Sobota 15.06.2024
Dnes má meniny 
Vít
°C
30.04.2024 12:10

Podpis memoranda PSK s ústredím práce má napomôcť skvalitniť odborné školstvo


Spoločný záujem potvrdili predseda PSK Milan Majerský a riaditeľka ÚPSVaR v Prešove Slavomíra Figurová podpisom memoranda o spolupráci.


Prešovský samosprávny kraj (PSK) rozbehol v oblasti školstva spoluprácu s ústredím práce. Spoločným cieľom oboch aktérov je zlepšenie stredného odborného vzdelávania v kraji reflektujúc na potreby trhu práce.


Vzájomná spolupráca má okrem iného priniesť analýzy učebných a študijných odborov, realizáciu kariérových workshopov aj súčinnosť priamo vo výučbe. Spoluprácu deklarovali podpisom memoranda v pondelok 29. apríla.

Zlepšeniu kvality stredného odborného vzdelávania na území Prešovského kraja má napomôcť spolupráca medzi prešovskou krajskou samosprávou a Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny Bratislava. Spoločný záujem potvrdili predseda PSK Milan Majerský a riaditeľka ÚPSVaR v Prešove Slavomíra Figurová podpisom memoranda o spolupráci. Stalo sa tak v pondelok 29. apríla na pôde Úradu PSK.

Podpísané memorandum má napomôcť napĺňať hlavné ciele národného projektu „Zlepšenie stredného odborného školstva v Prešovskom samosprávnom kraji II“ a zefektívniť procesy pri realizácii aktivít v strednom odbornom vzdelávaní. Ide o aktivity zamerané na skvalitnenie prípravy žiakov pre aktuálne potreby a požiadavky trhu práce.

Nosnými oblasťami spolupráce je konkrétne spracovanie analýz učebných a študijných odborov vo vzťahu k nezamestnanosti absolventov a trhu práce, ale aj pripomienkovanie týchto analýz a evalvačných výstupov či materiálov v oblasti expertízy ÚPSVaR.  Obe strany budú tiež participovať na nastavení zmien v sieti stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK.

Súčinnosť kraja a ÚPSVaR má byť nasmerovaná aj do oblasti realizácie workshopov v téme kariérového sprevádzania žiakov a pri vyučovaní predmetu Úvod do sveta práce. Tu sa predpokladá ich kooperácia pri tvorbe učebnej osnovy a inovatívnych učebných materiálov. A napokon aj priama účasť odborníkov z praxe na vyučovacích hodinách.

Prešovský samosprávny kraj vstúpil v rámci iniciatívy Catching up-Regions do národného projektu „Zlepšenie stredného odborného školstva v Prešovskom samosprávnom kraji II“ len nedávno. Je rozdelený do troch fáz a realizovať sa bude v priebehu 48 mesiacov na desiatich vybraných školách PSK. Jeho rozpočet je vyše 6,5 milióna eur a cieľom je zlepšenie marketingu a manažmentu na školách, spolupráce so zamestnávateľmi i obsahov vzdelávania. 

Autor: (ts-PSK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.11.2016
ZMOS podpísalo Memorandum so spoločnosťou Dr. Josef RAABE Slovensko, s.r.o
Spoločným menovateľom spolupráce bude podpora, zvyšovania povedomia a informovanosť zriaďovateľov škôl a školských zariadení z oblasti školstva.
viac
27.02.2017
Prešov ako centrum kreatívneho priemyslu
Mesto Prešov a Prešovský samosprávny kraj budú spolupracovať pri príprave regionálneho Kreatívneho centra. Podpisom Memoranda o spolupráci to v utorok (21. 2.) potvrdili primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová a predseda VÚC Peter Chudík.
viac
14.02.2020
Prešovský kraj bude revitalizovať dve župné školy v Kežmarku za 6 miliónov eur
Prešovský samosprávny kraj chce riešiť nevyhovujúci stav školských budov v Kežmarku. Aktuálne pripravuje revitalizáciu Gymnázia P. O. Hviezdoslava a v jeho areáli i prístavbu pre Školu umeleckého priemyslu.
viac
20.05.2022
PSK a starostovia obcí podpísali memorandum k Odkalisku Poša
Zástupcovia troch obcí Nižný Hrabovec, Nižný Hrušov a Poša vo Vranovskom okrese podpísali Memorandum o spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom. Spoločne tak chcú participovať na urýchlení odstránenia Odkaliska Poša.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %