Štvrtok 20.06.2024
Dnes má meniny 
Valéria
°C
30.12.2022 04:15

Poslanci schválili rozpočet na budúci rok


Mestský úrad vo Vranove nad Topľou.


Mesto Vranov nad Topľou bude v budúcom roku hospodáriť s rozpočtom na úrovni viac ako 30,86 milióna eur. Rozhodli o tom na štvrtkovom rokovaní poslanci mestského zastupiteľstva.


Vedúci ekonomického oddelenia na tamojšom mestskom úrade Milan Malý pri prezentácii materiálu uviedol, že rozpočet bol navrhnutý ako vyrovnaný, pričom z prebytku bežného rozpočtu bude hradený schodok kapitálového rozpočtu a splátka istiny úverov. "Najväčšiu časť príjmov, a to 42,7 percenta, tvoria daňové príjmy, transfery tvoria 34 percent. V roku 2023 je očakávaný podiel na dani z príjmov fyzických osôb takmer 11 miliónov, čo je v porovnaní s rokom 2022 nárast len o 470 000 eur. Je to spôsobené legislatívnymi návrhmi vlády SR z predchádzajúceho obdobia," priblížil Malý.

Mesto v budúcom roku ráta s dotáciami na činnosť mestského športového klubu vo výške 100 000 eur, na futbal dospelých a mládeže vyčlenili poslanci ďalších 210.000 eur a na charitatívne organizácie 30 000 eur. Celkovo je na transfery zo strany mesta vrátane príspevku pre mestské príspevkové organizácie vyčlenených 2,48 milióna eur.

"Na opravu konkrétnych peších miestnych komunikácií a odstavných plôch pôjde 668 000 eur. Kapitálové výdavky sú rozpočtované na 3,95 milióna eur, pričom najvyššiu položku tvoria oblasti vzdelávania, bývania, rozvoja mesta, opráv a odpadového hospodárstva," konkretizoval Malý. Najväčšiu položku pritom tvorí výstavba nájomných bytových domov na Kalinčiakovej ulici, na projekt mesto vyčlenilo 708 000 eur. V oblasti cestnej dopravy pôjde 385 000 eur na dokončenie križovatky ulíc M. R. Štefánika a Rastislavova a výstavba dvojpodlažného objektu prístavby k budove Základnej školy Sídlisko II. si vyžiada ďalších 354 000 eur.

Rozpočet nepodporili poslanci z klubov KDH a Spolu, podľa nich nie je dostatočne transparentný a považujú ho za veľmi všeobecný. Chýba im tiež detailnejšie porovnanie rozpočtových kapitol za predchádzajúce obdobie i nasledujúce roky. Za rozpočet napokon hlasovalo 16 z 23 prítomných poslancov.

Primátor Vranova nad Topľou Ján Ragan počas diskusie s poslancami pripustil, že rozpočet nie je dokonalý. "Varili sme z toho, čo sme mali. Napriek tomu si myslím, že je pripravený kvalitne. Je to živý materiál, v priebehu roka predpokladáme viaceré úpravy, uvidíme, ako sa bude vyvíjať hospodárenie a príjmová časť. Predpokladáme kapitálové príjmy z predaja majetku, možno upravíme prenájom majetku, budeme chcieť zefektívniť príjmy z majetku mesta. Budeme sa zaoberať aj dofinancovaním cirkvi či športov na území mesta," ubezpečil Ragan.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.04.2020
Vranov nad Topľou očakáva stratu 1,8 až 2,5 milióna eur
V súvislosti s ekonomickými dosahmi pandémie nového koronavírusu očakáva mesto Vranov nad Topľou výpadok svojich príjmov z podielových daní v sume približne 1,8 milióna eur.
viac
14.05.2021
Projekt výstavby mestských bytových domov je v ďalšej etape
Projekt výstavby troch mestských bytových domov na Kalinčiakovej ulici v meste Vranov nad Topľou je v novej etape.
viac
17.12.2022
Bánovce nad Bebravou použijú rezervný fond na investície i bežný chod mesta
Mesto Bánovce nad Bebravou plánuje v budúcom roku realizovať menej investícií ako v predchádzajúcom období. Počíta totiž s nižšími príjmami a vyššími výdavkami, na realizáciu investícií i bežný chod mesta musí použiť i rezervný fond.
viac
23.12.2022
Poslanci schválili rozpočet kraja na budúci rok v objeme 410 miliónov eur
Poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) v Banskej Bystrici jednomyseľne schválili vyrovnaný rozpočet kraja na budúci rok v celkovom objeme 410 miliónov eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %