Utorok 06.05.2025
Dnes má meniny 
Hermína
°C
06.05.2025 12:00

Nový projekt Ľudia a hrady – krok k sociálnej ekonomike


Ilustračná snímka. Zdroj: Facebook/Hrad Beckov


Nový národný projekt Ľudia a hrady – krok k sociálnej ekonomike potrvá do decembra 2025. Ide o prepojenie pracovnej integrácie s obnovou kultúrneho dedičstva s dôrazom na posilnenie sociálnej ekonomiky v regiónoch a podporu udržateľného zamestnávania znevýhodnených skupín obyvateľstva.


Projekt nadväzuje na skúsenosti z predchádzajúceho národného projektu Ľudia a hrady, realizovaného v rokoch 2022 – 2023. Ten preukázal, že samosprávy v spolupráci s miestnymi partnermi dokážu efektívne vytvárať pracovné príležitosti pre ľudí z marginalizovaných rómskych komunít (MRK) prostredníctvom obnovy historických objektov.

Podľa analýzy Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity projekt prispel k zvýšeniu zamestnateľnosti 330 ľudí z MRK. Kľúčovým faktorom boli individuálne zaškoľovanie, peer-to-peer učenie a prepojenie pracovnej integrácie so sociálnymi službami, napríklad pomocou pri oddlžení, alebo riešení životných situácií. Väčšina pracovníkov pochádzala z obcí zapojených do projektu, alebo z ich okolia. V prípadoch, kde sa nepodarilo nájsť vhodných uchádzačov, boli zapojení aj pracovníci z iných lokalít.

Projekt vytvoril štruktúru pracovných pozícií – od pomocných pracovníkov až po samostatných odborníkov. Zapojení boli aj koordinátori a majstri, ktorí zohrávali dôležitú úlohu pri odovzdávaní zručností. Práca na hradoch bola často fyzicky náročná a vyžadovala rešpektovanie pravidiel súvisiacich s ochranou prírody, či archeologickým výskumom.

Z hľadiska kvalifikačnej štruktúry pracovníkov analýza ukázala, že odborné vzdelanie bolo skôr výnimočné. Väčšina pracovníkov mala nedokončené základné, alebo stredné odborné vzdelanie. Výnimku tvorili osoby so stavebnou kvalifikáciou, ktoré sa uplatnili na pozíciách samostatných pracovníkov.

Projekt zároveň poukázal na pretrvávajúce bariéry pri vstupe na trh práce – najmä nízku úroveň vzdelania, zlý zdravotný stav, zadlženosť a diskrimináciu, ktorej čelia najmä ženy, mladí ľudia a osoby so zdravotným znevýhodnením z MRK.

Skúsenosti z projektu Ľudia a hrady potvrdzujú, že samosprávy môžu byť silným partnerom v procese pracovnej integrácie, ak majú k dispozícii nástroje a podporu na dlhodobú spoluprácu s úradmi práce, neziskovým sektorom a miestnymi zamestnávateľmi. Nový projekt rozvíja tento model s cieľom posunúť sa bližšie k udržateľnému systému sociálneho podnikania v regiónoch.

Autor: (Zdroj: Úrad vlády SR, ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.02.2017
Mesto Kežmarok pokročilo pri vytváraní Smart city
Ďalšie stretnutie venované problematike Smart city v Kežmarku sa uskutočnilo v utorok 14. februára. Ako konštatovali odborníci z Českej republiky, v mnohých ohľadoch Kežmarok už smart mestom je. Zároveň sa zhodli, že koncepcia inteligentného mesta by mala byť pre mesto vytvorená do konca marca.
viac
12.10.2017
Začala sa výstavba cyklotrasy v Strážkach, v pláne je aj bike park
Mesto Spišská Belá začalo v týchto dňoch s výstavbou cyklotrasy do Kežmarku v mestskej časti Strážky. Ide o úsek dlhý niečo cez dva kilometre a vedie od štrkoviska v Strážkach cez kaštieľ Strážky, až po začiatok panelového chodníka na začiatku Strážok v smere na Spišskú Belú.
viac
23.04.2020
Projekt Vezmi si ma: Komunálny odpad do prírody nepatrí
Počas prechádzok v prírode, ktoré nám dnešný život – skomplikovaný koranavírusom – dovoľuje, je možné zmysluplne využiť čas aj tak, že vyčistíme okolie od porozhadzovaných odpadkov.
viac
11.05.2020
Nový náučný chodník zoznamuje so zaujímavosťami obce
V Jaslovských Bohuniciach v okrese Trnava pribudol nový päťkilometrový náučný chodník. Päť informačných tabúľ zorientuje záujemcov v základných pojmoch jaslovskobohunickej histórie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa