Štvrtok 20.06.2024
Dnes má meniny 
Valéria
°C
08.12.2016 03:05

Popradský Mestský úrad pôjde v triedení odpadu obyvateľom príkladom


Budova Mestského úradu v Poprade.


V budove Mestského úradu v Poprade pribudlo 36 kontajnerov na separovaný zber. Spolu deväť sád nerezových triediacich košov na sklo, papier, plasty a kovy samospráve dnes venovala spoločnosť Envi - Pak.


Primátor Popradu Jozef Švagerko uviedol, že mestský úrad pôjde v separovaní odpadu občanom príkladom.       

Nádoby na separovaný zber budú umiestnené v budove mestského úradu a budú slúžiť nielen zamestnancom, ale aj návštevníkom inštitúcie. Správnym triedením pomôžu Popradčania nielen životnému prostrediu, ale samospráve aj po finančnej stránke. Náklady za triedený odpad od júla prebrala spoločnosť Envi – Pak. Mesto Poprad platí iba za komunálny odpad. "Triedený zber by mal prispieť k tomu, aby sme platili za odvoz odpadu čo najmenej. Čím viac odpadu vytriedime, tým menej budeme platiť. Aj mestský úrad chce pristúpiť k tomu, aby triedený zber prebiehal čo najlepšie a aby ľudia triedili," uviedol primátor.      

Nový zákon ukladá, že sa má triediť papier, plasty, kovy a sklo. "Snažili sme sa Popradčanom pomôcť tým, že sme im dodali nádoby na triedený zber, ktoré sú rozdelené na štyri farby, tak ako to určuje nový zákon. Verím, že to Popradčanov nabudí k tomu, aby separovali," poznamenala riaditeľka pre marketing a komunikáciu spoločnosti Envi - Pak Silvia Nosálová. Triedenie odpadu a separácia je podľa slov viceprimátora mesta Poprad Igora Wzoša o zodpovednosti za budúci stav planéty.      

Podľa Nosálovej by sa mal mestský úrad stať vzorom, aby ľudia triedili odpad aj vo svojich domácnostiach. "Základom je, aby ľudia netvorili odpad. Keď idete do obchodu, tak si nemusíte dávať do jedného mikroténového vrecka mrkvu a do druhého petržlen, ale spojiť to. A ak už ľudia odpad vytvoria, tak by ho mali triediť," povedala s tým, že recykláciou vzniká druhotná surovina, ktorá sa dá ďalej použiť. Príkladom je rám bicykla, ktorý sa môže vytvoriť zo 650 plechoviek piva.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.05.2017
Prevážame vzduch. Ak PET fľašu, škatuľu alebo plechovku nezošliapneme
Pri kontajneroch na triedený odpad sa s tým stretávame často. Nestlačené PET fľaše, plechovky z pív, nápojové kartóny, prípadne obrovské neskladné kusy polystyrénu často zmenšia možnosti kontajnera a neraz doň – v skutočnosti iba z polovice naplneného – už viac nevpraceme.
viac
17.01.2018
V Kráľovciach-Krnišove už môžu občania dovážať k úradu päť druhov odpadu
Obyvatelia malej obce Kráľovce-Krnišov v okrese Krupina, majú už niekoľko mesiacov možnosť prinášať viacero zložiek triedeného odpadu k obecnému úradu. Obec tam totiž zriadila zberné miesto s prístreškom. Získala na to dotáciu 5000 eur od Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP).
viac
29.06.2019
V Bánovciach nad Bebravou pribudli nové nádoby na triedený zber odpadu
Na území Bánoviec nad Bebravou pribudlo 30 nových 1100-litrových plastových kontajnerov. Samospráva získala nádoby bezplatne a sleduje nimi zefektívnenie a rozšírenie triedeného zberu odpadu v meste.
viac
30.06.2021
Poprad začína so zberom kuchynského odpadu
Mesto Poprad od 1. 7. 2021 zavádza pri bytových domoch zber kuchynského odpadu. Na existujúcich stojiskách pri bytových domoch pribudli k nádobám na komunálny odpad a k zvonom na triedené zložky aj hnedé zberné nádoby - 1 100 litrové zvony.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %