Streda 19.06.2024
Dnes má meniny 
Alfréd
°C
25.08.2023 04:15

Obchvat obce z Tatier chce kraj financovať z externých zdrojov


Ilustračná snímka: (tasr).


Cesta cez obec Veľká Lomnica v okrese Kežmarok je mimoriadne vyťažená, pomôcť by mal obchvat v smere z Vysokých Tatier. Vyplýva to zo zámeru, ktorý na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA) predložila Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja (SaÚC PSK).


Hovorkyňa PSK Daša Jeleňová potvrdila, že v súčasnosti je v procese prípravy výkupov pozemkov zhruba polovica územia. Stavbu za viac ako 23 miliónov eur chcú financovať z externých zdrojov.

Ide o cestu II. triedy prechádzajúcu centrom obce a využívajú ju vodiči, ktorí sa chcú napojiť na cestu I/66 smerom na Kežmarok a Poprad, ale aj návštevníci Vysokých Tatier smerujúci do Tatranskej Lomnice a ďalších tatranských obcí. V zámere sa okrem iného uvádza, že preložka cesty je navrhnutá mimo zastavaného územia v západnej časti Veľkej Lomnice a mala by ísť cez lokality "Nad rašeliniskom a "Na rovni". Plánovaný obchvat bude dlhý takmer 3,5 kilometra.

V rámci stavby by mali pribudnúť štyri križovatky. Jedna je navrhnutá pri čerpacej stanici vedľa cesty I/66 a neskôr by sa mala napojiť na plánovanú preložku cesty I/66. Na konci obchvatu bude druhá s napojením na pôvodnú cestu II/540 smerom do obce Stará Lesná. Ďalšie dve križovatky napoja obchvat na obec Mlynica a tiež pripravovaný priemyselný park. Okrem toho sa ráta aj s cyklistickým chodníkom a trasou pre peších.

Výstavbou obchvatu sa podľa predkladateľa zámeru zvýši plynulosť cestnej premávky a bezpečnosť miestnych obyvateľov. Zároveň sa zlepší situácia na križovatke cez železničné priecestie pri vstupe do centra obce, kde často dochádza ku kolíziám a nebezpečným situáciám.

V prípade úspešného EIA i ďalších schvaľovacích procesov chce kraj začať s výstavbou v roku 2024 a obchvat dokončiť o rok neskôr.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.07.2018
Združená investícia odbremení centrum mesta
Prešovský samosprávny kraj spolu s mestom Stará Ľubovňa vstupuje do výstavby juhovýchodného obchvatu. Investícia za 2,3 milióna eur má výrazným spôsobom odľahčiť dopravné zaťaženie v centre mesta a zvýšiť bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky.
viac
04.09.2020
IRBK žiada J. Budaja, aby nepovolil rozšírenie skládky na Záhorí
Spoločnosť FCC Zohor, prevádzkujúca skládku na Záhorí, podala žiadosť o rozšírenie skládky o 245.000 kubických metrov, tvrdí Inštitút pre rozvoj Bratislavského kraja (IRBK). Obyvatelia obce Zohor aj IRBK žiadajú ministra životného prostredia Jána Budaja, aby rozšírenie skládky nepovolil.
viac
13.05.2021
Prešovská župa podporí cyklodopravu na svojom území vo výške 820-tisíc eur
Dokončiť cyklodiaľnicu Eurovelo 11, prepojiť Vysoké Tatry so Slovenským rajom, vybudovať novú cykloturistickú trasu pútnického významu na Spiši, ale aj okruh okolo Domaše. To je len zlomok plánov Prešovského samosprávneho kraja v oblasti cyklodopravy.
viac
18.03.2022
V Kučišdorfskej doline plánujú revitalizovať rekreačný areál
Pôvodný pioniersky tábor Tesla v Kučišdorfskej doline pri Pezinku by mali revitalizovať. Zrekonštruovaný a obmenený areál má naďalej slúžiť pre možnosti skupinovej rekreácie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %