Nedeľa 18.04.2021
Dnes má meniny 
Valér
°C
24.02.2021 08:35

Poplatky za znečisťovanie ovzdušia sa majú zvýšiť


Ilustračná snímka.


Poplatky za znečisťovanie ovzdušia sa po viac ako 22 rokoch majú zvýšiť. Zmeny avizuje minister životného prostredia Ján Budaj.


Verí, že novú legislatívu Národná rada SR príjme na jar. Zvyšovanie poplatkov za znečistenie ovzdušia mieri na podniky.

„Ministerstvo pod mojim vedením nebude ďalej podliehať lobbingu veľkých podnikov a my tie poplatky násobne zvýšime,” povedal šéf envirorezortu na utorkovej tlačovej konferencii. Doplnil, že podniky si vypustené emisie merajú sami a neexistuje systém, ktorý by merania prenášal do centrálnej databázy. Preto je podľa Budaja diskutabilná ich hodnovernosť. Predpokladá, že niektoré výroby sa po prijatí zákonov ekologizujú alebo už neunesú poplatky za znečistenie ovzdušia.

Zaviesť by sa podľa Budaja mala aj pravidelná kontrola kotlov, a to nielen v priemysle, ale aj v domoch. „Mierime tým proti nízkym zdrojom znečistenia, keď si ľudia z nevedomosti spaľujú v kachliach odpadky, gumu alebo plasty,” poznamenal.

Envirorezort tiež navrhuje nový index kvality ovzdušia, ktorý sa upraví pre slovenské podmienky. Ľudia by tak mali neustále dostávať informácie o kvalite ovzdušia. V budúcnosti by sa tiež mala zaviesť ochrana ľudí pred zápachom z priemyselnej výroby.

„Boj s malými prachovými časticami vedieme v oblasti priemyslu, dopravy a vykurovania rodinných domov,” pripomenul Budaj. Dodal, že s tým súvisí komplexná obnova budov, ktorú ministerstvo navrhuje do plánu obnovy. Obnova má znížiť potrebné množstvo energie na vykúrenie domu a vymení zdroj vykurovania za efektívnejší a menej prašný.

Inštitút environmentálnej politiky spolu so Svetovou bankou vypracovali štúdiu, v ktorej hodnotia vplyvy znečistenia ovzdušia na zdravie. Navrhujú model, ktorý na základe poklesu emisií bude vedieť, o koľko menej ľudí by zomrelo, ak by sa zaviedlo nejaké konkrétne opatrenie. „Navrhli sme preto celý národný program pre znižovanie znečistenia. Investície, ktoré vložíme do programu, sa nám niekoľkonásobne vrátia,” uviedla analytička IEP Veronika Antalová.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.06.2020
BBSK chce zlepšiť kvalitu ovzdušia, ľudí bude učiť aj to, ako správne kúriť
Na Štefánikovom nábreží v Banskej Bystrici zaznamenali meteorológovia počas januára 2020 prekročené limity priemernej koncentrácie emisií tuhých častíc PM 10 celkovo 15-krát. V meste Jelšava k takémuto prekročeniu hodnôt prišlo počas januára celkovo 18-krát.
viac
09.06.2020
Bratislava je ochotná spolupracovať na odstránení envirozáťaže v Istrocheme
Hlavné mesto je pripravené aktívne spolupracovať na odstránení environmentálnej záťaže v areáli spoločnosti Istrochem v Bratislave. Na sociálnej sieti to uviedol bratislavský primátor Matúš Vallo.
viac
10.09.2020
Iniciatívy na zlepšenie kvality ovzdušia a zdravia obyvateľov
Podľa správy Európskej environmentálnej agentúry kvalita životného prostredia v Európe, najmä znečistenie ovzdušia, zásadným spôsobom ovplyvňuje naše zdravie a dobré životné podmienky.
viac
10.11.2020
Informácie o aktuálnom stave ovzdušia ponúkne nová webová aplikácia
Ministerstvo životného prostredia SR v spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia a Slovenským hydrometeorologickým ústavom predstavuje webovú aplikáciu dnesdycham.sk s cieľom zvyšovať povedomie verejnosti v oblasti kvality ovzdušia na Slovensku.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.65 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.65 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %