Streda 27.09.2023
Dnes má meniny 
Cyprián
°C
14.09.2023 03:05

Nocľaháreň Gréckokatolíckej charity v Prešove má nové priestory


Nocľaháreň Gréckokatolíckej charity má nové priestory. ZDROJ: Gréckokatolícka charita Prešov


V areáli sociálnych služieb krízovej intervencie v Prešove v stredu slávnostne odovzdali do užívania nové priestory nocľahárne. Zariadenie bude niesť aj nový názov - Dom sv. Jána Milostivého.


Pre TASR to uviedla manažérka práce s verejnosťou Gréckokatolíckej charity Prešov (GCHP) Veronika Futejová s tým, že výstavbu sa podarilo zrealizovať vďaka finančnej podpore nadácie Prešovského samosprávneho kraja pre podporu rodiny a tiež mesta Prešov.         

"V areáli na ulici Pod táborom tak od januára budú môcť naši klienti využívať služby nocľahárne v nových dôstojných podmienkach," uviedla Futejová. Kapacita zariadenia sa z pôvodných 22 zvýšila na 32 ľudí. Náklady na výstavbu sú vo výške viac ako 122.000 eur, pričom krajská dotácia je na úrovni 50.000 eur a mesto Prešov prispelo sumou 35.000 eur. Zvyšok dofinancovala GCHP zo svojich zdrojov.         

V areáli poskytujú ambulantné, terénne a pobytové sociálne služby pre ľudí bez domova. Vďaka službám nocľahárne môžu ľudia v ťažkej životnej situácii a bez prístrešia jednorazovo prenocovať alebo dočasne bývať. Cieľom je zlepšiť kvalitu ich života. Prijímateľom sa snažia uľahčiť kontakt so sociálnym prostredím a podporiť ich začlenenie do spoločnosti a tiež rozvíjať ich pracovné zručnosti. Činnosť pobytových služieb je vzájomne prepojená aj s ambulantnými a terénnymi službami.        

"V posledných rokoch sme zaznamenali stúpajúci trend počtu ľudí bez domova, aj pre nás je toto zvýšenie kapacity prínosné," skonštatovala Futejová. Nocľaháreň bola doposiaľ súčasťou jedného objektu spolu s útulkom.        

Riaditeľ Gréckokatolíckej charity Prešov Peter Valiček počas otvorenia povedal, že v prepojení na Nízkoprahové denné centrum (NDC) Prešov tak 24-hodinovú starostlivosť o ľudí na ulici posunú o stupeň vyššie. "Vytvoríme im podmienky na uspokojenie základných potrieb, ako strecha nad hlavou, teplé jedlo, osobná hygiena, ošatenie a, samozrejme, blízkosť človeka," zdôraznil Valiček. V ďalšom období sa pokúsia zrekonštruovať hygienické zariadenie v spoločnom objekte, vchod pre útulok, ktorý je súčasťou areálu, a dobudovať oplotenie či postaviť besiedku.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
31.10.2017
Mesto Nové Zámky zrekonštruovalo kanceláriu prvého kontaktu
Od utorka 24. októbra 2017 je kancelária prvého kontaktu v prevádzke opäť na prízemí budovy mestského úradu.
viac
21.12.2020
Podduklianske osvetové stredisko má k dispozícii nové priestory
Po dva a pol roku stavebných prác má Podduklianske osvetové stredisko (POS) vo Svidníku nové priestory. Budú slúžiť miestnym folklórnym súborom, ale aj na výstavy a tvorivé dielne.
viac
02.03.2022
Hvezdáreň a planetárium v Prešove má zrekonštruované priestory
V prešovskej hvezdárni sa preinvestovalo 1,32 miliónov eur. Z toho viac ako 745-tisíc eur financovala krajská samospráva, zvyšok sa dofinancovalo z európskych fondov. Modernizáciou hvezdárne sa znížila energetická náročnosť budovy a zatraktívnil sa priestor i program pre mladých ľudí.
viac
14.05.2022
Múzeá a galérie v PSK ukážu verejnosti i bežne neprístupné priestory
Nahliadnuť do bežne neprístupných priestorov, či navštíviť múzeá a galérie v noci budú môcť záujemcovia v sobotu (14. 5.) v Prešovskom kraji v rámci Noci múzeí a galérií.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.93 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %