Sobota 20.07.2024
Dnes má meniny 
Iľja, Eliáš
°C
24.04.2021 10:25

Revúca oživí súťaž v písaní sci-fi a fantasy poviedok


Logo CGR


Mesto Revúca v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom obnovia súťaž v písaní sci-fi a fantasy poviedok.


Táto etablovaná a odborne rešpektovaná súťaž fungovala v Revúcej 11 rokov (1991 – 2002) v spolupráci so Slovenským syndikátom autorov fantastiky a je spojená s laureátmi ako Michal Hvorecký, Alexandra Pavelková, Ján Lenčo alebo Peter Šulej.

Popularita tohto literárneho žánru na Slovensku z roka na rok rastie, pritom už pred dvadsaťročím sa do tejto súťaže zapájalo od 27 do 135 autorov. „Po tom, čo Banskobystrický samosprávny kraj oznámil verejnosti investíciu 2,4 milióna eur do novej kultúrnej inštitúcie LITTERRA v budove Prvého slovenského gymnázia v Revúcej, rozhodli sme sa ako mesto o obnovu populárnej súťaže v písaní sci-fi a fantasy poviedok Ceny Gustáva Reussa,“ uviedol Július Buchta, primátor mesta Revúca. Súťaž je pomenovaná podľa Gustáva M. Reussa, rodáka z Revúcej, ktorý tu v roku 1856 napísal prvé sci-fi dielo na Slovensku Hviezdoveda alebo Životopis Krutohlava, ktoré popisuje cestu na mesiac a zaujímavosťou je, že ho napísal ešte skôr, než Jules Verne vydal svoje dielo Cesta na mesiac.

Autori budú súťažiť v dvoch kategóriách (od 15 do 25 rokov a nad 25 rokov) a víťazné práce budú publikované v zborníku Krutohlav. Vydavateľstvo MONOKEL, ktoré na súťaži participuje, zároveň ponúka spoluprácu pri vydaní niektorej z najlepších prác.

Podľa stránky Fandom.sk je Cena Gustáva Reussa považovaná v odborných kruhoch za základnú školu súčasnej slovenskej fantastiky. „Primárnym cieľom súťaže je hľadanie literárnych talentov. Súťaž má byť odrazovým mostíkom pre začínajúcich, ale aj skúsených autorov, aby sa ich tvorba dostala do povedomia čitateľov, aby mali možnosť publikovať svoje práce a rozšírili tak autorskú aj čitateľskú základňu sci-fi a fantasy na Slovensku,“ priblížila riaditeľka Mestského kultúrneho strediska Karin Kilíková.

O víťazoch bude v súťaži rozhodovať porota v zložení: spisovatelia M. Hvorecký,  A. Pavelková, P. Rankov,  Z. Mojžišová a riaditeľ vydavateľstva Monokel P. Michalík.

Kontakt:

Karin Kilíková, riaditeľka Mestského kultúrneho strediska, kilikova@msksrevuca.sk, 0905 362 814

Autor: (ts-MsÚ Revúca)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.08.2016
Najsilnejší muži Európy budú súťažiť v Žiline na Námestí Andreja Hlinku
Mesto Žilina a Slovenská asociácia silných mužov pozývajú všetkých na súťaž najsilnejších mužov Európy, ktorá sa uskutoční v piatok 5. augusta 2016 v rámci Žilinského kultúrneho leta 2016.
viac
23.05.2017
Mesto vyhlásilo súťaž návrhov na pamätník Bjørnsonovi
Mesto Košice chce v Mestskom parku umiestniť sochu nórskeho spisovateľa a publicistu Bjørnstjerna Bjørnsona (1832-1910), oceneného Nobelovou cenou za literatúru. Na výber vhodného návrhu vyhlásilo verejnú súťaž.
viac
27.12.2022
Návrhy na ocenenia mesta možno poslať do konca januára
Do konca januára budú môcť obyvatelia Dunajskej Stredy písomne podávať návrhy na udelenie mestských ocenení. Zástupcovia samosprávy ich následne odovzdajú na slávnostnom zasadnutí v apríli pri príležitosti dňa sv. Juraja. Informuje o tom radnica na svojom webe.
viac
08.01.2024
Verejnosť môže podávať návrhy na laureátov na Cenu mesta Košice a Cenu primátora
Informuje o tom košický magistrát na svojej webovej stránke. Tieto verejné ocenenia udeľujú každoročne v rámci osláv Dňa mesta Košice.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %