Streda 29.11.2023
Dnes má meniny 
Vratko
°C
14.04.2023 04:15

Nové Mesto by mohlo byť rozdelené na štyri parkovacie zóny


Snímka zdroj: (bratislavskespravy.sk).


Bratislavské Nové Mesto by mohlo byť rozdelené na štyri parkovacie zóny. Vyplýva to zo zonácie mestskej časti, ktorú v apríli schválili miestni poslanci.


Poslanecký zbor odsúhlasil s pripomienkami stanovisko k návrhu všeobecne záväzného nariadenia (VZN) hlavného mesta o dočasnom parkovaní motorových vozidiel. Samospráva deklaruje, že k jednotlivým úpravám sa bude môcť verejnosť vyjadriť.

"Rozsahom sme veľmi veľká mestská časť. Začíname na Patrónke a končíme na Zlatých pieskoch. Keď chceme splniť to, čo je hlavným cieľom parkovacej politiky, a to, aby rezident zaparkoval pri svojom dome, je potrené toto územie rozdeliť do zón," uviedol starosta Nového Mesta Matúš Čupka.

Snahou je podľa neho nájsť také rozdelenie zón, ktoré rešpektujú prirodzené hranice, ako je napríklad dopravná tepna Bajkalská ulica či železničná trať vedúca približne po úrovni Tomášikovej ulice. Samospráva chce zároveň dosiahnuť, aby každá z týchto zón lepšie reagovala na potreby danej lokality. Podľa starostu je totiž iná situácia na Tehelnom poli, na Kramároch s nemocnicou celoštátneho rozmeru či v okrajových častiach mestskej časti.

"Každá z týchto častí by si zaslúžila iný typ regulácie, niekde prísnejšiu, niekde trocha mäkšiu. Zároveň je dôležité rešpektovať, že cena parkovania by mala byť iná v prípade širšieho centra, ako v lokalitách na jeho okraji," poznamenal Čupka.

V prípade jednej parkovacej zóny na území mestskej časti vidí viaceré nevýhody. Jednou z nich napríklad je, že množstvo vozidiel, ktoré môžu niekomu zaparkovať pod oknami, je násobne väčšie, ako v prípade menších zón. Ochrana rezidenta v mieste jeho bydliska je tak slabšia. V prípade jednej zóny nevie mestská časť zároveň flexibilne reagovať na potreby.

"Kým na Tehelnom poli funguje systém regulácie 24 hodín počas pracovných dní aj víkendov, takáto prísna regulácia nemusí mať zmysel v prípade Zátišia či Bieleho kríža. Rovnako nechceme Tehelné pole zmäkčovať, aby sme neobmedzovali reguláciu len cez pracovný deň poobede a v noci a cez víkend bude v zásade pre hocikoho," podotkol Čupka.

Podľa starostu je tiež kľúčové uvedomiť si, že schválením štyroch zón nezačne platiť regulácia na celom území mestskej časti okamžite. Harmonogram pri najoptimistickejšom variante počíta s tým, že Nové Mesto by malo byť "pokryté" parkovacou politikou aspoň v tých najkritickejších miestach do konca volebného obdobia. Počas procesu sa budú môcť k parkovacej politike vyjadriť občania i ďalšie subjekty.

"Miestne zastupiteľstvo zároveň musí schváliť celomestské VZN, k čomu ešte nedošlo," dodal Čupka.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.10.2016
Finálne riešenie parkovacej politiky bude výhodné pre Bratislavčanov
V utorok (18. októbra) sa uskutočnilo zasadnutie Komisie dopravy a informačných systémov, na ktorom poslancom mestského zastupiteľstva a členom komisie primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal a experti hlavného mesta a spoločnosti Deloitte predstavili model fungovania parkovacieho systému v Bratislave.
viac
14.08.2019
V bratislavskej Vrakuni vybudujú zhruba 120 parkovacích miest
V bratislavskej mestskej časti Vrakuňa má do konca septembra vzniknúť zhruba 120 parkovacích miest. Niektoré budú úplne nové alebo sa zlegalizujú také, ktoré boli na tráve či chodníkoch. Na sociálnej sieti o tom informuje starosta Vrakune Martin Kuruc.
viac
28.10.2020
Vďaka regulácii parkovania vzrástol Petržalke počet obyvateľov
V bratislavskej Petržalke vzrástol po 26 rokoch počet obyvateľov s trvalým pobytom. Dôvodom bolo minuloročné spustenie miestnej parkovacej politiky.
viac
16.11.2020
Nové Mesto finišuje s prípravami na spustenie rezidentskej zóny
Bratislavské Nové Mesto finišuje s prípravami na spustenie pilotnej zóny rezidentského parkovania v lokalite Tehelné pole.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.98 %