Piatok 29.05.2020
Dnes má meniny 
Vilma
°C
08.06.2016 05:00

Nové perspektívy v medzinárodnej spolupráci


Z konferencie, ktorá sa za účasti zástupcov našich a ruských samospráv venovala ďalším trendom vo vzájomnej spolupráci. Zľava: Ľubomír Petrák, poslanec NR SR a starosta obce Hurbanova Ves, Vjačeslav Timčenko, rada Federácie zhromaždenia RF, podpredseda Výboru pre rokovací poriadok a organizáciu činnosti parlamentu, vedúci skupiny priateľstva s Národnou radou SR, Alexej Leonidovič Fedotov, veľvyslanec Ruskej federácie v Slovenskej republike a Michal Sýkora, predseda ZMOS.


Spolupráca slovenských miest a regiónov so zahraničnými partnermi so sebou prináša výhody pre samosprávy, ich obyvateľov aj lokálnu ekonomiku.


Združenie miest a obcí Slovenska práve k tejto téme organizovalo v stredu 8. júna 2016 v Bratislave konferenciu, ktorá sa za účasti zástupcov našich a ruských samospráv venovala ďalším trendom vo vzájomnej spolupráci.

Konferencia bola súčasťou stretnutia partnerských miest a regiónov, pričom jej tematické zameranie sa orientovalo na zdôraznenie príležitostí na jej ďalší rozvoj. Hostia podujatia, medzi ktorými boli okrem zástupcov našich samospráv a vyšších územných celkov aj reprezentanti SARIO a SACR, sa s predstaviteľmi viacerých ruských samospráv, predstaviteľmi niekoľkých výborov hornej komory Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie a Medzinárodnej asociácie partnerských miest venovali hospodárskej stránke partnerskej spolupráce, cestovnému ruchu a miestnym samosprávnym orgánom, kultúrnej spolupráci a študentským výmenám.

 

Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora v úvodnom príhovore zdôraznil, že „v globalizovanom svete s otvorenými možnosťami cestovania, podnikania a vzdelávania sa ponúkajú príležitosti na to, aby takáto partnerská spolupráca vytvárala pre obyvateľov, miestne komunity, žiakov, študentov a lokálne trhy podmienky na všestranný rozvoj.“ Podľa jeho slov „partnerskú spoluprácu treba vnímať z hľadiska príležitostí ako spájanie síl pre spoločné úsilie. Pozitívne príklady, doterajšie skúsenosti a nové trendy sú tou najlepšou inšpiráciou na to, aby sa samosprávy čo najviac otvárali medzinárodnej spolupráci.“

Na tieto slová v hodnotení doterajšej spolupráce nadviazal aj predseda Trnavského samosprávneho kraja Tibor Mikuš, ktorý hodnotil medzinárodnú spoluprácu v rámci samosprávnych krajov. Zdôraznil jej prínos z hľadiska cestovného ruchu aj obchodných kontaktov, ktoré so sebou prinášajú pracovné príležitosti. Predseda školského parlamentného výboru a starosta obce Hurbanova Ves Ľubomír Petrák vo svojom úvodnom vystúpení priblížil spoluprácu národných parlamentov, ktorá sprevádzajú aktivity Národnej rady Slovenskej republiky aj v tomto volebnom období.

Alexej Leonidovič Fedotov, veľvyslanec Ruskej federácie v Slovenskej republike zdôraznil význam nadregionálnej spolupráce. Vyjadril nádej, že aj takéto podujatia zvýšia intenzitu vzájomnej spolupráce. Dôkazmi dobrej spolupráce sú podľa neho spolupráca Žiliny s Krasnojarskom a Prešovského samosprávneho kraja s Vologodskou oblasťou.

Celodenná konferencia bola súčasťou trojdňového pobytu zástupcov parlamentu, samospráv a ich strešnej organizácie na Slovensku. Uskutočnila sa v stredu 8. júna 2016 v Business centre Aircraft v Bratislave.

 

Autor: Michal KALIŇÁK, hovorca ZMOS


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.05.2017
Prvý deň rokovania 28. snemu ZMOS
V bratislavskej Inchebe sa v stredu 17. mája popoludní začalo rokovanie 28. snemu Združenia miest a obcí Slovenska. Ústredné heslo rokovania tentoraz znie: Obhajujeme decentralizáciu, podporujeme modernizáciu.
viac
21.07.2018
M. Sýkora: Chorvátskej samospráve môžeme pomôcť so skúsenosťami pri vstupe do EÚ
Spolupráca Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) so Združením obcí Chorvátska vytvára priestor na výmenu vzájomných skúseností a zvýšenie významu samospráv v oboch krajinách.
viac
10.02.2020
ZMOS spúšťa interaktívnu mapu partnerstva
Interaktívna mapa partnerstva prináša vizuálne vyobrazenie rôznych foriem spolupráce na úrovni miest a obcí. Mapu vnímame ako podporný nástroj pre medziobecnú spoluprácu, vzájomné sieťovanie a zdieľanie príkladov dobrej praxe ako aj výbornú pomôcku na investičnú príležitosť pre privátny sektor.
viac
22.04.2020
Samosprávy doplácajú na chod základných škôl milióny eur
Riaditeľ sekcie rezortných činností Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Zdenko Krajčír v relácii Samospráva tu a teraz v televízii Tablet TV konštatoval, že najväčšie problémy spôsobujú časté zmeny v legislatíve a financovanie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.87 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %