Streda 17.07.2024
Dnes má meniny 
Bohuslav
°C
11.03.2021 12:40

Na inovatívne projekty kultúrnych inštitúcií v KSK pôjde 150 000 eur


Ilustračná snímka.


Košický samosprávny kraj (KSK) prerozdelí v tomto roku na inovatívne projekty vo svojich kultúrnych zariadeniach 150 000 eur.


Interná výzva Tradície inšpirujú inovácie 2021, ktorú vyhlásili v polovici februára, je zameraná na inovatívne nápady, ktoré podporia opätovné zvýšenie dopytu po kultúrnych službách. Samozrejmosťou budú aktivity atraktívne pre návštevníka, informoval Úrad KSK.

Kraj chce v tomto smere spolupracovať aj so strednými školami, ktorých je zriaďovateľom, a to s cieľom vytvárania udržateľných kultúrno-vzdelávacích produktov. Na výzvu je vyčlenených o 34 000 eur viac ako vlani. Finančná podpora na jeden projekt sa môže pohybovať od 20 000 do 75 000 eur. Kultúrne organizácie môžu o finančnú podporu žiadať do 15. marca.

Koncept internej výzvy sa podľa predsedu KSK Rastislava Trnku osvedčil už v predchádzajúcom roku, keď projekty zaslalo 14 kultúrnych organizácií. Kraj poskytol štyrom najúspešnejším žiadateľom celkovo vyše 116 000 eur, maximálna možná výška žiadaných finančných prostriedkov na jeden projekt bola 30 000 eur. „Pandémia nového koronavírusu zasiahla najmä oblasť kultúry a turizmu, Košický samosprávny kraj sa preto v tomto roku rozhodol posunúť hranicu maximálnej výšky žiadaných finančných prostriedkov, a to až na 75 000 eur. Verím, že kultúrne zariadenia budú môcť aj vďaka tejto pomoci kraja dohnať zameškané a pre svojich návštevníkov pripravia opäť atraktívnu ponuku nových aktivít,” uviedol Trnka.

Medzi priority výzvy v tomto roku patrí zlepšenie kvality kultúrnych služieb a produktov s dôrazom na regionálnu autenticitu a špecifiká, podpora interaktívnych prvkov a aktivít vo virtuálnom priestore, realizácia popularizačných a vzdelávacích aktivít, spájanie sa s inými aktérmi či podpora medzisektorovej a územnej spolupráce.

Vlani patrilo k úspešným žiadateľom Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi, ktoré o virtuálnu realitu rozšírilo stálu expozíciu "A. Matzová a ateliér G. Matz a spol.". Východoslovenská galéria zmodernizovala vstupné priestory v objekte na Hlavnej ulici v Košiciach a pre návštevníkov vytvorila mobilnú aplikáciu. Viacúčelová spoločenská miestnosť s prístupom pre imobilných návštevníkov vznikla v Zemplínskej knižnici Gorazda Zvonického v Michalovciach a autentickú banskú štôlňu do konca marca sprístupnia v Baníckom múzeu v Rožňave. Pre protipandemické opatreniam tieto štyri projekty zatiaľ neboli slávnostne uvedené do života. Na návštevníkov si tak počkajú po uvoľnení opatrení.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.01.2021
KSK chce viac budovať cyklotrasy, vyčlenil na to 2,3 milióna eur
Košický samosprávny kraj (KSK) chystá v nasledujúcom období vo väčšej miere prípravu a výstavbu cyklotrás. V krajskom rozpočte je na tento účel vyčlenených 2,3 milióna eur, z toho pol milióna cez bankový úver. Uviedol to predseda KSK Rastislav Trnka.
viac
14.01.2021
Košický kraj rozdelí tento rok cez dotácie najvyššiu sumu
Na dotácie pre žiadateľov z oblasti kultúry, regionálneho rozvoja, športu, mládeže, ale aj sociálnej oblasti je v tohtoročnom rozpočte Košického samosprávneho kraja (KSK) vyčlenených 600 000 eur.
viac
04.05.2021
PSK podporil projekty v regiónoch za 1,28 milióna eur
Prvý tohtoročný balík peňazí do regiónov z krajských dotačných výziev odklepli poslanci Prešovského samosprávneho kraja v pondelok 3. mája. Podporili 478 žiadostí v celkovej hodnote 1,28 milióna eur. A to v rámci Výzvy Mikroprogram PSK.
viac
02.06.2021
Žilina podporí 116 projektov sumou vyše 230 000 eur
Mesto Žilina podporí tento rok 116 projektov v oblasti kultúry, športu, vzdelávania, životného prostredia, sociálnej a zdravotnej oblasti sumou vo výške 230 000 eur. Podľa hovorcu mesta Vladimíra Miškovčíka poputuje najväčšia časť, 120 000 eur, na 51 projektov v oblasti kultúry.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %