Utorok 29.09.2020
Dnes má meniny 
Michal, Michaela
°C
05.08.2020 05:55

PSK: Najväčší výpadok na daniach v kraji by mali pocítiť mestá Prešov a Poprad


Ilustračná snímka


V Prešovskom kraji by mali pocítiť najväčší výpadok príjmov z podielových daní fyzických osôb v súvislosti s koronakrízou v absolútnych číslach najväčšie mestá Prešov (2,24 milióna eur) a Poprad (1,29 milióna eur).


Vyplýva to z tematickej mapy odhadu výberu podielových daní v porovnaní s plánovaným rozpočtom miest a obcí PSK za rok 2020, ktorú zverejnil Prešovský samosprávny kraj (PSK) na svojej webovej stránke geopresovregion.sk.       

Ako pre TASR uviedla Lea Heilová z oddelenia propagácie a komunikácie Úradu PSK, podľa údajov z mapy bol plánovaný rozpočet mesta Prešov zložený z podielových daní fyzických osôb na tento rok viac ako 41 miliónov eur.       

"Aktuálny odhad ministerstva financií k výberu podielových daní na tento rok v meste Prešov je viac ako 39 miliónov eur," povedala Heilová. Poprad podľa nej tento rok počítal s rozpočtom z podielových daní takmer vo výške 24 miliónov eur.       

"Rezort odhaduje, že to môže byť nakoniec len vyše 22 miliónov eur. Vyššie výpadky podielových daní môžu mať aj mestá Bardejov (793.000 eur), Humenné (761.000 eur) a Vranov nad Topľou (508.000 eur)," spresnila Heilová.       

Pri vytváraní tematickej mapy odhadu výberu podielových daní vychádzal kraj zo strednodobej prognózy podielov z výnosu dane z príjmu fyzických osôb pre samosprávy v rokoch 2020 až 2023. Cieľom PSK je ponúknuť kompletný ucelený prehľad k podielovým daniam starostom obcí a primátorom miest na jednom mieste. Podľa výboru pre daňové prognózy je odhadovaný pokles na základe poslednej štatistiky ku koncu júna na úrovni 6,17 percenta. Prognóza zverejnená v apríli uvádzala 6,81 percenta.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.09.2019
Po letnej prestávke zavítal prešovský župan do okresu Poprad
Doprava, školstvo, sociálna oblasť, ale aj rozvoj regiónu – to boli 18. septembra hlavné témy stretnutia Milana Majerského so zástupcami obcí, organizácií a podnikateľského sektora v Poprade.
viac
01.04.2020
Košice očakávajú pre koronavírus výpadok príjmov v sume 40 miliónov eur
Mesto Košice v súvislosti s novým koronavírusom predpokladá výpadok príjmov zo svojho rozpočtu v sume 40 miliónov eur. Informuje o tom na svojej webovej stránke s tým, že chce odsunúť úhradu dane z nehnuteľností a poplatok za komunálny odpad.
viac
11.04.2020
Vranov nad Topľou očakáva stratu 1,8 až 2,5 milióna eur
V súvislosti s ekonomickými dosahmi pandémie nového koronavírusu očakáva mesto Vranov nad Topľou výpadok svojich príjmov z podielových daní v sume približne 1,8 milióna eur.
viac
17.06.2020
Vnútroblok na Morovnianskej ceste zatiaľ rekonštruovať nebudú
Vnútroblok na sídlisku Morovnianska cesta v Handlovej zatiaľ rekonštruovať nebudú. Samospráva k dočasnému zrušeniu investičnej akcie pristúpila pre výpadok príjmov z podielových daní v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. Opatrenie premietla do tretej úpravy rozpočtu mesta.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.73 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.90 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.38 %