Štvrtok 09.07.2020
Dnes má meniny 
Lujza
°C
05.08.2019 11:25

S komunitným kompostoviskom by mal súhlasiť majiteľ pozemku i domácnosti


Ilustračná snímka, zdroj: Odpady-Portal.sk


Pred zriadením komunitného kompostoviska je vhodné získať súhlas vlastníka pozemku, kde bude kompostovisko stáť. Súhlasiť by mala aj nadpolovičná väčšina domácností, ktorých sa zriadenie kompostoviska bezprostredne dotýka.


Predísť tak možno prípadným problémom v budúcnosti, radí Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR, ktoré k problematike vydalo aj leták.       

Dôležité je tiež zvážiť vhodné umiestnenie kompostoviska. Nemalo by tvoriť prekážku na ceste ani byť v bezprostrednej blízkosti detských ihrísk a športovísk. Nevhodnými miestami na kompostovisko sú tiež ochranné pásma vodného zdroja i zaplavené a zamokrené pozemky.       

Občania by mali myslieť aj na zabezpečenie kompostoviska pred hlodavcami či inými zvieratami. Hrozbou sú tiež vandali, pripomína ďalej ministerstvo.       

Podľa envirorezortu je vhodné určiť si človeka, ktorý bude za kompostovanie zodpovedný. "Uzamknutím kompostéra zabránime vhadzovať biologický odpad nevyškoleným osobám," radí ministerstvo.       

Ak komunitné kompostovanie reguluje miestne Všeobecne záväzné nariadenie o komunálnom odpade a drobnom stavebnom odpade (VZN), rezort odporúča riadiť sa týmto ustanovením.       

Komunitné kompostovanie vykonáva skupina ľudí alebo domácností s cieľom spoločne kompostovať vlastné biologické odpady. Podľa rezortu ide o výborný a jednoduchý spôsob, ako eliminovať odpad. Vhodný je pre obyvateľov, ktorí majú malé záhrady alebo žijú v bytových domoch. Ako uvádza ministerstvo, okrem zníženia odpadu je výhodou aj získanie kvalitného hnojiva.      

Komunitne kompostovanie TU

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.04.2020
V Petržalke by mohli pribudnúť ďalšie komunitné kompostoviská
V bratislavskej Petržalke by v budúcnosti mohli pribudnúť ďalšie komunitné kompostoviská. V minulosti boli v rámci mestského pilotného projektu zriadené napríklad na Furdekovej či Starhradskej ulici, v ďalšej plánovanej etape by sa ich počet mal zvýšiť.
viac
07.04.2020
Ako si mestá a obce môžu pomôcť pri triedení kuchynského odpadu
Vyše 67 percent komunálnych odpadov triedi 7 665 obyvateľov ostrova Pantalleria, neďaleko Sicílie. Pod tento výsledok sa podpisuje nielen triedenie rovnakých komodít ako na Slovensku, ale hlavne bioodpadov, vrátane systému triedenia kuchynského odpadu.
viac
16.04.2020
Hádanka: Ako to dopadne s biologicky rozložiteľnými odpadmi?
Aj keď prijatím zákona o odpadoch v roku 2015 (a s istou benevolenciou aj jeho nasledujúcich noviel) sa riešenie triedenia komunálneho odpadu výrazne posunulo vpred, bližšie k percentám štátov západnej Európy, štatistici nezaznamenali podobný posun v prípade zberu biologicky rozložiteľného odpadu.
viac
16.06.2020
Pripravuje sa prijatie nového štandardu zberu komunálnych odpadov
Do konca júna by mali prejsť medzirezortným pripomienkovaním všetky zmeny, ktorými bude doplnená vyhláška envirorezortu č. 371/2015 Z.z. Na jej základe sú podľa novej vyhlášky pripravené niektoré ustanovenia o odpadoch.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.04 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.23 %