Streda 17.07.2024
Dnes má meniny 
Bohuslav
°C
21.09.2023 12:10

NSS SR eviduje po doplňujúcich komunálnych voľbách dve volebné žaloby


Najvyšší správny súd (NSS) SR (snímka: TASR)


Najvyšší správny súd (NSS) SR eviduje po doplňujúcich komunálnych voľbách dve volebné žaloby. Týkajú sa preskúmania ústavnosti a zákonnosti volieb v obciach Žehra a Haluzice. TASR o tom informoval hovorca NSS SR Michal Hajtol.


"Žaloby už boli metódou náhodného výberu pridelené volebným senátom a v oboch konaniach začali zákonní sudcovia vykonávať prvotné procesné úkony," priblížil hovorca. Doplňujúce komunálne voľby sa uskutočnili vo viacerých slovenských obciach 9. septembra 2023.         

NSS SR rozhodne o volebných žalobách do 90 dní odo dňa ich doručenia. "Ak súd po preskúmaní zistí dôvodnosť žaloby, rozsudkom vyhlási voľby za neplatné, zruší napadnutý výsledok volieb alebo zruší rozhodnutie volebnej komisie a vyhlási za zvoleného toho, kto bol riadne zvolený. Ak sa po preskúmaní zistí, že žaloba nie je dôvodná, súd ju zamietne," dodal Hajtol.         

V prípade Žehry bola podaná žaloba vo veci ústavnosti a zákonnosti volieb starostu. V súvislosti s obcou Haluzice sa týka žaloba volieb starostu i obecného zastupiteľstva.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.10.2018
Starostov, primátorov a poslancov si má voliť 2926 obcí
Komunálne voľby sa majú konať v 2926 slovenských obciach vrátane mestských častí a magistrátov Bratislavy a Košíc. TASR to potvrdilo ministerstvo vnútra.
viac
23.09.2019
Primátorom mesta Nemšová sa stal nezávislý kandidát Miloš Mojto
Primátorom Nemšovej sa v sobotňajších (21. 9.) doplňujúcich voľbách stal 47-ročný nezávislý kandidát Miloš Mojto, ktorý získal 1485 hlasov.
viac
20.03.2020
Doplňujúce voľby starostov a poslancov sa nebudú konať 4. apríla
Doplňujúce voľby do orgánov samosprávy obcí sa neuskutočnia v sobotu 4. apríla. Doplňujúce voľby sa mali týkať 14 obcí v šiestich samosprávnych krajoch. Potvrdila to Lucia Kirinovičová z tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR.
viac
12.06.2023
V 32 obciach si majú v septembri voliť starostu či poslancov
V septembri sa budú okrem parlamentných volieb konať v niektorých obciach aj komunálne voľby. Starostu či poslancov zastupiteľstiev si majú občania voliť 9. septembra v 32 obciach.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %