Streda 24.07.2024
Dnes má meniny 
Vladimír
°C
26.10.2016 09:15

Petíciou za bezpečnejší bratislavský lesopark


Bratislavský lesný park. Snímka zdroj: (wolf.sk).


Vyššiu transparentnosť a bezpečnosť pri polovačkách žiada od poslancov bratislavského mestského zastupiteľstva petičná akcia "Za reguláciu poľovníctva v lesoparku.“, ktorú spustilo LZ VLK Malé Karpaty spolu s obyvateľmi Bratislavy.


Bratislavský lesopark je veľmi obľúbeným miestom na krátkodobú rekreáciu. Počet návštevníkov každoročne rastie. Hlavným zámerom aktivistov je v súlade s týmto  trendom zvýšiť bezpečnosť návštevníkom lesoparku. Ako problematický vnímajú predovšetkým rozpor medzi  rannou a večernou turistikou, prípadne cykloturistikou a z pohľadu verejnosti nekontrolovaným poľovníctvom. Súčasný stav vytvára hrozby konfliktných stretov medzi poľovníkmi a rekreujúcou verejnosťou. Lesopark by mal byť k dispozícií predovšetkým širokej verejnosti, mal by poskytovať oddych a regeneráciu po ťažkom pracovnom týždni, či vytvárať bezpečný priestor pre trávenie krásnych chvíľ v kruhu svojich najbližších.

Petícia predovšetkým obsahuje nasledovné požiadavky:

• prevedenie výkonu práva poľovníctva zo súkromných rúk späť na organizáciu Mestské Lesy v Bratislave.

• reguláciu samotných poľovačiek, na 3 dni v týždni, mimo víkendov, s úplným obmedzením spoločných poľovačiek.

• vylúčenie možnosti streľby križujúcej turistické, cyklistické a aj neoznačené chodníky.

• zreteľné vyznačenie palebného koridoru pri streľbe z poľovných posedov.

• zavedenie povinnosti zverejňovania informácií o pripravovanej poľovačke, miesta a čašu lovu, druhu lovenej zveri, minimálne 5 dni pred plánovaným odstrelom na internetovej stránke Mestských Lesov v Bratislave v na to vyhradenej sekcii.

• zrealizovanie dvoch nepoľovných plôch, schválených Bratislavským magistrátom už v októbri 2014, no žiaľ do dnešného dňa neexistujúcich.

Petičnú akciu bude možné v prípade pekného počasia podporiť na infostánku, od soboty do utorka budúceho týždňa v Bratislave na Poštovej ulici. Aktivisti veria, že sa im v spolupráci s poslancami bratislavského magistrátu a za podpory bratislavskej verejnosti podarí všetky ich požiadavky zrealizovať.

Kontaktná osoba: Marek Poláček, LZ VLK Malé Karpaty, 0908 607 952, polacek.marek@gmail.com

Autor: (Marek POLÁČEK, LZ VLK Malé Karpaty)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.04.2016
Petíciu za zachovanie ostrova Sihoť podpísalo viac ako 2000 ľudí
Petíciu za zachovanie bratislavského ostrova Sihoť ako významného, strategického a najstaršieho vodárenského zdroja podpísalo za prvé tri dni od jej spustenia viac ako 2000 ľudí.
viac
16.11.2016
Banská Bystrica hovorí stop malým vodným elektrárňam
Problematika malých vodných elektrární (MVE) na rieke Hron rezonuje v Banskej Bystrici dlhodobo. Dotýka sa nehnuteľností, majetku obyvateľov i kvality životného prostredia.
viac
23.01.2018
Jazdecké hliadky dohliadajú na poriadok v bratislavskom lesoparku
Bratislavský lesopark, ktorý je súčasťou chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty nespí ani v tomto zimnom čase. Aj v tomto ročnom období ho denne navštívi množstvo ľudí, či už sú to športovci, mamičky s deťmi, psičkári, ale žiaľ aj tí, ktorí si z lesoparku robia jednu veľkú skládku odpadu.
viac
06.03.2021
Rekola prichádza s projektom lesného bikesharingu v lesoparku
Na Železnej studničke v Bratislave vznikol nový projekt lesného bikesharingu, teda zdieľaných bicyklov, do Malých Karpát.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %