Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
01.03.2023 03:20

Obnova kaštieľa z nórskych fondov pomaly finišuje, dokončená bude na jar


Snímka zdroj: (kastieljelsava.sk).


Obnova severozápadnej časti coburgovského kaštieľa v Jelšave, na ktorú samospráva získala z Nórskeho finančného mechanizmu takmer milión eur, pomaly finišuje. Práce by mali byť ukončené na prelome apríla a mája. Uviedol to primátor mesta Milan Kolesár.


"Zatiaľ nevznikli závažnejšie problémy. Objavili sa tam stredoveké renesančné strieľne, ktoré treba doriešiť a uzavrieť, aby ten úzky otvor nevetral miestnosť, ktorá bude vykurovaná," priblížil primátor. Rekonštrukcia najstaršej časti jelšavského kaštieľa odštartovala vlani vo februári, práce realizuje košická spoločnosť Euro-bau.

Vďaka finančným prostriedkom z nórskych fondov má v severozápadnom krídle kaštieľa vzniknúť historicko-remeselné a ekologické centrum Gemera. "Ukončením stavby vznikne na poschodí seminárna miestnosť a na prízemí informačné centrum so zázemím, ktoré sa bude dať využiť aj ako galéria," povedal Kolesár. Dodal však, že pri súčasných cenách energií sa obáva, aké vysoké budú náklady na prevádzku priestorov.

Kaštieľ v Jelšave je trojpodlažný objekt z roku 1763, jeho neskorobaroková prestavba bola v štýle francúzskeho klasicizmu. Bol pristavaný k opevnenému dvojpodlažnému kaštieľu zo 17. storočia. V jeho zadnej časti sa zachovali tri krídla s dvoma nárožnými vežami s obdĺžnikovým pôdorysom, strieľňami a detailmi renesančných okien. Záchranné práce v jelšavskom kaštieli realizuje samospráva s pomocou rôznych projektov od roku 2015.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.11.2020
Mesto získalo 736 946 eur z nórskych fondov na opravu kaštieľa
Mesto Želiezovce získalo 736.946 eur z grantového mechanizmu EHP a Nórska na obnovu strechy a severovýchodného krídla kaštieľa v Želiezovciach. Potvrdila to vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová.
viac
17.02.2022
Obnova kaštieľa z nórskych fondov sa môže začať
V Jelšave v okrese Revúca sa už čoskoro začne rekonštrukcia severozápadnej časti coburgovského kaštieľa, na ktorú samospráva získala takmer milión eur z Nórskeho finančného mechanizmu.
viac
08.06.2022
Obnova kaštieľa z nórskych fondov napreduje, pracuje sa už i v interiéri
Obnova severozápadného krídla coburgovského kaštieľa v Jelšave v okrese Revúca napreduje. Práce na projekte, na ktorý samospráva získala takmer milión eur z nórskeho finančného mechanizmu, sa už presunuli aj do interiérových priestorov národnej kultúrnej pamiatky.
viac
21.04.2023
Kaštieľ cez leto ožije podujatiami, obnova z nórskych fondov sa predĺži
Obnova severozápadného krídla coburgovského kaštieľa v Jelšave z nórskych fondov sa predĺži a dokončená bude zrejme počas leta.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %