Nedeľa 03.12.2023
Dnes má meniny 
Oldrich
°C
27.06.2023 03:20

Populáciu holubov budú v Senici pomáhať regulovať sokoly


Snímka zdroj: (zahori.sk).


V meste Senica sa rozhodli riešiť reguláciu populácie holubov tým, že v centre mesta vypustili štyri mladé sokoly sťahovavé. Informovala o tom hovorkyňa mesta Tatiana Moravcová.


Sokoly boli umelo odchované a dva týždne si vytvárali väzbu na centrum mesta v drevenej voliére na streche domu kultúry. Mesto sa dlhodobo venuje riešeniu problematiky s divožijúcimi holubmi. "V minulosti sme v spolupráci s holubármi zriadili na povale jedného z domov holubník, kde boli holuby v pravidelných intervaloch odchytávané. V snahe pomôcť vlastníkom bytov sme avizovali, že sa zaujímame aj o ďalšie alternatívne riešenie, ktorým je nasadenie menších dravých vtákov," uviedol zástupca primátora Filip Lackovič.

Sokol sťahovavý je slovenský pôvodný druh a tieto malé dravce sú podľa odborníkov najvhodnejším druhom na riešenie problematiky s holubmi. Patrí medzi najrýchlejšie dravé vtáky a pre holuby je prirodzeným predátorom. Loví skôr slabšie alebo choré jedince. Sokoly by mali premnožených holubov v meste nielen loviť pre potravu, ale zároveň by ich mali aj plašiť.

"Ide o systém biologickej ochrany a zároveň najprirodzenejší spôsob eliminácie mestských holubov. Sokoly sťahovavé sú najvhodnejším druhom, pretože si ľahko zvykajú na mestské prostredie, ktoré im relatívne vyhovuje, keďže v prírode žijú a hniezdia v skalách. V meste sa preto sústredia na strechy výškových budov," doplnil sokoliar Peter Janok.

Mladých sokolov bude sokoliar chodiť kontrolovať a v prípade potreby prikrmovať, až kým nebudú samostatné.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.09.2016
Na ochranu kontajnerov pred medveďmi pôjde 1,5 milióna eur
Za ich časté návštevy medveďov pri ľudských obydliach môžu aj nelegálni zberači lesných plodov. Odstrel by však bol príliš radikálnym krokom.
viac
25.01.2019
Vypratanie ako posledná bodka za problematickým nájomným vzťahom (2. časť)
Napriek všetkým možnostiam prenajímateľa ako uspokojiť svoj nárok na dlžné nájomné, často krát môže dôjsť k len ťažko riešiteľným problémom. (Právna poradňa v Obecných novinách)
viac
24.03.2020
Branislav Tréger: ZMOS v zložitej situácii ponúka súčinnosť
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Branislav Tréger listom zablahoželal novému predsedovi vlády SR Igorovi Matovičovi k vymenovaniu jeho vlády pani prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou a zároveň novej vláde ponúkol súčinnosť pri riešení neľahkej situácie, do ktorej sa Slovensko dostáva.
viac
22.07.2020
Samosprávne kraje očakávajú partnerský dialóg s vládou
Sociálne balíky a opatrenia predchádzajúcej vlády v podobe valorizácie platov, obedov zadarmo alebo rekreačných poukazov mali výrazne negatívne dopady na rozpočty samospráv.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.08 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %