Ilustračná snímka TASR
Ministerstvo vnútra rozšírilo a zmodernizovalo s podporou fondov EÚ sieť sirén civilnej ochrany na varovanie obyvateľstva pri riešení následkov mimoriadnych udalostí.
Spolu bolo vybudovaných 1 088 nových diaľkovo ovládaných elektronických sirén štvrtej generácie v 720 mestách a obciach. Pokrytie výstražným signálom elektronických sirén tak stúplo na 85 percent obyvateľov Slovenska na trvale obývanom zastavanom území z pôvodných 58 percent. Rezort vnútra tým zvýšil úroveň pripravenosti na zvládanie mimoriadnych udalostí ovplyvnených zmenou klímy.
Počas pravidelnej skúšky sirény budú dnes v piatok 8. decembra prvýkrát hlasito preskúšané z celorepublikovej úrovne aj novovybudované sirény.
Vybudovanie nových sirén podporila finančne EÚ z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia v programovom období 2014 – 2020.
Projekt Budovanie systémov včasného varovania realizovala sekcia krízového riadenia ministerstva vnútra v období rokov 2018 až 2023, nadväzoval naň projekt Budovanie systémov včasného varovania 2 s obdobím realizácie v rokoch 2022 až 2023.
Nové elektronické sirény rozšírili sieť sirén a nahradili staršie elektromotorické sirény. Lokality na ich umiestnenie boli stanovené na základe počtu obyvateľov a zároveň zvýšeného výskytu mimoriadnych udalostí spôsobených zmenou klímy v súčinnosti s okresnými úradmi a za využitia analýzy územia. Išlo predovšetkým o krajské a okresné mestá a obce s počtom obyvateľov nad 1 000. Realizovala sa aj obmena v minulosti vybudovaných elektronických sirén v krajských mestách.
Projekty Budovanie systému včasného varovania prinášajú do miest a obcí inteligentné modulárne elektronické sirény. Sirény Pavian s výkonom 600 W alebo 1200 W je možné rýchlo aktivovať a deaktivovať, dokážu vyvinúť vysoký akustický tlak na veľkú vzdialenosť a disponujú plnou autodiagnostikou stavu, ako aj viacerými možnosťami ovládania a komunikácie. Vďaka zabudovaným akumulátorom dokážu fungovať aj pri výpadku elektrického prúdu do 72 hodín.
Primátorom a starostom obcí umožňujú sirény prenášať a reprodukovať živé hlásenia, dosiahnuť zrozumiteľnosť hovoreného slova, regulovať hlasitosť a voľbu režimu (denný, nočný), nahrávať varovné tóny a hlásenia na diaľku, automaticky prevádzať textové správy na zvukový výstup.
Ovládať je ich možné nielen lokálne v obciach a mestách, ale aj diaľkovo z príslušného varovacieho a vyrozumievacieho centra republiky a kraja. Na diaľku je možné spustiť aj živé vysielanie RTVS (stanica Slovensko) alebo hovorené slovo cez mikrofón.