Štvrtok 30.11.2023
Dnes má meniny 
Ondrej, Andrej
°C
26.11.2022 09:55

Na Slovensku sa začína kampaň Zastavme násilie na ženách


Ilustračný výrez plagátu


Násilie na ženách môžme zastaviť, ženy a dievčatá sa v spoločnosti musia cítiť v bezpečí a rešpektované. Skonštatovalo to Koordinačno-metodické centrum pre prevenciu násilia na ženách Inštitútu pre výskum práce a rodiny pri príležitosti Medzinárodného dňa za odstránenie násilia páchaného na ženách.


Aj tento rok realizuje kampaň a pridáva sa k celosvetovej iniciatíve OSN proti rodovo podmienenému násiliu.      

 "Načasovanie konca kampane na Medzinárodný deň ľudských práv vyjadruje nielen to, že násilie na ženách a dievčatách ohrozuje slobodu, bezpečie a dôstojnosť miliónov dievčat a žien. Upozorňuje zároveň na záväzok štátov prijímať účinné postupy a opatrenia na ochranu slobody, bezpečia a dôstojnosti dievčat a žien, poskytovať im podporu a zapojiť do tohto úsilia všetky zodpovedné inštitúcie," uviedla vedúca manažérka KMC Barbora Burajová.       

KMC zdôraznilo, že následky násilia na ženách sa týkajú celej spoločnosti, a preto o ňom nesmieme mlčať. Poukázalo na nonstop bezplatnú linku pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212. Uviedlo aj mailovú adresu linkaprezeny@ivpr.gov.sk. V prípade podozrenia z bezprostredného ohrozenia života a zdravia treba podľa centra privolať políciu.       

Centrum upozornilo, že až štvrtina žien a dievčat na Slovensku po 15. narodeninách zažije násilie v rodine a že každá piata žena zažila násilie od svojho súčasného alebo bývalého partnera. Podčiarklo, že len 15 percent žien sa s prežívaným násilím obrátilo na políciu a len 13 percent vyhľadalo psychologické služby. "Od roku 2017 do roku 2021 bolo na Slovensku 47 žien zabitých alebo zavraždených ich manželom alebo druhom," dodalo centrum.       

Poukázalo i na to, že blízke osoby sú na Slovensku zodpovedné za pätinu všetkých vrážd a zabití za posledných päť rokov. Podčiarklo aj štatistiku sexuálneho násilia, ktoré na Slovensku zažilo 4,9 percenta žien (približne 100.000 žien). "Obeťami trestných činov znásilnenia, sexuálneho násilia a sexuálneho zneužívania sú v prevažnej väčšine ženy a dievčatá. Z celkového počtu 1405 obetí v rokoch 2018 – 2021 predstavovali viac ako 87 percent," dodalo. Poznamenalo, že až 88 percent žien páchateľa sexuálneho násilia poznalo a že ženy so zdravotným postihnutím sú dva- až päťkrát viac ohrozené.       

"Každý človek môže konať proti násiliu na ženách a dievčatách. Môžeme podporiť finančne či materiálne feministické organizácie a bezpečné ženské domy, ktoré pomáhajú ženám a dievčatám zažívajúcim násilie informovať sa viac o príčinách a dôsledkoch násilia páchaného na ženách a deťoch či zdieľať informácie o rodových stereotypoch," zdôraznila organizátorka kampane Viera Böttcher.    

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.08.2017
Ministerstvo vytvorí osem kontaktných miestností pre obete trestných činov
Umožní to národný projekt Ministerstva vnútra SR s názvom „Zlepšenie prístupu obetí trestných činov k službám a vytvorenie kontaktných bodov pre obete“, na ktorý je cez operačný program Efektívna verejná správa (OP EVS) vyčlenená suma 4,1 milióna eur.
viac
31.12.2019
V informačných kanceláriách vyhľadalo pomoc viac ako 250 ľudí
Informačné kancelárie riešia celú škálu trestnej činnosti: problematika domáceho násilia predstavuje až 16 %, obetí podvodu je 23 % a približne 30 % tvorí netrestná agenda.
viac
06.08.2020
Kampaň: Ochrana detí v digitálnom priestore
Kampaň na ochranu detí v digitálnom priestor spustilo Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch rezortu práce a sociálnych vecí. Tohtoročným cieľom je upozorniť na riziká hroziace deťom v digitálnom priestore.
viac
14.07.2021
Pomoc pre obete trestných činov je diskrétna a bezplatná
Na Okresnom úrade v Michalovciach v utorok oficiálne otvorili informačnú kanceláriu pre obete trestných činov ako detašované pracovisko obdobnej kancelárie v Košiciach.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.98 %