Pondelok 20.05.2024
Dnes má meniny 
Bernard
°C
11.04.2024 09:55

OÚ Prešov povolil výstavbu vodnej nádrže Furmanec pod hrebeňom Spišskej Magury


Ilustračná snímka: Teraz.sk


Okresný úrad v Prešove povolil stavbu malej vodnej nádrže Furmanec, ktorá sa nachádza pod hrebeňom Spišskej Magury na drobnom vodnom toku Furmanec. Nádrž má slúžiť na zadržiavanie vody v krajine, taktiež ako zásoba vody na hasenie požiarov pre obec Malá Franková a lesných požiarov.


Voda sa má využívať v zime období na zasnežovanie rekreačného strediska Furmanec. Vyplýva to z rozhodnutia, ktoré Ministerstvo životného prostredia SR zverejnilo na svojom webe. Investorom stavby je spoločnosť IMMOBAU.         

Výmera vodnej plochy bude vyše 6000 metrov štvorcových. Objem vody v nádrži bude 26.236 metrov kubických. "Priamy vplyv realizácie stavby Vodná nádrž Furmanec na fyzikálne (hydromorfologické) charakteristiky útvaru povrchovej vody Frankovský potok sa nepredpokladá. K jeho ovplyvneniu môže dôjsť nepriamo, prostredníctvom toku Furmanec, na ktorom bude činnosť realizovaná," uviedol OÚ. Nepredpokladá tiež vplyv stavby na zmenu hladiny podzemnej vody.         Z

meny na toku Furmanec môžu byť podľa okresného úradu natoľko významné, že zabezpečia zlepšenie jeho ekologického stavu a následne aj ekologického stavu povrchovej vody Frankovského potoka.         

OÚ má za to, že stavba poskytne vodu vozidlám požiarneho zboru pri hasení požiarov v okolitých lesoch, prípadne v obci Malá Franková. Zlepší biodiverzitu lokality a vytvorí nové vodné biotopy a podporí výpar pre ochladenie ovzdušia v lete. Vodná nádrž bude podľa neho zachytávať dažďové vody a sedimenty. Zároveň zvýši zadržiavanie vody, priblížil.        

 Vytvorí tiež lepšie podmienky pre prevádzku zasnežovania, pre lyžovanie i turistiku. Za prínos stavby považuje okresný úrad zvýšenie zamestnanosti v regióne o pracovníkov rekreačného strediska počas celého roka.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.07.2020
Mesto Myjava podpísalo zmluvu na stavbu ochrannej nádrže za 1,4 milióna eur
Mesto Myjava podpísalo zmluvu na realizáciu ochrannej nádrže Padelky. Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov Európskej únie z Operačného programu kvalita životného prostredia.
viac
16.02.2021
Envirorezort chce pripraviť koncepciu vodnej politiky na Slovensku
Envirorezort chce pripraviť "modernú" koncepciu vodnej politiky Slovenska. Uviedol to odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.
viac
11.10.2021
Okolie vodnej nádrže v Modre - lokalite Piesok - zrevitalizovali
Na sociálnej sieti o tom informuje mesto Modra. Pri vodnej nádrži pribudlo niekoľko prvkov drobnej architektúry. Upravili aj centrálny priestor so sprchou a pitnou fontánkou.
viac
25.10.2021
Rekonštrukcia vodnej nádrže Ružiná je pred dokončením
Rekonštrukcia vodnej nádrže Ružiná v Lučeneckom okrese je pred dokončením. Pre TASR to uviedol hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %