Sobota 13.04.2024
Dnes má meniny 
Aleš
°C
16.10.2020 12:45

Päť princípov pre transparentné a efektívne IT


Ilustračná snímka.


Vláda SR minulý týždeň schválila päť princípov pre transparentné a efektívne IT. Posledný Odpočet plnenia Národnej koncepcie informatizácie verejnej správy konštatuje, že pri digitalizácii Slovensko zaostáva.


Odpočet plnenia Národnej koncepcie informatizácie verejnej správy minulý týždeň schválila vláda. Odpočet konštatuje, že pri digitalizácii Slovensko zaostáva.

Predložený materiál je tvorený piatimi základnými princípmi riadenia projektov, ktorá sa financujú z verejných zdrojov či zdrojov Európskej únie. Každý jeden princíp predstavuje odpoveď na doterajšiu netransparentnú a neefektívnu realizáciu IT projektov.

Hneď na prvom mieste pätica stanovuje princíp, aby štát mal dostatočné interné odborné kapacity na riadenie IT projektov. Iným slovami, ak je IT riešenie dodané externou spoločnosťou, musí byť štát schopný riadiť dodaný produkt a nesmie byť závislý na dodávateľovi. Zvýšiť nezávislosť štátu na dodávateľovi má aj prenos duševného vlastníctva na štát ako ďalší princíp.

Ďalšie tri princípy riadenie IT projektov zvyšujú nároky na transparentnosť pri verejnom obstarávaní či pri riadení projektových činností. A v neposlednom rade zvyšujú mieru sprístupňovania výsledkov a výstupov IT projektov. Ministerstvo informatizácie pre jednoduché uplatňovanie týchto princípov pripravilo vzorové zmluvy, ktoré štátnym inštitúciám pomôžu s uplatňovaním týchto princípov.

Bližšie informácie sa dočítate TU.

Autor: (ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.07.2020
Európska iniciatíva „Podpora zamestnanosti mladých ľudí“
Európska komisia minulý týždeň prijala opatrenia na rozvoj potenciálu a podporu zamestnanosti mladých ľudí.
viac
06.10.2020
ZMOS spracoval newsletter k PPP v samospráve
Združenie miest a obcí Slovenska sa v rámci analytickej štúdie venovanej alternatívnemu financovaniu municipálneho rozvoja zameralo na rôzne formy získania financií pre mestá a obce.
viac
27.10.2020
APVV chce posilniť účasť SR v európskej spolupráci vo výskume a vývoji
Agentúra na podporu výskumu a vývoja (APVV) sa chce prostredníctvom programu Posilnenie účasti Slovenskej republiky v európskej spolupráci vo výskume a vývoji zamerať najmä na podporu účasti Slovenska v novom rámcovom programe EÚ pre výskum a inovácie na roky 2021 – 2027 Horizont Európa.
viac
30.10.2020
Renovácia brownfieldov z Fondu obnovy
Rezort dopravy a výstavby chce z Fondu obnovy financovať aj renováciu zanedbaných brownfieldov v intravilánoch miest.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %