Štvrtok 29.02.2024
Dnes má meniny 
Radomír
°C
13.09.2023 12:10

Rača opäť ožije tradičným vinobraním


Ilustračný plagát


Milovníci vína a burčiaku si v bratislavskej Rači opäť prídu na svoje. Mestská časť ožije od piatka do nedele (15. - 17. 9.) tradičným Račianskym vinobraním, teda oslavou vinohradníctva, tradícií a kultúry. TASR o tom informoval referent komunikácie miestneho úradu Miroslav Vajs.


"Najväčšej novinky sa dočkajú najmenší, pre ktorých sa Park J. M. Hurbana premení na stredoveký dobový tábor," priblížil Vajs. Skupina historického šermu Ursus pripravila pre deti množstvo aktivít od ukážky stredovekých zbraní a rytierskej zbroje až po šermiarske vystúpenia či razenie mincí. Chýbať nebudú ani divadelné predstavenia či šachový turnaj.         

Vinobranie oficiálne otvoria v piatok popoludní príchodom alegorického sprievodu do amfiteátra v Knižkovej doline, keď račianski farári požehnajú úrodu viniča. Nasledovať bude vyhodnotenie súťaže Račianskeho vinohradníckeho spolku o najkrajší hroznový strapec a najlepší burčiak.         

Hudobný program bude rozdelený do štyroch scén. Hlavné pódium nájdu návštevníci v amfiteátri v Knižkovej doline, Kruháč scéna bude patriť skôr narodeným. Predstavia sa viaceré kapely či speváci, ale aj ľudová, dychová a folklórna hudba. Pred ruchom podujatia sa bude dať oddýchnuť si pri džezovej hudbe v chillout zóne v Obecnej záhrade.         

Chýbať nebudú ani sprievodné podujatia. V Koloničovej kúrii na Námestí Andreja Hlinku bude okrem neriadenej degustácie lokálnych vín a burčiaku pripravená aj výstava fotografií Príroda očami fotografa. V Nemeckom kultúrnom dome pri zastávke Hybešova sa budú konať tri výstavy Račianskeho muzeálneho spolku. Zároveň tam výsledky svojej práce priblíži Slovenský zväz záhradkárov a Klub paličkovanej čipky Rača. Priaznivcov poézie čaká uvedenie básnickej zbierky Potopa račianskeho autora Jakuba Pokorného.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.09.2017
Sezóna hodov a vinobraní je v plnom prúde!
Tento víkend vás do ulíc vytiahnu podujatia ako Týžden dobrovoľnictva, Fitfest, Račianske vinobranie, Vajnorské hody, Krúžkovanie Ružinova 2017, Vegánske hody 2017, Modranské vinobranie 2017 a Beh Pezinkom.
viac
01.12.2017
V Rači chystajú bohaté Vianoce, ktoré začnú už túto sobotu
Bratislavská mestská časť Rača začína oslavovať najkrajšie sviatky v roku už najbližšiu sobotu (2. decembra). O 16. hodine sa v Katedrále svätého Šebastiána uskutoční predvianočný koncert.
viac
10.09.2018
Račianske vinobranie už tento víkend
Druhý septembrový víkend bude v Rači patriť najväčšiemu a najobľúbenejšiemu podujatiu v roku – Račianskemu vinobraniu. Počas troch dní od 14. do 16. septembra mestská časť Rača pripravila množstvo rôznorodej tradičnej zábavy.
viac
06.09.2022
V Rači sa opäť uskutoční tradičné Račianske vinobranie
V bratislavskej Rači sa od piatka do nedele (9. - 11. 9.) opäť uskutoční tradičné Račianske vinobranie. Konať sa bude v amfiteátri v Knižkovej doline, na Námestí Andreja Hlinku, Alstrovej ulici a v Parku J. M. Hurbana. Mestská časť o udalosti informuje na svojom webe.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.98 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %