Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
14.09.2023 03:05

Nocľaháreň Gréckokatolíckej charity v Prešove má nové priestory


Nocľaháreň Gréckokatolíckej charity má nové priestory. ZDROJ: Gréckokatolícka charita Prešov


V areáli sociálnych služieb krízovej intervencie v Prešove v stredu slávnostne odovzdali do užívania nové priestory nocľahárne. Zariadenie bude niesť aj nový názov - Dom sv. Jána Milostivého.


Pre TASR to uviedla manažérka práce s verejnosťou Gréckokatolíckej charity Prešov (GCHP) Veronika Futejová s tým, že výstavbu sa podarilo zrealizovať vďaka finančnej podpore nadácie Prešovského samosprávneho kraja pre podporu rodiny a tiež mesta Prešov.         

"V areáli na ulici Pod táborom tak od januára budú môcť naši klienti využívať služby nocľahárne v nových dôstojných podmienkach," uviedla Futejová. Kapacita zariadenia sa z pôvodných 22 zvýšila na 32 ľudí. Náklady na výstavbu sú vo výške viac ako 122.000 eur, pričom krajská dotácia je na úrovni 50.000 eur a mesto Prešov prispelo sumou 35.000 eur. Zvyšok dofinancovala GCHP zo svojich zdrojov.         

V areáli poskytujú ambulantné, terénne a pobytové sociálne služby pre ľudí bez domova. Vďaka službám nocľahárne môžu ľudia v ťažkej životnej situácii a bez prístrešia jednorazovo prenocovať alebo dočasne bývať. Cieľom je zlepšiť kvalitu ich života. Prijímateľom sa snažia uľahčiť kontakt so sociálnym prostredím a podporiť ich začlenenie do spoločnosti a tiež rozvíjať ich pracovné zručnosti. Činnosť pobytových služieb je vzájomne prepojená aj s ambulantnými a terénnymi službami.        

"V posledných rokoch sme zaznamenali stúpajúci trend počtu ľudí bez domova, aj pre nás je toto zvýšenie kapacity prínosné," skonštatovala Futejová. Nocľaháreň bola doposiaľ súčasťou jedného objektu spolu s útulkom.        

Riaditeľ Gréckokatolíckej charity Prešov Peter Valiček počas otvorenia povedal, že v prepojení na Nízkoprahové denné centrum (NDC) Prešov tak 24-hodinovú starostlivosť o ľudí na ulici posunú o stupeň vyššie. "Vytvoríme im podmienky na uspokojenie základných potrieb, ako strecha nad hlavou, teplé jedlo, osobná hygiena, ošatenie a, samozrejme, blízkosť človeka," zdôraznil Valiček. V ďalšom období sa pokúsia zrekonštruovať hygienické zariadenie v spoločnom objekte, vchod pre útulok, ktorý je súčasťou areálu, a dobudovať oplotenie či postaviť besiedku.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.02.2021
Mesto plánuje obnovu okolia jazera Rohlík i parku na Mudrochovej
Obnova okolo jazera Rohlík, priestoru pred dúbravským domom služieb či revitalizácia parku na Mudrochovej ulici v Bratislave. Aj na týchto projektoch revitalizácie verejných priestorov pracuje mestský Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) spolu s hlavným mestom.
viac
27.07.2021
Oravské múzeum bude sídliť v nových priestoroch
Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, dňa 25. júla 2021 slávnostne otvorilo obnovené priestory Renesančnej budovy a novopostaveného sídla múzea, ktoré bolo vybudované v jej tesnej blízkosti.
viac
10.01.2023
Vozový park dopravného podniku rozšíria o šesť nových trolejbusov
Vozový park Dopravného podniku mesta Prešov (DPMP) sa rozšíri o šesť nových parciálnych trolejbusov. Ide o 18 metrov dlhé plne nízkopodlažné vozidlá vybavené trakčnými batériami, ktoré umožňujú jazdu aj mimo trolejového vedenia.
viac
03.04.2024
V Prešove posvätili nové priestory nocľahárne pre ľudí bez domova
Nové priestory nocľahárne Domu sv. Jána Milostivého v Prešove posvätil v stredu prešovský arcibiskup a metropolita Jonáš Maxim. Gréckokatolícka charita Prešov (GCHP) zároveň pre ľudí bez domova pripravila slávnostný veľkonočný obed. Priestory odovzdali do užívania začiatkom roka.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %