Nedeľa 18.04.2021
Dnes má meniny 
Valér
°C
01.04.2021 03:20

Po vyše 40 rokoch sa začína s výstavbou nového mosta v časti Iliaš


Most cez rieku Hron zo Zvolenskej cesty do miestnej časti Iliaš v Banskej Bystrici. Snímka zdroj: (tasr).


Na schátralom moste v banskobystrickej mestskej časti Iliaš sa začínajú prípravné práce. Právoplatné stavebné povolenie a odovzdanie staveniska vysúťaženému zhotoviteľovi znamená, že po viac ako 40 rokoch sa začne s výstavbou nového mosta v tejto banskobystrickej časti.


Podľa vedenia mesta v prípravnej fáze sa najprv zrealizuje preložka vedenia elektrickej energie a vykoná archeologický výskum, ktorý nariadil banskobystrický krajský pamiatkový úrad. Predpokladaný termín začiatku výstavby nového obojsmerného mosta s chodníkom pre chodcov a cyklistov, ktorý nahradí jednosmerný provizórny most v nevyhovujúcom stave, je v pláne koncom mája. Všetky práce majú byť organizované tak, aby bola čo najmenej obmedzená mobilita peších, motoristov a MHD z tejto časti Banskej Bystrice.

„Preložka prívodu elektrickej energie do Iliaša sa zrealizuje za účasti odborného dozoru spoločnosti Stredoslovenská energetika. Práce by sa mali začať v polovici apríla. Zamerajú sa na výstavbu nových stožiarov, podporných bodov vzdušného káblového rozvodu elektrickej energie ponad rieku Hron. V máji by sa malo uskutočniť vypnutie prevádzky predmetného vedenia, ktoré umožní prepojenie novovybudovanej trasy na pôvodný rozvod,” informovala hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková.

Podľa nej zhotoviteľ deklaroval, že súbežne v tom istom čase by sa mal začať prekladať pôvodný provizórny most do novej polohy. Obyvateľom bude slúžiť na prejazd do Iliaša a z Iliaša až do času, kým sa nevybuduje nové premostenie. Prekládka pôvodného mosta môže trvať jeden až tri dni. Bude treba počítať s krátkodobými dopravnými obmedzeniami. Obchádzková trasa pre osobné automobily bude viesť po starej poľnej ceste z Iliaša do Vlkanovej. V čase presunu pôvodného mosta bude čiastočne obmedzená i MHD pre spoje, ktoré zachádzajú do Iliaša. Počas výstavby nového mosta dôjde k zrušeniu autobusovej zastávky pred mostom v smere do tejto časti.

Dodávateľ stavebných prác má na výstavbu nového mosta asi 90 dní. Ako doplnil magistrát, suma projektu po komplikovanom verejnom obstarávaní sa pohybuje vo výške viac než 1,4 milióna eur. Stavebné povolenie nadobudlo právoplatnosť koncom januára tohto roka.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.09.2018
V mestských častiach vzniknú ďalšie parkovacie plochy
Tak ako vo všetkých krajských mestách na Slovensku, deficit parkovacích miest je viditeľný aj v Banskej Bystrici. Vedenie mesta sa preto venuje parkovacej politike systematicky od roku 2015.
viac
21.04.2020
Výstavba kanalizácie obmedzí na pol roka dopravu na ceste I/61
Okresný dopravný inšpektorát v Považskej Bystrici upozorňuje na dopravné obmedzenia na ceste I/61 medzi Považskou Bystricou a mestskou časťou Považská Teplá. Začali sa v pondelok (20. 4.) a potrvajú až do konca októbra.
viac
18.11.2020
Pri Šafárikovom námestí vznikol nový prestupný uzol MHD
Pri Šafárikovom námestí v Bratislave vznikol nový prestupný uzol MHD. Informuje o tom Dopravný podnik Bratislava s tým, že ide o ďalšie zlepšenie dopravy v centre hlavného mesta.
viac
31.03.2021
Most v Podvaží bude pre rekonštrukciu uzatvorený
K úplnému uzatvoreniu cestného mosta ponad inundačný kanál Váhu na ceste II/507 v považskobystrickej mestskej časti Podvažie dôjde po veľkonočných sviatkoch, a to na obdobie 6 mesiacov. Obchádzkové trasy vedú po cestách II/517, I/61 a I/10, vyznačené budú dočasným dopravným značením.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.65 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.65 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %