Envi-pak

Rok 2023 prekonal globálny teplotný rekord, rok 2024 bude možno ešte teplejší

Rok 2023 prekonal globálny teplotný rekord, rok 2024 bude možno ešte teplejší Rok 2023 prekonal globálny teplotný rekord, rok 2024 bude možno ešte teplejší

Okrem toho meteorológovia upozorňujú, že júl a august boli globálne absolútne najteplejšie mesiace v histórii meraní.

Už skôr sa predpokladalo, že rok 2023 bude rekordne teplý z hľadiska priemerne nameranej globálnej teploty. Americký Národný úrad pre oceány a atmosféru (NOAA) napríklad v polovici novembra označil za pravdepodobné, že sa tak stane. V polovici januára tento fakt potvrdila aj WMO.

Približne 1,5 °C nad úrovňou

Ako informuje Slovenský hydrometeorologicky ústav (SHMÚ) na svojom webe, rok2023 je s obrovským náskokom najteplejším rokom v histórii meraní. „Priemerná ročná globálna teplota sa priblížila k 1,5 °C nad predindustriálnou úrovňou, čo je symbolické, pretože cieľom Parížskej dohody o zmene klímy je obmedziť dlhodobý nárast teploty, ktorý je spriemerovaný za desaťročia a nie za jednotlivý rok, na maximálne 1,5 °C nad predindustriálnou úrovňou,“ vysvetľujú meteorológovia. Šesť popredných medzinárodných údajových súborov používaných na monitorovanie globálnej teploty a konsolidovaných WMO ukazuje, že priemerná ročná globálna teplota bola v roku 2023 o 1,45 ± 0,12 °C nad úrovňou z rokov 1850 – 1900. „Globálna teplota dosiahla v každom mesiaci v období od júna do decembra 2023 nové rekordné hodnoty. Júl a august boli globálne absolútne najteplejšie mesiace v histórii meraní,“ doplnili.

Zmeny vnímame aj na Slovensku

Naposledy Slovenský hydrometeorologický ústav informoval, že minuloročný september bol najteplejším septembrom v histórii našej krajiny. „Mesiac september bol najteplejším septembrom aj globálne, prekonal aj ten v roku 2020,” povedal klimatológ SHMÚ Peter Kajaba s tým, že sa zaznamenala na Slovensku najvyššia priemerná teplota od roku 1872, a to 19,7 stupňa Celzia. „Rekordných 26 letných dní bolo v septembri zaznamenaných v Želiezovciach. Druhýkrát v histórii sa v septembri nevyskytla na Lomnickom štíte snehová pokrievka,” priblížil Kajaba. Klimatológ Jozef Pecho nedávno v podcaste ENVIcast, taktiež upozornil, že klimatická zmena sa týka aj Slovenska a Slováci si ju začínajú všímať čoraz viac. „Naozaj sa skracujú prechodné ročné obdobia a predlžuje sa veľmi rýchlo leto. Hlavne do tej jesennej časti. To sme pocítili aj minulý rok. A prichádzajú, samozrejme, aj iné prejavy, ktoré ešte nemožno definovať ako dopad, ale prejavujú sa v prírodnom prostredí. Prichádzajú sem invázne druhy z južných regiónov, to znamená druhy hmyzu, prípadne rastlín, ktoré sme tu predtým nemali,“ vysvetlil Pecho. Okrem toho toto otepľovanie spôsobuje problémy poľnohospodárom a ovocinárom. „Klimatológia sa zaoberá aj prírodnými prejavmi rastlín, to ako reagujú na klímu. To znamená, kedy pučia listy, kedy pučia kvety, kedy dozrieva ovocie. To sú všetko fázy. A práve pri týchto fázach dochádza k veľmi rýchlemu postupu a posunu. Napríklad, dozrievanie obilia dnes je asi zhruba o 3 týždne skôr, ako to bolo v minulosti.Marhule, ktoré kvitli v máji, dnes kvitnú už v apríli a na jar sa vždy budú ešte vyskytovať mrazy. Takže toto je reálna hrozba pre ovocinárov a záhradkárov, pretože čo im, samozrejme, nezničí ľadovec uprostred leta, o to prídu vlastne už na jar, pretože jar sa výrazne zmenila,“ doplnil Pecho.

Ako môžeme prispieť k zlepšeniu?

Napriek tomu, že tieto informácie znejú až katastroficky, stále máme v rukách možnosť aspoň trochu to ovplyvniť. Zmena klímy so sebou prináša množstvo iných, s ňou súvisiacich, zmien a podľa klimatických lídrov a vedcov už nie je veľmi čas na to, aby sme s jej riešením vyčkávali. „Klimatická zmena je najväčšou výzvou, ktorej ľudstvo v súčasnosti čelí. Ovplyvňuje nás všetkých, a to najmä tých najzraniteľnejších,“ povedala generálna tajomníčka WMO Celeste Saulo a zároveň doplnila: „Nemôžeme si už dovoliť dlhšie čakať. Už podnikáme kroky, ale musíme toho urobiť viac a musíme to urobiť rýchlo. Musíme drasticky znížiť emisie skleníkových plynov a urýchliť prechod na obnoviteľné zdroje energie,“ uviedla. Čo sa jednotlivcov týka, tak určite je prínosom zníženie emisií všade tam, kde sa to dá. Či už je to v rámci dopravy alebo aj v rámci nakupovania a zníženia spotreby pri veciach, ktoré naozaj nepotrebujeme, resp. nie sú nevyhnutnosťou. Uprednostnenie lokálnych producentov a produktov, ale aj správne triedenie a zníženie skládkovania má taktiež obrovský vplyv. „Iba správne vytriedený odpad dostane druhú šancu a môže byť zrecyklovaný, čím jednak šetríme primárne zdroje a zároveň takýto odpad neskončí na skládke, kde sa stane záťažou pre planétu,“ povedala Katarína Kretter, riaditeľka komunikácie OZV ENVI - PAK, ktorá sa dlhodobo venuje vzdelávaniu v oblasti triedenia. Aj naše skládky sú veľkým problémom, keďže tam odpad pracuje a vytvárajú sa tam emisie metánu a oxidu dusného. Oba sú skleníkové plyny, ktoré prispievajú k samotnému globálnemu otepľovaniu.

Ako uvádza SHMÚ na svojej stránke, dlhodobé sledovanie globálnej teploty je len jedným z indikátorov klímy a jej zmien. Medzi ďalšie kľúčové indikátory patria koncentrácie skleníkových plynov v atmosfére, tepelný obsah a acidifikácia oceánov, výška hladiny svetového oceánu, rozsah plávajúceho morského ľadu a hmotnostná bilancia ľadovcov.