Piatok 01.03.2024
Dnes má meniny 
Albín
°C
25.10.2016 12:16

Povinnosti v zákone o odpadoch sa pre podnikateľov zmiernia


Ilustračná snímka: (int.).


Povinnosti pre právnické osoby, ktoré vyplývajú zo zákona o odpadoch, sa zmiernia. Poslanci Národnej rady (NR) SR pri dnešnom hlasovaní 137 hlasmi schválili novelu zákona o odpadoch vrátane pozmeňujúceho návrhu, ktorý plénu predložil poslanec vládnej strany Most-Híd Peter Antal.


Práve tento návrh prinesie úľavy pre podnikateľov z povinností, ktoré pre nich platia od júla tohto roka. Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) v tejto súvislosti minulý týždeň uviedol, že nerád "šije veci horúcou ihlou", ale k takémuto kroku sa rozhodol pristúpiť preto, lebo v zákone o odpadoch platnom od júla tohto roku, sú niektoré duplicitné povinnosti pre podnikateľov.      

Okrem toho je podľa neho zriadená pracovná skupina, ktorá by mala pracovať ďalej a odstraňovať nedokonalosti zákona, ktoré ukáže prax. V priebehu budúceho roka by tak mala prísť aktualizačná novela tohto zákona.      

Novelu zákona o odpadoch a povinnosti, ktoré priniesla od júla pre podnikateľov, kritizovala predovšetkým opozičná SaS. Podľa poslankyne strany Jany Kiššovej sa takto zaťažujú podnikatelia a niektoré požiadavky sa podľa nej nedajú v praxi zrealizovať.       

Po novom sú totiž podľa poslankyne považovaní za výrobcov obalov všetci, ktorí zo zahraničia čokoľvek dovezú zabalené v nejakom obale, alebo všetci, ktorí na Slovensku vyrábajú nejaké produkty a tie balia do obalov a následne predávajú. Zároveň sú podľa SaS za výrobcov neobalových výrobkov považovaní všetci, ktorí si v súvislosti so svojím podnikaním nechajú napríklad vytlačiť letáčiky alebo svoje vlastné vizitky. Na obidve tieto skupiny sa podľa strany vzťahujú nové povinnosti.       

Napríklad, podnikatelia sa musia zaregistrovať na ministerstve životného prostredia, tiež musia mať uzavretú zmluvu s odpadovou spoločnosťou a mnohí z nich majú aj povinnosť mesačne vykazovať a posielať hlásenia o tom, koľko odpadu vyprodukovali.      

Za nedodržiavanie týchto povinností im pritom hrozia pokuty. Liberáli preto tiež predložili dva pozmeňujúce návrhy k zákonu. Chceli pozastaviť časti zákona, ktoré povinnosti pre podnikateľov prikazujú, prípadne pozastaviť výber pokút za nedodržiavanie týchto povinností. Schválenie pozmeňujúceho návrhu k zákonu od poslanca vládnej strany preto liberáli uvítali.      

Poslanci definitívne schválili aj novelu vodného zákona, ktorej účelom je transpozícia európskych smerníc. Tie sa týkajú prioritných látok v oblasti vodnej politiky a ochrany podzemných vôd pred znečistením a zhoršením kvality.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.03.2017
Ani február nepriniesol rozhodnutia o postihoch nezodpovedných OZV
„Ministerstvo životného prostredia do dnešného dňa neodobralo licenciu žiadnej OZV,“ informoval Obecné noviny hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák koncom februára.
viac
23.03.2017
Potravinári sa sťažujú na činnosť OZV. Nedorozumenie...?
„Nerozumieme, prečo výrobcovia, ktorí si zakladajú a vlastnia OZV, majú potrebu sa od ich činnosti dištancovať,“ reagoval hovorca MŽP SR Tomáš Ferenčák na zástupcov Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a Potravinárskej komory Slovenska.
viac
16.08.2017
VLÁDA: Zákon o odpadoch sa má zmeniť, pomôže to malým podnikateľom
Vláda dnes schválila novelu zákona o odpadoch, ktorá má odbremeniť menších podnikateľov a živnostníkov. Filozofia novej legislatívy - znečisťovateľ platí, ktorá sa začala vlani zavádzať do praxe, ostáva zachovaná. Zmeny by mali začať platiť od začiatku decembra, niektoré až od roku 2018 a 2023.
viac
16.11.2017
MŽP začne budovať nový Informačný systém odpadového hospodárstva
Nový systém odstráni nedostatky súčasného systému nakladania s odpadmi, ako sú napríklad neodsledovateľnosť toku odpadu od jeho vzniku po jeho konečné spracovanie a formálne deklarovanie spracovania odpadu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.98 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %