Štvrtok 25.04.2024
Dnes má meniny 
Marek
°C
06.02.2020 11:50

Najčastejším problémom malých obcí je nedostatok financií


Ilustračná snímka: shutterstock


Najčastejšími problémami obcí s nízkym počtom obyvateľov sú nedostatok finančných prostriedkov, slabý ľudský kapitál a nezáujem o kandidatúru na starostu či poslancov obecného zastupiteľstva. Pre TASR to uviedla Michaela Paulenová z tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR.


Niektoré príjmy obcí sú viazané na počet obyvateľov, malým obciam preto často chýbajú finančné prostriedky. "Väčšina z príjmov sa využije na chod obce, administratívu a mzdy a nie na služby, ktoré by mala obec zabezpečovať," priblížila Paulenová. Ďalším problémom je podľa nej slabý ľudský kapitál, ktorý by mal zabezpečovať kvalitný výkon služieb, ale aj obsadenie obecných orgánov.       

"Miestna územná samospráva potrebuje systémovú pomoc v rámci medziobecnej spolupráce, pretože kooperácia samospráv na výkone agendy, konkrétnych kompetencií a tiež napríklad v oblasti zabezpečovania verejnoprospešných činností a verejných služieb môže byť mimoriadne efektívna a udržateľná," myslí si ústredný riaditeľ Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák.       

ZMOS podľa Kaliňáka v súčasnosti pracuje na analýze spoločných obecných úradov z hľadiska úzkej spolupráce samospráv v oblasti originálnych kompetencií. Využiť chce okrem poznatkov z vlastných analýz aj skúsenosti z prostredia poľskej a českej samosprávy.       

O rok by malo ZMOS predstaviť tzv. nový komunálny manažment. Pôjde o návrh opatrení, dosahov a riešení na modernizáciu miestnej územnej samosprávy, kde bude mať svoje miesto aj zriaďovanie tzv. centier zdieľaných služieb.       

Projekt zameraný na posilnenie územnej samosprávy na Slovensku realizuje aj MV SR v spolupráci s Centrom expertízy Rady Európy. Projekt má poukázať na nedostatky územnej samosprávy vrátane jej roztrieštenosti a ponúknuť alternatívne riešenia.       

Slovensko má momentálne 2927 obcí. Ich počet sa vzhľadom na nezáujem o zlučovanie a prísnejšie nastavené podmienky rozdeľovania nemení. Podľa zákona o obecnom zriadení sa totiž môže obec rozdeliť len vtedy, ak nové obce budú mať každá najmenej 3000 obyvateľov. Táto podmienka má zabrániť vzniku ďalších obcí s nízkym počtom obyvateľov. Jediná zmena za uplynulé roky nastala v počte obcí s postavením mesta, ktorých je v súčasnosti 141. Status mesta získali napríklad Gabčíkovo, Turany a Nesvady.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.06.2020
Obce nie sú povinné vypĺňať dotazník
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky doručilo Združeniu miest a obcí Slovenska usmernenie ohľadom informačných systémov verejnej správy z pohľadu základnej služby.
viac
01.10.2020
Posuny termínov výziev na majetkovo-právne vysporiadanie pozemkov
Ministerstvo vnútra SR informuje o posune termínu uzávierky 1. a 2. hodnotiaceho kola výzvy zameranej na majetko-právne vysporiadanie pozemkov. Termín 1. hodnotiaceho kola sa posúva na 10. novembra 2020 a v 2. hodnotiaceho kola na 11. januára 2021.
viac
16.11.2020
Webinár k výzve na majetkovo-právne vysporiadanie pozemkov v obciach s MRK
Informačný webinár pre žiadateľov k výzve zameranej na podporu vysporiadania majetkovo-právnych vzťahov k pozemkom v obciach s MRK sa uskutoční online 23. novembra 2020 od 9,00 do 11,00 prostredníctvom platformy Cisco Webex.
viac
14.10.2021
Druhý ročník projektu ELoGE Slovensko
Registrácia samospráv na získanie Európskej značky excelentnosti dobrej správy vecí verejných pre rok 2021 spustená.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.81 %