.

Zatiaľ čo tzv. „fast fashion“ je teda neprehliadnuteľným problémom pre našu planétu, „slow fashion“ môže byť jeho riešením. Spomaľuje životný cyklus oblečenia, proces jeho výroby, nákupu, nosenia a následného vyradenia. Cieľom je zvýšiť životnosť oblečenia a jeho kvalitu. Pomalá móda by sa mala stať dôležitou súčasťou nového konceptu obehovej ekonomiky, kde je oblečenie a textil v obehu tak dlho, ako je to len možné. Znižujú sa tak nároky na nové prírodné zdroje na jednej strane, a tiež množstvo vzniknutého odpadu na strane druhej.

SAŽP v rámci januárovej výzvy prináša niekoľko tipov, ako eliminovať dopady rýchlej módy a obliekať sa zodpovedne:

1. Starostlivo uvažovať, aký kus oblečenia potrebujeme nevyhnutne do svojho šatníka doplniť. 

2. Zaobstarať si ho tak, aby bol finančne výhodný a zároveň šetrný k prírode.

3. Navrhnúť si a ušiť si vlastné módne kúsky.

4. Vyrobiť nový kus oblečenia zo starého (upcycling).

5. Vymeniť si kus za kus na swape alebo malej výmennej akcii v škole, medzi priateľmi.

6. Požičať si oblečenie na príležitosť od kamarátky/kamaráta, rodiny.

7. Nakupovať v bazáre či v secondhande.

8. Kúpiť si oblečenie od lokálneho výrobcu s dobrým menom, zodpovednou značkou.

Viac informácií o výzve a o spôsobe zapojenia nájdete TU.

Autor: (SAŽP)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.06.2020
Prostredníctvom ETM 2020 podporme čistejšiu dopravu pre všetkých
Slovenská agentúra životného prostredia, koordinátor národnej kampane, vyzýva slovenské mestá, obce, organizácie, inštitúcie a školy, aby sa zapojili do Európskeho týždňa mobility (ETM) 2020.
viac
15.01.2022
SAŽP: Textilný odpad putuje na skládky, situáciu dlhodobo zhoršuje rýchla móda
Textilný odpad putuje na skládky, prípadne do spaľovní. Situáciu dlhodobo zhoršuje "fast fashion", čiže rýchla móda. Poukázala na to Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP).
viac
07.11.2022
Novembrová výzva SAŽP sa zameriava na odpad z domácností, najmä obaly
Odpad z domácností a spôsoby jeho redukovania sú hlavnou témou novembrovej výzvy v kampani Zatoč s odpadom, ktorej autormi sú koordinátori envirovýchovy zo Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP). Informovala o tom Michaela Pšenáková, hovorkyňa agentúry.
viac
05.01.2023
V novom roku vyzýva SAŽP ľudí, aby si vytriedili šatník
Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) sa v rámci novoročnej výzvy vzdelávacej kampane Zatoč s odpadom zameriava na aktuálne trendy v oblasti udržateľnej módy.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %