Streda 08.07.2020
Dnes má meniny 
Ivan
°C
15.11.2019 09:00

O dotáciu na takmer nulový dom požiadalo 500 Slovákov


Dom s nulovou spotrebou energie. Ilustračná snímka zdroj: asb.sk


Štát na zvýšený záujem občanov zareaguje ďalšou výzvou. Možnosť získať príspevok vo výške 8 000 eur využilo 500 Slovákov. Ministerstvo dopravy a výstavby SR v októbri uzavrelo prvú výzvu na žiadosti a doteraz rozhodlo poskytnúť prostriedky vyše 120 domácnostiam.


Zvyšok prihlásených projektov ministerstvo postupne vyhodnocuje. Keďže limit na čerpanie dotácie na rodinné domy s takmer nulovou potrebou energie sa v tomto roku naplnil, ministerstvo plánuje zopakovať výzvu na jar 2020.

Každá novostavba postavená po roku 2020bude musieť spĺňať nároky ekologickejšieho bývania. V praxi to znamená nielen využívanie obnoviteľných zdrojov energiepri prevádzkedomov, ale aj splnenie požiadavky na potrebu primárnej energie pre energetickú trieduA0.

„Záujem o domy v energetickej triede A0 je aj vďaka dotácii prirodzene vyšší. Fakt, že až 500 Slovákov využilo možnosť požiadať o dotáciu, zároveň potvrdzuje naše zistenia. Podľa prieskumu, ktorý sme si nechali vypracovať v roku 2019, až 84% opýtaných považuje úsporu nákladov za jeden z hlavných faktorov, na ktorý sa pri stavbe domu pozerajú,“hovorí predseda Združenia murovacích materiálov (ZVMM), Martin Mihál.

Druhé kolo dotácie prinesie zmeny

Podľa aktuálnych informácií z Ministerstva dopravy a výstavby SR, druhé kolo dotácií na takmer nulový dom vo výške 8 000 eur, by sa malo zopakovať po nadobudnutí účinnosti novely zákona (z. č. 555/2005 Z. z.) o energetickej hospodárnosti budov. Tá by mala vstúpiť do platnosti v marci 2020 a upraviť doterajšie kritériá pre udelenie dotácie. Zmeny sa dotknú kolaudačného rozhodnutia domov a podmienok kombinovania dotácie s inými štátnymi príspevkami.

Oproti pôvodnému, kedy o dotáciu mohli požiadať majitelia domov s právoplatným kolaudačným rozhodnutím, ktoré bolo vydané po 31. 12. 2014, v druhom kole to bude v prípade domov, ktorých kolaudačné rozhodnutie nie je staršie ako dva roky pred rokom podania. To znamená, že žiadosti podané v roku 2020, budú musieť predložiť kolaudačné rozhodnutie vydané po roku 2017.

Druhou zmenou je, že dotáciu nebude možné kombinovať s projektom Zelená domácnostiam II, ktorý je zameraný na podporu využívania obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach. Podľa podpredsedu ZVMM, Gabriela Szöllösiho: „Očakávame, že plánované druhé kolo dotácií, okrem toho, že bude znamenať významnú podporu už zrealizovaných domov s takmer nulovou potrebou energie (energetická trieda A0), prispeje aj k zvýšeniu informovanosti budúcich stavebníkov o požiadavkách na výstavbu domov po roku 2020 a súčasne podporí aj ich záujem o  výstavbu takýchto domov. Veríme, že ľudia si v tejto súvislosti uvedomia aj dôležitosť kvalitných a spoľahlivých obvodových konštrukcií s dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami.“

O Združení výrobcov murovacích materiálov:

Sme výrobcovia murovacích materiálov, ktorých spája cieľ, aby ľudia na Slovensku mohli stavať efektívne. Zamestnávame takmer 700 ľudí a za rok 2018 sme vyprodukovali cez 1,5 milióna m3 murovacieho materiálu. Budujeme ekologické, trvácne, bezpečné a zdravé domovy pre všetkých. Súčasným trendom a z ekologického hľadiska aj nevyhnutnosťou je neustále znižovanie energetickej náročnosti budov. Chceme, aby v tejto otázke ľudia vedeli pre svoj domov nájsť vždy tie najlepšie riešenia. Pomáhame im zorientovať sa v záplave informácií a neustálym vysvetľovaním problematiky reagujeme na aktuálne výzvy stavebníctva. S našimi produktmi je možné vybudovať dom vo všetkých, i tých najprísnejších energetických kategóriách.

Kontakty na predstaviteľov združenia: https://www.zvmm.sk/kontakt

Autor: (zvmm)


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.12.2016
Platforma MVRO pred Vianocami vyzýva na zníženie individuálnej spotreby
Platforma mimovládnych rozvojových organizácií (MVRO) s prichádzajúcimi Vianocami vyzýva verejnosť na zníženie individuálnej spotreby, ktorá môže napomôcť pri napĺňaní 17 Cieľov udržateľného rozvoja OSN.
viac
10.05.2017
Príspevok na zateplenie rodinného domu sa zvýši
Na zateplenie rodinného domu bude po novom možné získať vyšší príspevok od štátu ako vlani. Vyplýva to z novely zákona o energetickej hospodárnosti budov z dielne Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR, ktorú 9. mája 2017 definitívne schválil parlament.
viac
04.09.2019
Urbanovu vežu čaká obnova, cez eurofondy opravia strechu a fasády
Urbanovu vežu stojacu vedľa Dómu svätej Alžbety na košickej Hlavnej ulici čaká rekonštrukcia. Nezisková organizácia Perly Gotickej cesty na tento účel získala cez eurofondy zhruba 590.000 eur. Minulý týždeň došlo k dlhoočakávanému podpisu grantovej zmluvy.
viac
13.02.2020
Envirorezort podporuje princípy zeleného verejného obstarávania
Zelené verejné obstarávanie plánuje štát prioritne uplatňovať pri čistiacich prostriedkoch a upratovacích službách. Práve táto produktová skupina bola v roku 2018 z hľadiska počtu zákaziek najviac obstarávanou.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.04 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.23 %