Nedeľa 23.02.2020
Dnes má meniny 
Roman, Romana
°C
14.09.2019 11:55

Na postavenie slovenskej školy na juhu SR chýbajú peniaze


Ilustračná snímka (obec Rohovce(


Na výstavbu slovenskej školy na juhu Slovenska chýbajú financie. Vyplynulo to zo stretnutia úradníkov Ministerstva vnútra (MV) SR, odboru školstva Okresného úradu v Trnave, starostky obce Macov a zástupcov občianskeho združenia (OZ) Iniciatíva BKZ.


Rodičia z OZ Iniciatíva BKZ už dlhší čas lobujú za vytvorenie slovenskej školy v obci Rohovce, pretože sa tam nachádza iba základná škola (ZŠ) s vyučovacím jazykom maďarským. Nová plnoorganizovaná ZŠ s vyučovacím jazykom slovenským mala v školskom roku 2020/2021 vzniknúť v neďalekej obci Macov a vyriešiť tak tento problém.       

Škola sa mala pôvodne postaviť na obecnom alebo štátnom pozemku, čo sa nepodarilo, preto sa zvažujú iné riešenia. Na kompletnú výstavbu kontajnerovej školy v Rohovciach má MV z rezervy predsedu vlády zatiaľ 700.000 eur. "Prebiehajú rokovania na úrovni MV SR, centra podpory, odboru školstva Okresného úradu Trnava s obcou Macov o kúpe pozemku na výstavbu novej ZŠ pre dotknuté obce," povedal rezort vnútra.       

Problém s umiestnením detí do slovenských škôl nemajú len Rohovce. Týka sa to viacerých obcí – Macov, Báč, Blatná na Ostrove, Trnávka, Holice.      

Pozemok zrejme zoberie z rozpočtu značnú časť, uvádza zástupkyňa rodičov Erika Krišková z OZ Iniciatíva BKZ. Riešením by podľa združenia mohlo byť rozhodnutie predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD) o zvýšení financií na stavbu školy. „Na stretnutí sme si vypočuli, že suma, ktorá je na stavbu novej plnoorganizovanej školy k dispozícii, nebude postačovať. Preto je zrejme teraz jedinou cestou, že sa to zvýši. Iná alternatíva, kde by mala škola fungovať, nie je. Obec Rohovce slovenskú školu dlhodobo odmieta,“ hovorí Krišková.      

Zo zákona sú zriaďovateľom ZŠ obce. Zástupcovia obce Rohovce odmietli poskytnúť voľné triedy v ZŠ s vyučovacím jazykom maďarským na slovenské vyučovanie. "Sám starosta obce Zoltán László pre médiá v marci tohto roka povedal, že tri až štyri triedy majú voľné. Priznal, že obecní poslanci nesúhlasia, aby ich poskytli slovenskej ZŠ. Obec dlhodobo sabotovala akúkoľvek možnosť pre žiakov, ktorí sa chceli vzdelávať v štátnom jazyku," uvádza iniciatíva. Premiér prisľúbil obyvateľom, že školu so štátnym vyučovacím jazykom zriadi štát.       

Do úvahy prichádza postavenie slovenskej školy v obci Lehnice alebo Dobrohošť. „Škola v Lehniciach ešte pred rokom neprijímala žiakov z iných obcí, lebo bola preplnená. Nateraz je to záplata, no ešte k tomu aj so zlým autobusovým spojením. My žiadame dlhodobé koncepčné riešenie, plnoorganizovanú ZŠ s oboma stupňami a aby bola v blízkosti bydliska žiakov,“ konštatuje Slávka Brontvajová z Iniciatívy BKZ.         

Dobrohošť nie je podľa iniciatívy dobrým riešením, problémom je hlavne doprava. "Obec je na opačnej strane Dunaja a premáva tam len kompa, ktorá je každú chvíľu počas nepriaznivého počasia odstavená. Neexistuje ani žiadna možnosť, ako zabezpečiť dopravu do Dobrohošťa pre množstvo detí zo všetkých dotknutých obcí," vysvetľuje Krišková. Ak by aj bola zriadená školská doprava, musel by to byť mikrobus, ktorý kapacitne nepostačí, keďže autobus kompa neprepraví, uzatvára Krišková.   

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.08.2016
Obec Skačany chce zatepliť budovu telocvične za viac ako 100 000 eur
Rekonštrukciu telocvične pri miestnej základnej škole s materskou školou v podobe zateplenia jej budovy i výmeny okien plánuje samospráva Skačian v okrese Partizánske. Projekt vyčíslila na viac ako 100 000 eur, o prostriedky na jeho financovanie sa uchádza z mimorozpočtových zdrojov.
viac
15.08.2016
Poprad preinvestuje v lete na opravy školských budov okolo 800 000 eur
Leto v školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Poprad je v znamení rozsiahlych opráv, modernizácií i bežnej údržby. Celkovo mesto počas leta preinvestuje na tieto projekty okolo 800 000 eur. Najviac peňazí pôjde do materských škôl.
viac
10.04.2017
Výstavbu novej školy môžu zastaviť spory v samospráve
Výstavba novej školy v Chorvátskom Grobe pokračuje, podľa starostu obce Radovana Benčíka však nevedno dokedy. Na dokončenie stavby si totiž musí obec vziať úver, snahy rokovať o jeho schválení v zastupiteľstve však zatiaľ skončili neúspechom.
viac
15.01.2018
V obci Babiná budú deti od septembra chodiť do novej škôlky
V Babinej bude najmenším obyvateľom obce od septembra slúžiť nová materská škola (MŠ). Momentálne sa stavia na mieste pôvodnej budovy MŠ, ktorá pochádzala ešte z konca 19. storočia.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.36 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.86 %