Sobota 07.12.2019
Dnes má meniny 
Ambróz
°C
11.02.2016 08:00

Problémový podjazd v Košiciach na Južnej triede začne mesto opravovať


V Košiciach sa začne oprava problematického podjazdu. (Ilustračné foto: tasr)


Dlhoročný problém s vodou zaplavovaným podjazdom na Južnej triede v Košiciach bude onedlho minulosťou. Mesto, aj keď podjazd pri Katastrálnom úrade nikdy nemalo vo svojom majetku, chystá v spolupráci s Národnou diaľničnou spoločnosťou (NDS), a. s., jeho rekonštrukciu.


Podjazd v havarijnom stave totiž ohrozuje električkovú trať nad ním, ktorá patrí mestu, ako aj štyri cestné jazdné pruhy v správe NDS. Informoval o tom dnes košický magistrát.      "S Národnou diaľničnou spoločnosťou už mesto Košice podpísalo zmluvy, ktorých predmetom je rekonštrukcia prečerpávacej stanice Cesta I/68 - podchod VSS. Spoločnosť NDS má zabezpečiť projektovú dokumentáciu, inžiniersku činnosť a realizáciu rekonštrukcie, následne previesť všetko do vlastníctva mesta. Finančné náklady sú predbežne odhadnuté na 100.000 eur, pričom 80 percent poskytne NDS, zvyšných 20 percent mesto Košice," povedal primátor Richard Raši.

V roku 1985 odovzdal štátny Cestný investorský útvar Košice v tom čase nový podjazd Závodom ťažkého strojárstva (ZŤS) PR Košice ako účelovú komunikáciu - prístup k vrátnici areálu. Keď sa neskôr podnik, ale už s názvom Východoslovenské strojárne (VSS) Košice rozdelil na VSS, a. s., a VSS, s.r.o., oba subjekty svorne tvrdili, že im podjazd nepatrí. "Mesto Košice sa už niekoľko rokov snaží situáciu riešiť, malo snahu identifikovať vlastníka a vyzývalo zástupcov oboch spoločností VSS, aby zabezpečili nevyhnutné opravy. Podjazd zaplavuje voda vždy po väčších zrážkach, tento stav je zapríčinený predovšetkým nefunkčnosťou prečerpávacej stanice v podjazde," priblížila hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová. 

Vzhľadom na možnosť ohrozenia statiky nosnej konštrukcie, ktorá podopiera okrem konštrukcie cesty I/68 i konštrukciu električkovej trate, mesto v rokoch 2014, 2015 a vo februári 2016 zabezpečilo svojpomocne odčerpanie vody z podjazdu. "Po obhliadke prečerpávacej stanice možno konštatovať, že je v dezolátnom stave. Chýba prípojka elektrickej energie, elektroinštalácia a rozvádzače sú vytrhané. Vnútorné priestory stanice sú vplyvom toho, že miestnosti sú väčšinu roka zaplavené, vodou poškodené, stav nosných konštrukcii nie je jasný, pretože v podjazde chýba osvetlenie," informovala hovorkyňa. Podľa predpokladov sú vo veľmi zlom stave, respektíve nefunkčné, aj potrubia, armatúry, čerpadlá a záchytná nádrž. Pre sfunkčnenie čerpacej stanice je potrebná jej komplexná rekonštrukcia. Mala by pozostávať zo stavebných opráv miestnosti, novej prípojky elektrickej energie, novej elektroinštalácie, nových rozvodov vody, opravy alebo výmeny záchytnej nádrže, dodávky a montáže čerpadiel a ich spínania, a dodávky a montáže záložného systému pre prípad výpadku elektrickej energie.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.11.2019
Na Bratislavskom hrade sa začali vianočné trhy
Na Bratislavskom hrade sa začali štvrtým rokom vianočné trhy, ktoré organizuje Národná rada (NR) SR rozsvietením vianočného stromčeka pred budovou parlamentu.
viac
30.11.2019
Ľudia vyzbierali pozostalým obetí tragických udalostí z 13. novembra 75 500 eur
Na pomoc pozostalým obetí nehody autobusu pri Nitre a rozvodnenej rieky v Revúcej sa verejnosť vyzbierala prostredníctvom portálu ĽudiaĽuďom.sk sumou 75 500 eur.
viac
02.12.2019
Marianka začala využívať elektromobil, chce prispieť k zníženiu emisií
Obec Marianka v okrese Malacky chce využívaním novo zakúpeného elektromobilu prispieť k zníženiu emisií CO2 v ovzduší, ktoré negatívne ovplyvňujú klimatické zmeny.
viac
30.11.2019
Vianočné srdce Zelenej župy
V pondelok 2. decembra 2019 sa vestibul župného úradu v Trenčíne premení na špeciálne remeselné trhovisko s titulom Vianočné srdce Zelenej župy.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.82 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.08 %